Pędzle i wałki malarskie - jak je dobierać?

Jesteś tutaj:

Pędzle i wałki malarskie - jak je dobierać?

2,8/5 (137 ocen)

Wiele osób decyduje się na samodzielne pomalowanie wnętrz. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Nowoczesne technologie, narzędzia i farby znacznie ułatwiają pracę, ba, sprawiają, że staje się ona bardzo przyjemna. Także efekty malowania, jeśli zastosuje się instrukcji i zasad, pozytywnie zaskakują. Dlatego, jeśli tylko mamy ochotę, kondycję i podstawy umiejętności posługiwania się pędzlem lub wałkiem, to na pewno warto samemu pomalować nie tylko pokój dla dziecka, ale nawet salon. W tym artykule podpowiadamy, jak prawidłowo wybrać pędzle i wałki malarskie.  


Rodzaje pędzli


Wykorzystanie pędzla do malowania ścian i sufitów jest jednym z najstarszych sposobów, który do dziś jest z powodzeniem stosowany. Z jego pomocą można pomalować każde pomieszczenie i użyć każdego rodzaju farby. Także z typem podłoża nie ma większego problemu. Pędzle radzą sobie doskonale zarówno z dużymi i płaskimi powierzchniami, jak i chropowatym, a także małymi i skomplikowanymi elementami architektury. Jednak obecnie pędzle najczęściej służą do specjalnych zadań podczas malowania wnętrz, gdyż do większych powierzchni częściej wykorzystuje się odpowiednie wałki.

Jeśli chodzi o pędzle, to aby w sposób właściwy i atrakcyjny pomalować jakąś powierzchnię, należy właściwie dobrać rodzaj i rozmiar. Podczas wyboru bierze się między innymi pod uwagę typ powierzchni, jaka ma zostać pomalowana i tak do dyspozycji mamy:

- Pędzle płaskie – nazywa się je również pędzlami angielskimi. Produkowane są w różnej szerokości i gęstości. Stosuje się je do malowania większości rodzajów powierzchni, dużych, małych, płaskich i chropowatych. Doskonale sprawdzają się również przy nieregularnych fragmentach ścian, zakamarkach, kątach i innych detalach.

- Pędzle okrągłe – wykorzystywane są przede wszystkim do malowania ram okiennych, drzwi oraz innych fragmentów drewnianych na zewnątrz i wewnątrz budynków.

- Pędzle płaskie kątowe – fachowcy nazywają je „koloryferowcami’. Prawdopodobnie dlatego, że świetnie sprawdzają się przy malowaniu tak trudnodostępnych miejsc, jak te za grzejnikami, piecami, armaturą itp.). Pozwala na to charakterystyczne wygięcie rączki, które umożliwia dotarcie w miejsce, z którym nie poradzi sobie zwykły pędzel.

- Pędzle płaskie i grube – te z kolei popularnie nazywa się „ławkowcami”. Są poręczne przy malowaniu dużych powierzchni, gruntowania ścian, zmywania farb i nakładania kleju do tapet.

Akcesoria malarskie

Akcesoria malarskie

Dobierając pędzle trzeba również wziąć pod uwagę rodzaj farby. Dlatego należy mieć świadomość, że:

- do farb wodnych właściwymi są pędzle syntetyczne, na przykład nylonowo-poliestrowych, które mają odpowiednią wytrzymałość i łatwo je utrzymać w czystości,

- do farb olejnych (rozpuszczalnikowych) najlepsze są pędzle z naturalnej szczeciny, która ma tę właściwość, że pozwala na gładkie malowanie każdej powierzchni.

Jeśli chodzi o średnie ceny pędzli, to mieszczą się w następujących przedziałach:

- okrągłe – 5 – 20 zł

- płaskie – 1 – 30 zł


Malowanie pędzlem


Jeśli nie mamy dużego doświadczenia w malowaniu ścian i sufitów, dobrze jest przed rozpoczęciem tego zadania wykonać kilka testów. Trzeba nauczyć się we właściwy sposób trzymać pędzel, odpowiednio nim naciskać oraz wykonywać poprawne ruchy. Dla osób debiutujących w malowaniu mamy kilka wskazówek:

- Trzonek pędzla powinno się trzymać tak, jak długopis. Wówczas manewrowanie nim jest swobodne i precyzyjne.

- Nie powinno się go zbyt mocno dociskać do malowanej powierzchni. Malujemy raczej samymi końcówkami włosia.

- Nabierając farbę na pędzel zanurzamy go jedynie na około 1/3 długości włosia. Część farby należy pozostawić na krawędzi puszki lub innego pojemnika, delikatnie ocierając jego włosie. W ten sposób nie zachlapiemy ani podłogi, ani ściany czy innych sprzętów.

- Malujemy długimi, równymi i delikatnymi ruchami ręki. Krótkie i nerwowe pociągnięcia nie najlepiej prezentują się po wyschnięciu.

Malowanie wałkiem malarskim

Malowanie wałkiem malarskim

Rodzaje wałków


W sklepach z narzędziami malarskimi znaleźć można bogatą ofertę różnego typu wałków malarskich. Osoby, które nie mają doświadczenia w malowaniu mogą poczuć się zdezorientowane i trudno im będzie wybrać odpowiednie wałki. Tymczasem nie jest to takie skomplikowane. Oto proste zasady doboru:

- Wałki z krótkim włosiem (6-10 mm) – służą do malowania gładkich powierzchni, a więc do takich, jak gładzie gipsowe, podłoga czy parkiet.

- Wałki ze średniej długości włosiem (13-15 mm) – sprawdzają się najlepiej przy malowaniu tradycyjnych tynków czy tapet strukturalnych.

- Wałki z długim włosiem (19-30 mm) – najlepsze są do malowania chropowatych powierzchni, czyli na przykład ścian z cegły, betonu itp. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz