Ocieplenie domu - cenne wskazówki

Jesteś tutaj:

Ocieplenie domu - cenne wskazówki

3,3/5 (46 ocen)

Ocieplanie domu zawsze było ważnym elementem budowy lub gruntownego remontu. Każdy chce mieszkać we wnętrzach, gdzie „nie wieje po nogach”, a wybrana temperatura jest taka sama w każdym pomieszczeniu. Dziś jest już znacznie łatwiej osiągnąć taki cel, ale trzeba to odpowiednio przemyśleć, zaplanować i precyzyjnie wykonać. W artykule znajdą Państwo kilka przydatnych podpowiedzi na ten temat.


Zanim zaczniesz ocieplać


W budynkach, które dopiero mają powstać sprawa wygląda znacznie prościej. To projekt powinien obejmować wyliczenia związane z izolacją termiczną i w razie ujemnego bilansu oferować stosowny system docieplania.

Natomiast w przypadku starych budynków, jeszcze przed jakimkolwiek planowaniem, należy dany budynek dokładnie obejrzeć i ocenić pod kontem „uciekania” ciepła. Oględziny zaczyna się od fundamentów przez mury aż po więźbę dachową. Należy sprawdzić nośność tynku, jego braki, pęknięcia, zacieki oraz inne mankamenty. Fachowiec powinien też odpowiednim przyrządem dokonać pomiaru zawilgocenia i jeśli jest ono znaczne, zalecić osuszenie, nim wkroczy ekipa ociepleniowa.

Dopiero po takiej ocenie stanu budynku i ewentualnym jego osuszeniu, można przejść do bezpośrednich przygotowań zamontowania termoizolacji. Kolejność prac jest następująca:

- Oczyszczanie – ściany koniecznie trzeba dokładnie wyczyścić jedną z dostępnych metod, a więc szczotką, wodą pod ciśnieniem, suchym lodem pod ciśnieniem lub specjalnymi preparatami czyszczącymi.

- Wyrównanie – aby zniwelować wszelkie krzywizny najczęściej nakłada się cementową zaprawę wyrównawczą. Po jej związaniu wykonuje się kolejne prace.

 

- Gruntowanie – przed ocieplaniem ściany dobrze jest pomalować ją preparatem gruntującym, który wyrówna i zmniejszy chłonność podłoża.

- Mocowanie systemu izolacji cieplnej – montowanie płyt termoizolacyjnych (ze styropianu lub wełny mineralnej).

Ocieplanie domu

Ocieplanie domu

Etapy montowania ocieplenia


Oto schemat kolejności wykonywanie ocieplenia budynków:

- Przygotowanie - skompletowanie materiałów, sprzętu, niezbędnych narzędzi, postawienie rusztowań, a także demontaż obróbek blacharskich, orynnowania i instalacji.

- Przygotowanie podłoża.

- Przyklejenie płyt termoizolacyjnych zaprawą klejącą.

- Mechaniczne przymocowanie izolacji do podłoża (najczęściej przewiercenie jej),

- Przeszlifowanie zewnętrznej powierzchni płyt. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz