Zaprawa, klej czy piana?, dylematy w murowaniu

Jesteś tutaj:

Zaprawa, klej czy piana?, dylematy w murowaniu

3,5/5 (508 ocen)
Dom

Murowana technologia budowy domu jest jedną z najchętniej wybieranych. Wynika to przede wszystkim z chęci zamieszkania w domu o konstrukcji trwałej i solidnej. Pojawia się jednak dylemat – co wykorzystać do murowania: tradycyjną zaprawę, klej, a może nowoczesne piany? Które rozwiązanie wybrać? Doradzamy poniżej.


Zaprawy


Czołowymi przedstawicielami w murowaniu są oczywiście zaprawy. To one określane są mianem tradycyjnego materiału wykorzystywanego w pracach murarskich. Zaprawy sprzedawane są w workach o wadze 20-25 kg.

Zasadniczo zaprawy, które stosuje się do murowania popularnej ceramiki poryzowanej ograniczają się do trzech podstawowych rodzajów. Pierwszym z nich są oczywiście zaprawy cementowo-wapienne. Proces wiązania zachodzi szybko, a ich urabianie nie sprawia większych trudności. Oprócz nich chętnie korzysta się z zapraw cementowych. Ich podstawowym składnikiem jest cement portlandzki. Jednak w porównaniu z zaprawami cementowo-wapiennymi charakteryzują się trudną urabialnością. Zarówno zaprawy cementowe jak i cementowo-wapienne nadają się do wznoszenia ścian wewnętrznych lub zewnętrznych, ale ocieplonych.

Trzecim rodzajem bardzo często wykorzystywanych zapraw są zaprawy ciepłochronne. Jak sama nazwa wskazuje daje ona możliwość zapewnienia lepszej izolacyjności cieplnej wznoszonych ścian. W związku z tym stosuje się ją zazwyczaj w przypadku ścian jednowarstwowych. Wadą zapraw ciepłochronnych jest ich stosunkowo wysoka cena.


Układanie

Proces nakładania tradycyjnych zapraw może odbywać się zarówno warstwowo jak i pasmowo. Pasmowo nakładanie jest bardziej wydajne, aczkolwiek wymaga większego zaangażowania robotnika.

Jednak przed przystąpieniem do układania zaprawy pustaki z ceramiki poryzowanej powinny zostać oczyszczone, a następnie zwilżone. Zwilżenie jest ważnym etapem prac murarskich, ponieważ to ono wpływa na prawidłowe wiązanie zaprawy.

Oprócz tego istotne wydaje się uzyskanie gęstoplastycznej konsystencji zaprawy. Grubość spoin powinna wynosić 2 cm. Pustaki trzeba ustawić do góry. A w przypadku łączenia ścian zewnętrznych z wewnętrznymi zastosować kotwy stalowe (stal nierdzewna).

Zalety

Do podstawowych zalet zapraw murarskich można zaliczyć:

  • wytworzenie trwałego połączenia zaprawy z murem,
  • niskie koszty w porównaniu z innymi rozwiązaniami murarskimi,
  • dostępność produktów,
  • możliwość zakupu gotowej zaprawy.

Murowanie ściany nośnej


Kleje


Kleje stosowane do murowania nie są niczym innym  jak zaprawy murarskie przeznaczone do wypełniania tzw. cienkich spoin. Kleje znajdują zastosowanie przede wszystkim do klejenia bloczków z betonu komórkowego. W przypadku wyrobów ceramicznych jedynie do klejenia pustaków szlifowanych. To właśnie przyczynia się do ograniczonego stosowania klejów podczas murowania.

Poza tradycyjnym murowaniem kleje bardzo często wykorzystuje się także do korygowania nierówności.  Jednak podstawą jest tutaj oczywiście murowanie. Zapytasz się: do jakiego typu ścian przeznaczone są kleje? Kleje stosuje się w tych domach, w których ściany zewnętrzne zostały wykonane jako jednowarstwowe. Spoiny mają szerokość 2-3 mm. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz