Malowanie elewacji domu - co warto wiedzieć?

Jesteś tutaj:

Malowanie elewacji domu - co warto wiedzieć?

3,3/5 (183 ocen)

Malowanie elewacji budynku to ważne przedsięwzięcie i należy podejść do niego z całą starannością i uwagą. Jest sporo rzeczy, które wymagają decyzji, zanim podejmiemy się tego zadania, a także podczas wykonywania poszczególnych etapów. Od tego przecież będzie zależał wygląd budynku przez najbliższe kilka lub kilkanaście lat. Jeśli malowanie elewacji jest dla nas czymś zupełnie nowym, warto rozeznać się, na czym polega i co jest tu najważniejsze. Postaramy się Państwu w skrócie naświetlić kwestie doboru materiałów i etapów wykonania tego przedsięwzięcia.


Co warto wiedzieć, zanim zaczniesz


Jest kilka zasad, jakie obowiązują podczas malowania budynków na zewnątrz. Ponieważ są to rzeczy bardzo istotne dla jakości wykonania, dobrze jest mieć o nich jasne pojęcie. Oto one:

- elewacji nie powinno malować się ani podczas dni wilgotnych (opady deszczu, śniegu, zamglenia itp.), ani w czasie upałów czy mrozów,

- najlepiej jeśli podczas malowania temperatura mieści się pomiędzy 5 a 30˚C,

- ściany malujemy zanim zaczną się nagrzewać od słońca,

- przed rozpoczęciem, należy ocenić stan podłoża pod kątem jego przylegania, suchości i przyczepności,

- koniecznie trzeba zwrócić uwagę na bezpieczeństwo sprzętu, zwłaszcza rusztowań i drabin,

- należy zabezpieczyć teren przed osobami postronnymi,

- trzeba zgromadzić odpowiednią ilość farby i narzędzi koniecznych do malowania.


Farby do malowania elewacji


Farbę na elewacje dobiera się nie tylko pod względem kolorystycznym, ale przede wszystkim pod kątem użytego podłoża. Trzeba więc dokładanie wiedzieć, jakim tynkiem pokryta jest ściana i – jeśli wcześniej była już malowana – jaką farbą. Zanim wybierzemy farbę, porównajmy cechy różnych jej rodzajów. Jakie na przykład mają właściwości konserwacyjne, ochronne, do jakiego podłoża są przeznaczone. Dopiero po wybraniu rodzaju farby, rozważmy dobór koloru.

Pośród farb przeznaczonych do malowania elewacji najczęściej wykorzystuje się następujące:

- Farby akrylowe - mają dobrą przyczepność do podłoża. Sprawdzają się również przy malowaniu tynków odnawianych. Są wodorozcieńczalne, trwałe, odporne na ścieranie i łatwo się nimi maluje. Należą do najpopularniejszych farb elewacyjnych.

- Farby silikatowe - inaczej nazywane krzemianowymi. Mają ograniczoną kolorystykę, a maluje się nimi podłoża mineralne. Świetnie się trzymają. Są odporne na czynniki atmosferyczne. Malowanie nimi wymaga doświadczenia.

- Farby silikonowe – spoiwem w tych farbach jest żywica. Powłoka, jaką tworzą, świetnie chroni przed wnikaniem wody, ale pozwala na „oddychanie” ścian. Mają również bardzo cenioną właściwość, a mianowicie to, że nie przywiera do nich brud, ani kurz. Oczyszczają się właściwie same dzięki opadom deszczu. Mają bogatą paletę barw.

- Farby lateksowe – tu natomiast spoiwem jest żywica lateksowa lub żywica akrylowa. Właściwości są zbliżone do tych, jakie mają farby akrylowa, ale przewagą jest większa elastyczność. Mają lepszą siłę krycia i większą odporność na ścieranie.

Malowanie domu

Malowanie domu

Ile farby przygotować?


Kiedy już podejmiemy decyzję, co do zakupu konkretnej farby, zostaniemy na pewno zapytani o to, ile jej potrzebujemy? Wypada więc przygotować się na odpowiedź, co - wbrew pozorom – nie jest takie trudne. Ilość koniecznej farby oszacujemy w taki oto sposób: czytaj dalej...

Koniecznie zobacz