Kotwy chemiczne zamiast śrub

Jesteś tutaj:

Kotwy chemiczne zamiast śrub

3,1/5 (9 ocen)

W aspekcie praktycznym istotne okazuje się prawidłowe połączenie materiałów. Nie zawsze jednak można wykorzystać najpopularniejsze łączniki, czyli śruby. Jak sobie poradzić w takim przypadku? Z pomocą przychodzą wtedy kotwy chemiczne. Co powoduje, że są one w stanie zastąpić śruby?
 

Łączenie
 

Podstawowym zadaniem kotew chemicznych jest oczywiście połączenie materiałów. Zbagatelizowanie roli właściwie wykonanego połączenia z pewnością przyniesie niepożądane skutki. Warto zatem przed przystąpieniem do realizacji poświęcić czas i zapoznać się z ofertami producentów kotew chemicznych.

Dlaczego nie zawsze można zastosować śruby? Wynika to zazwyczaj z obciążeń, które w wielu przypadkach powodują zniszczenie wykonanego wcześniej połączenia. Może dojść chociażby do zerwania trzpienia śruby. Ze względu na zapewnienie wystarczającej nośności połączenia trzeba zdecydować się na inny łącznik – np. kotwy chemiczne. Ze względu na swoje właściwości cieszą się one sporym zainteresowaniem klientów.


Nośność
 

Wkręty czy śruby nie zapewniające wymaganej nośności połączenia są zbędnymi elementami połączenia, z których można śmiało zrezygnować. To właśnie nośność wyróżnia kotwy chemiczne.

Warto zaznaczyć, że nośność kotew chemicznych bezpośrednio wiąże się z powstawaniem sił pomiędzy łączonymi materiałami. Tego rodzaju siły to siły adhezji. Adhezja przyczynia się do zapewnienia wymaganej nośności połączenia.

Zapamiętaj!

Nośność połączenia materiałów będzie tym większa, im większa będzie siła adhezji.

Trzeba nadmienić w tym momencie, że kotwy chemiczne są różne. Nie można zatem ujednolicać asortymentu, przypisując takie same zdolności do przenoszenia obciążeń dla każdej kotwy chemicznej.

Największy wpływ będzie wywierał oczywiście rodzaj żywicy. Z tego też względu kilkaset kilogramów przenoszą kotwy poliestrowe. Jednak znacznie większą nośność połączenia zapewniają kotwy winylowo-estrowe. Pierwsze miejsce zajmują natomiast kotwy epoksydowe – przenoszą nie kilkaset kilogramów, ale ton.

W związku z takimi sporymi rozbieżnościami trzeba liczyć się ze zróżnicowanymi cenami. Zgodnie z przepuszczeniami najtańsze okazują się kotwy poliestrowe, najdroższe zaś kotwy epoksydowe. Ich cena może przekraczać nawet 400 zł za 400 ml.
 

Jakie podłoże?
 

Zainteresowanie kotwami chemicznymi może sprowadzać się do zainteresowania rodzajem podłoża, na którym można takie kotwy zastosować. Zarówno typ kotwy chemicznej jak i rodzaj podłoża będą miały wpływ na wykonane połączenie.

Najczęściej kotwy chemiczne znajdują zastosowanie w przypadku podłoży pełnych. Wymienić można tutaj chociażby typowe podłoże betonowe. Oprócz niego uwzględnia się także podłoże z cegieł. Drugi przypadek podłoża, na którym stosuje się kotwy chemiczne jest jednak znacznie rzadziej spotykany.

Nie tylko podłoża pełne dają możliwość zastosowania kotwy chemicznej zamiast śruby. Wykorzystanie kotew chemicznych sprawdza się także dla cegły dziurawki czy innego asortymentu, w którym pojawiają się otwory, pustki.

Istotne okazuje się w praktyce także środowisko pracy połączenia. W głównej mierze chodzi tutaj o warunki narażone na działanie wody. Wtedy najlepszym rozwiązaniem okazują się kotwy winylowo-estrowe.
 

Wykonawstwo
 

Oczywiście prawidłowe wykonawstwo połączenia odzwierciedla się także w jego jakości. Popełnienie błędów jest zatem niedopuszczalne ze względu na skutki.

Prawidłowy montaż ściśle wiąże się z rodzajem podłoża. W szczególności chodzi tutaj o podłoże pełne lub podłoże z pustkami.

Podstawową czynnością jest niewątpliwie wywiercenie otworu, a następnie jego oczyszczenie. Dopiero dla tak przygotowanego otworu można dostarczyć zawiesinę.

Zasadniczą cechą różnicującą wykonawstwo z uwzględnieniem podłoża jest oczywiście wprowadzenie do otworu tulei siatkowej. Jednak dotyczy to wyłącznie podłoża z otworami.

Ostatnim etapem jest wciskanie kartridża i dozowanie żywicy. Połączenie musi być utwardzone. Producenci zazwyczaj podają niezbędny czas utwardzania.
 

Rodzaje opakowań
 

Trzeba podkreślić, że kotwy mogą mieć różne opakowanie. To właśnie opakowanie również przyczynia się do prowadzenia prac montażowych w określony sposób. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz