Farby do betonu - właściwości

Jesteś tutaj:

Farby do betonu - właściwości

3/5 (30 ocen)

Beton jest popularnym materiałem budowlanym. Jednak jego popularność może zostać zachwiana, gdy będzie ulegał zniszczeniu. Warto zabezpieczyć go przed szkodliwymi czynnikami i cieszyć się betonową posadzką w garażu czy betonowym ogrodzeniem.


Cechy farb do betonu


Obecne budowanie jest budowaniem odpowiedzialnym. Oznacza to, że nie będziemy biernie patrzeć jak dany materiał budowlany ulega zniszczeniu. Dlatego też powstają preparaty ochronne.

W przypadku betonu mamy do czynienia ze specjalnymi farbami, przeznaczonymi specjalnie dla tego typu kompozytu. Pełnią one rolę zabezpieczenia i wzmocnienia betonowych warstw. Chronią przed niszczącym działaniem wody oraz pary wodnej, uszczelniają i zwiększają wytrzymałość. Dzięki nim beton zachowuje pierwotny, estetyczny wygląd, a równocześnie jest łatwy w utrzymaniu czystości.

Farby do betonu jak szereg innych materiałów budowlanych powinny być dostosowane do przeznaczenia i miejsca zastosowania betonowych wykończeń. W zależności od przeznaczenia możemy dobrać odpowiedni kolor farby. Najczęściej dostępnymi na rynku są farby: szare, beżowe, brązowe lub niebieskie. Występują w wariantach matowych lub z połyskiem. Zużycie takiej farby będzie wiązało się bezpośrednio z porowatością podłoża.


Główny składnik i normy


Zazwyczaj farby betonowe to farby akrylowe. W związku z tym głównym składnikiem będzie akryl, a dokładniej ujmując żywice poliakrylowe. To właśnie dzięki tym i innym składnikom farby do betonu zabezpieczają go przed karbonatyzacją i niszczeniem. Farby do betonu mogą być modyfikowane, aby w pełni spełniały nasze oczekiwania. Bardzo często zdarza się, że akryl występuje w połączeniu z silikonem – powstają zatem powszechne farby do betonu akrylowo-silikonowe.


Aby farba została dopuszczona do użytku ważne jest, aby spełniała określone wymogi, atesty oraz normy.

Pośród norm warto wyróżnić tutaj:

• PN-C-81913:1998 - Farby do elewacji

• PN-EN 1504-2:2006 - Wyroby i systemy do ochrony i napraw konstrukcji betonowych – Definicje, wymagania, sterowanie jakością i ocena zgodności – Część 2: Systemy ochrony powierzchniowej betonu.

Pomalowany beton


Rodzaje farb i ich zastosowanie


Farby do betonu z pewnością nie są jednego rodzaju. W związku z tym można podzielić je na dwie zasadnicze grupy:

sztywne – tego typu farby zabezpieczają beton przed korozją oraz ścieraniem. Równocześnie stanowią warstwę ochronną przed niszczącym działaniem środków chemicznych oraz czynników zewnętrznych. Farby sztywne twardnieją około 48 godzin.

elastyczne – znajdują zastosowanie głównie jako warstwa chroniąca przed działaniem atmosfery. Przede wszystkim stosowane są w miejscach, gdzie powstają rysy i pęknięcia. Są zatem elastyczną odpornością na obciążenia dynamiczne i powstające drgania.

Wybór określonego rodzaju farby musi być konkretnie sprecyzowany. Z pewnością nieco inną farbę zastosujemy w przypadku betonowej fasady, a nieco inną, gdy będzie zależało nam na ochronie betonowej posadzki. Farby do betonu cieszą się również sporą popularnością w przypadku betonowych ogrodzeń, a także chodników, mostów czy ekranów. Często są one także wykorzystywane przy wykańczaniu wewnętrznych ścian budynków przemysłowych. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz