Mini szklarnia w domu - podstawowe zasady użytkowania

Jesteś tutaj:

Mini szklarnia w domu - podstawowe zasady użytkowania

3,4/5 (137 ocen)
Dom

W szklanym pojemniku można hodować nie tylko rybki czy niewielkie gryzonie. Miłośnikom roślin z pewnością spodoba się pomysł na domową szklarnię w wersji mini z ozdobnymi roślinami w środku. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Jeżeli chcemy wprowadzić do swego domu coś innego niż zwykła doniczka, czy pojemnik z kwiatami, doskonałą i niebanalną alternatywą będzie właśnie szklarenka. Jej wygląd można dopasować stylistycznie do każdego pomieszczenia. Poza tym jest idealną opcją dla zabieganych osób, które nie mają czasu na częste zajmowanie się roślinami.

 

Trochę historii.

 

Pierwotnie, właściwości szklarni wykorzystywano do transportu roślin na duże odległości. W czasach, kiedy trwało to miesiącami i odbywało się najczęściej drogą morską, szklane, zamykane pojemniki były jedyną możliwością przetransportowania zieleni w stanie żywym. Parująca woda skraplała się na ściankach i spływając z powrotem nawadniała korzenie. Walor praktyczny w tym wypadku był, więc bezsporny.

Z czasem zaczęto wykorzystywać dekoracyjność mini szklarni. Przez lata ewaluowała ich forma, konstrukcja i materiały użyte do wykończenia ozdoby. Dziś także szklarenki cieszą się popularnością. W sprzedaży są nawet nowoczesne terraria z plastikowymi szybami.

 

Sadzimy rośliny w terrarium.

 

Podstawowa zasada dobierania roślin do mini szklarni mówi nam o tym, by w jednym pojemniku zasadzić te o podobnych wymaganiach. Z oczywistych względów nie jest możliwa kompozycja gatunków ceniących dużą wilgotność z tymi, które nie mają takich wymagań. Do szklarenek dobrze nadają się skrzydłokwiat, storczyki czy też widliczki. Są to zróżnicowane pod względem wizualnym rośliny, jednak mają wspólną cechę- uwielbiają wilgoć. Dobrze jest także umieścić w szkle gatunki, które nie rozrosną się zbyt szybko i będą przez długi czas miały wystarczająca ilość miejsc do życia, bez potrzeby naszej ingerencji.

Samo posadzenie roślin w mini szklarni nie jest niczym skomplikowanym. Na dnie niewielkiego pojemnika usypujemy warstwę podłoża. Jego rodzaj będzie dostosowany do konkretnych gatunków, które zagoszczą w naszym terrarium. Jeżeli zależy nam na tym, by znalazły się w nim rośliny, które potrzebują różnych rodzajów podłoża, można pomyśleć o skonstruowaniu większej szklarni, do której wstawimy doniczki. W takiej szklarni łatwiej też dokonać niezbędnych zmian, wystarczy wyjąć, bądź przestawić pojemnik z konkretnym okazem.

Terrarium możemy ustawić na parapecie. W takim wypadku trzeba zadbać o odpowiednie posadzenie roślin. Chodzi o to by najwyższe gatunki posadzić w środku, a obsadzać je coraz to niższymi. Przy samych ściankach szklarni powinny być posadzone rośliny zadarniające. Nie zapominajmy także o obracaniu, co jakiś czas pojemnika przeciwną stroną w kierunku okna. Jeżeli tego nie będziemy robić, rośliny powyginają się w stronę słońca. Nieco dalej od źródła światła naturalnego można ustawić podświetlane terrarium. Oczywiście światło powinno być zapalone jedynie w dzień, a nie całą dobę.

Kiedy już wybierzemy i posadzimy rośliny oraz zdecydujemy o tym, gdzie będzie stać nasza mała szklarnia, czas na odpowiednią pielęgnację. Bezpośrednio po zasadzeniu rośliny trzeba dość mocno podlewać. Obserwujmy, czy rano na ściankach terrarium pojawiają się krople rosy. Jeżeli tak, oznacza to, że gatunki lubiące wilgoć mają jej pod dostatkiem. Zaparowane szyby oznaczają z kolei za dużo wilgoci. By zniwelować ten efekt, musimy na jakiś czas uchylić drzwiczki szklarenki. Brak kropelek wody na szybach sygnalizuje nam za małą ilość wilgoci. W takim wypadku należy dostarczyć podłożu odrobinę wody.

W naszej szklarni mogą zagościć też sukulenty. Te wystarczy podlewać raz na kilka tygodni, kiedy zauważymy, że gleba przybiera jaśniejszy odcień. Oznacza to, że jest już przeschnięta.

Rośliny w mini szklarni można delikatnie nazwozić oraz regulować ich rozrost i to właściwie jest cała pielęgnacja, jakiej wymagają.

Trzeba przyznać, że szklany domek dla roślin to wielki efekt uzyskany niewielkim wysiłkiem. Wystarczy mały pojemnik szklany, a w naszym domu może zagościć oryginalna żywa kompozycja.

Koniecznie zobacz