Ocieplenie domu styropianem

Jesteś tutaj:

Ocieplenie domu styropianem

2,9/5 (11 ocen)

O tym, że domy w naszym klimacie powinny być odpowiednio izolowane termicznie, nikogo nie trzeba przekonywać. Jednym z najpopularniejszych sposobów ocieplania budynków jest u nas metoda, w której wykorzystuje się styropian. Wpływają na to jego liczne zalety. Ten materiał już od wielu lat doskonale sprawdza się zarówno na małych, jak dużych powierzchniach różnych budynków. Zobaczmy, jakie są jego atuty.


Styropian – co to takiego?


Styropian powstaje w procesie spieniania granulek polistyrenu. Jako pierwsi na cele budownictwa wymyślili i wyprodukowali go niemieccy inżynierowie w roku 1951. W 2% polistyrenu umieścili 98% powietrza. A ponieważ powietrze jest najlepszym izolatorem, do tej pory styropian króluje jako skuteczny i tani materiał izolacji termicznej. Styropian o grubości 9 cm chroni przed chłodem tak, jak mur betonowy o grubości około 4 m.

Najczęściej spotykany jest w kolorze białym, ale z dużym powodzeniem funkcjonuje styropian w czarne kropki oraz najlepszy z nich srebrnoszary z granitowymi elementami. Na rynku można nabyć tylko taki z odpowiednimi certyfikatami jakości RTQ (wydawane przez Instytut Techniki Budowlanej). Styropian świetnie sprawdza się jako termoizolator ścian, dachów, podłóg i fundamentów.Właściwości styropianu


Przyjrzyjmy się bliżej zaletom tego materiału. I tak oto budowlańcy cenią go za:

- łatwość w obróbce (cięcie, montowanie),

- nie pyli i nie uczula,

- uznany jest za materiał ekologiczny,

- nadaje się do recyklingu,

- jest lekki,

- jest odporny na wilgoć, pleśń, grzyby i bakterie,

- jego właściwości izolacyjne nie zmniejszają się z czasem,

- stosowanie styropianu pozwala na zastosowanie wszystkich rodzajów tynków, a więc akrylowych, silikatowych i silikonowych,

- uznany jest za materiał „samogasnący”, co klasyfikuje go dość wysoko w odporności na ogień,

- jest niedrogi i ogólnie dostępny.

Ocieplanie domu styropianem

Ocieplanie domu styropianem

Szczególne atuty styropianu


Już w wyżej wymienionych cechach styropianu widać, jak uniwersalnym i użytecznym materiałem jest styropian. Przez doświadczonych budowlańców ceniony jest także za to, że nie obciąża konstrukcji budynku, jest bardzo prosty w obróbce (łatwo daje się pociąć na mniejsze elementy). Przycinając go i montując nie jest się narażonym na jakiekolwiek reakcje uczuleniowe, bo jest zupełnie nieszkodliwy dla człowieka (został przecież dopuszczony do kontaktu produktami spożywczymi).

Ocieplając budynek styropianem, nie ma potrzeby zabezpieczać jeszcze nieukończonej izolacji przed ewentualnymi skutkami deszczu, co jest bardzo cenione przez pracowników, bo oszczędza ich siły, czas, a także znacznie obniża koszty robocizny.

Ułożony jako izolacja na ścianie budynku, nie ulega procesowi starzenia się i tracenia właściwości izolacyjnych, więc jest materiałem spełniającym swoją funkcję przez wiele lat.

Styropian produkuje się w różnych formach i kształtach, co daje wiele możliwości montażowych. Niektóre jego wersje doskonale nadają się do  ocieplania nie tylko ścian, ale także dachów, podłóg i fundamentów.

Rodzaje produktów ze styropianu


Ze styropianu powstają różne wyroby. W budownictwie wykorzystuje się najczęściej: czytaj dalej...

Koniecznie zobacz