Dom z pustaków styropianowych - technologia i koszty

Jesteś tutaj:

Dom z pustaków styropianowych - technologia i koszty

3,3/5 (673 ocen)
Dom

Technologia budowy Twojego domu musi być przemyślana. Do jednych z nowoczesnych propozycji należy wykorzystanie pustaków styropianowych. Co powoduje, że dom ze styropianu staje się coraz bardziej popularny? Czy warto zamienić tradycyjną cegłę na pustak styropianowy?
 

Pustaki styropianowe
 

Podstawowymi materiałami budowlanymi do wznoszenia ścian w domu ze styropianu są oczywiście styropianowe pustaki. To nowoczesne kształtki, które produkuje się ze styropianu o odpowiednio dużej twardości. Wykorzystuje się zatem stosunkowo twardy styropian.

Połączenie pustaków styropianowych nie jest czynnością skomplikowaną. Wielu producentów określa łączenie na zasadzie klocków. Jest to możliwe dzięki konstrukcji scalanych ze sobą styropianowych elementów.
 

Rodzaje
 

Styropianowy dom wymaga zastosowania różnego typu pustaków styropianowych. Pojawiają się zatem:

- elementy ścienne (zarówno otwarte jak i zamknięte),
- nadproża,
- wieńce,
- elementy dachowe.

Rozbudowana oferta producentów pustaków styropianowych wynika z konieczności dostosowania pustaków do stworzenia styropianowej konstrukcji. Konstrukcja ta musi bowiem spełnić szereg wymogów, które będą możliwe do spełnienia jedynie przy zastosowaniu różnych styropianowych elementów.

Podczas wyboru styropianowego asortymentu zwraca się przeważnie uwagę na kilka podstawowych parametrów technicznych. Najczęściej takimi parametrami są:

- współczynnik przenikania ciepła,
- waga,
- klasa ogniowa.

Niski współczynnik przenikania ciepła czy niewielka waga materiału są jednymi z najczęściej wymienianych zalet tego typu technologii wznoszenia domu. Dom ze styropianu jest interesującą odpowiedzią na tradycyjne technologie murowania czy betonowania ścian.


Technologia
 

Dokładne zapoznanie się z technologią budowy domu ze styropianu jest niezbędne przed podjęciem jakiegokolwiek kroku. Same styropianowe pustaki nie wystarczą…

Technologia wznoszenia styropianowego domu opiera się bowiem także na wykorzystaniu betonu. Styropianowe pustaki wypełnia się mieszanką betonową, dzięki czemu wzniesiona ściana jest zdolna do przenoszenia obciążeń. Klasa betonu, którym wypełniane są pustaki musi być co najmniej C12/15.

W największym skrócie technologia bazuje na odpowiednim połączeniu przygotowanych pustaków, a następnie na wypełnieniu ich mieszanką betonową. Układanie mieszanki betonowej przeprowadza się ruchem okrężnym. Niewątpliwie w tego rodzaju technologii wznoszenia domu ważne jest także ułożenie zbrojenia – wieńce, narożniki.

Budowa domu ze styropianu jest stosunkowo prosta i szybka. Nie zawsze wymaga ona zaangażowania ekipy fachowców, gdyż przy należytej wiedzy może być jak najbardziej przeprowadzona samodzielnie.
 

Prace wykończeniowe
 

Z pewnością wielu budujących będzie interesował zakres prac wykończeniowych. Podobnie jak sama budowa nie przysparza on większych kłopotów.

Prace wykończeniowe wymuszają zwiększenie szorstkości ściany. Zatem styropianowe pustaki wymagają szlifowania. Następnie przyklejana jest siatka z włókna szklanego.

Ważne jest odpowiednie wzmocnienia nadproży – tak, aby ich funkcja nie została w jakimkolwiek stopniu ograniczona. W tym celu znajdują zastosowanie aluminiowe kątowniki.

Końcowym etapem prac wykończeniowych jest oczywiście nałożenie tynku zewnętrznego. To właśnie pod nim skrywa się omawiana wcześniej konstrukcja z pustaków styropianowych wypełnionych betonem.
 

Koszty
 

Wielu wybiera dom ze styropianu właśnie przez koszty z wiązane z budową. Technologia wznoszenia domu ze styropianu jest  tańsza od  technologii tradycyjnych. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz