Jaka jest optymalna grubość stropu? Podpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Jaka jest optymalna grubość stropu? Podpowiadamy!

3,4/5 (389 ocen)
Dom

Grubość stropu powinna być zaprojektowana przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia. Projektant określa gabaryty na podstawie rozpiętości, przewidywanych obciążeń stałych i użytkowych.


Stropy płytowe


Tego rodzaju elementy konstrukcyjne powszechnie wykonuje się w formie żelbetowych płyt. Zarówno ich grubość jak i rodzaj zbrojenia dobiera projektant konstrukcji budowlanych na podstawie stosownych obliczeń (przeważnie przy użyciu programów komputerowych). W zależności od obciążenia płyty mogą być jedno- lub dwukierunkowo zbrojone, a ich grubość może wynosić nawet 16 cm. Oczywiście najmniejsze grubości stropów żelbetowych będą przeznaczone dla pomieszczeń o niewielkich powierzchniach i w których odległość pomiędzy ścianami nośnymi jest stosunkowo mała (np. 2 m).

Stropy żelbetowe w postaci płyt powszechnie wykonuje się w bryłach budynków o skomplikowanym kształcie. Trzeba podkreślić, że płyty są dość kosztowne jeżeli chodzi o proste bryły – z tego względu w takich przypadkach świadomie się z nich rezygnuje.


Stropy belkowe


Przykładem stropów belkowych są stropy drewniane. Zasadniczo drewniane belki mają grubość nie przekraczającą 4,5 cm. Całkowita grubość stropu uzależniona jest oczywiście od indywidualnego projektu (wpływ rozpiętości i obciążeń). Rozwiązaniem pośrednim jest grubość 24-25 cm. Warto podkreślić, że stropów drewnianych nie wykonuje się przeważnie w przypadku konstrukcji murowanych. Zatem znaczące w procesie optymalizacji grubości stropu będzie wykorzystanie typowych dla danych konstrukcji rodzajów stropów.


Stropy gęstożebrowe


Wypełnienie stropów gęstożebrowych stanowią pustaki i to właśnie od nich uzależniona jest grubość elementu konstrukcyjnego. Oprócz wypełnienia dodatkowo należy doliczyć grubość warstwy nadbetonu, co zostało uwzględnione w poniższej tabeli.

Zestawienie wysokości konstrukcyjnej stropów gęstożebrowych

Nazwa

Wysokość (cm)

Teriva 4,0/1

24

Teriva 4,0/2

30

Teriva 4,0/3

34

Teriva 6,0

34

Fert 40

23

Fert 45

23

Fert 60

24

Ceram 45B

23

Ceram 50A

29

Porotherm 15/50 lub 15/62,5

19

Porotherm 19/50 lub 19/62,5

23

Porotherm 23/50 lub 23/62,5

29

Acerman 15

18

Acerman 18

21

Acerman 20

23

Acerman 22

25

Acerman 18

21

 

Optymalna grubość stropu pozwoli na spełnienie wszystkich jego funkcji. Przede wszystkim strop przeniesie przewidywane obciążenia i usztywni budynek. Ponadto dzięki odpowiedniej konstrukcji stanie się podłożem przeznaczonym pod posadzki. Jednak to nie wszystkie role, które spełnia. Nie można bowiem zapomnieć, że konstrukcja stropu powinna gwarantować należytą izolacyjność cieplną i akustyczną. Podążanie zgodnie z tymi wskazówkami pozwoli na wybór właściwej konstrukcji stropu  i materiału, z którego będzie wykonany, a to z kolei przyczyni się do jego wielkości.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz