Ocieplenie domu styropianem

Jesteś tutaj:

Ocieplenie domu styropianem

2,9/5 (11 ocen)

- Bloki styropianowe – stosowane są przy wypełnianiu i odciążaniu konstrukcji drogowych, mostów i ich podłoży. Odciążają i zastępują też słabonośne grunty i osuwiska.

- Płyty – najbardziej znany sposób wykorzystania styropianu, czyli jako izolacja termiczna budynków.

- Kliny styropianowe – służą do izolacji dachów i stropodachów.

- Kształtki – wykorzystywane jako profile elewacji, listwy dekoracyjne i formy do betonowania.

- Granulat styropianowy – jest termoizolacyjnym komponentem wylewek podłogowych, wypełnieniem pustych (powietrznych) dziur w ścianach szczelinowych, ciepłych zapraw murarskich itp.

Docieplanie budynku styropianem

Docieplanie budynku styropianem

Ocieplanie budynku styropianem


Styropian najczęściej służy do ocieplania zewnętrznych ścian budynku. Nie jest to skomplikowane zadanie, ale podczas jego wykonywania należy zachować kilka ważnych zasad. Przede wszystkim nie powinno się tego przeprowadzać podczas mrozów, opadów atmosferycznych i zbyt dużych upałów. Także silny wiatr znacznie utrudnia pracę i lepiej jest go przeczekać.

Zanim podejmie się prace montażu izolacji ze styropianu, dobrze jest sporządzić plan prac, zgromadzić odpowiednie materiały i umieścić je w bezpiecznym miejscu.


A oto kolejne etapy wykonywania termoizolacji:

- Przygotowanie podłoża – należy ścianę oczyścić z brudu, pyłów, kurzu czy tłuszczu. Jego powierzchnia powinna być sucha i gładka. Jeśli zachodzi taka potrzeba, warto ścianę zagruntować odpowiednia emulsją.

- Przyklejanie styropianowych paneli do ściany – prace rozpoczyna się od dołu, a pierwszy rząd styropianu opiera się na specjalnej listwie startowej. Zachowuje się tez szczelinę kilkucentymetrową dylatacyjną od podłoża (chroni izolację od ruchów ziemi podczas zmian związanych z mrozami). Kolejne rzędy paneli styropianowych montuje się na zakładkę. Powinny one przylegać do siebie, a ewentualne szczeliny należy zapełnić pianką poliuretanową.

- Utworzenie warstwy wzmacniającej – kiedy warstwa izolacyjna wyschnie, na panele styropianowe nakłada się warstwę podkładową (ok. 2 mm). Polega to na tym, że na świeżo położonym kleju umieszcza się siatkę zbrojeniową. Musi być całkowicie zanurzona w podkładzie, a na łączeniach siatki należy stosować około 10 cm zakładki.

- Wykonanie warstwy elewacyjnej – ten etap zaczyna się po wyschnięciu warstwy wzmacniającej. Nanosi się wówczas warstwę gruntującą pod tynk, która powinna być w kolorze tynku zewnętrznego. Po jej nałożeniu należy odczekać około doby, gdyż tyle potrzeba na wyschnięcie, a potem już można przystąpić do tynkowania.

Styropian ociepleniowy

Styropian ociepleniowy

Koszt ocieplania styropianem


Nie da się go z góry precyzyjnie określić. Mamy tu sporo różnic w cenach na rynku. Oto przykładowe ceny niezbędnych materiałów:

- styropian – 100 - 150 zł/m³,

- siatka - 1,60 – 2 zł/m²,

- klej do styropianu i do siatki 10 - 15 zł za worek,

- podkład pod tynk – 3,5 – 4,5 zł za 1 l,

Należy obliczyć metraż ścian, które mają być ocieplone i odpowiednio pomnożyć biorąc pod uwagę informacje zawarta przez producentów poszczególnych materiałów. Pamiętajmy, aby wszystkiego zakupić z odpowiednim zapasem.
 

Koniecznie zobacz