Farby do betonu - właściwości

Jesteś tutaj:

Farby do betonu - właściwości

3/5 (30 ocen)

Dodatkowe preparaty


Pomimo podawanych przez producentów korzystnych informacji dotyczących farb do betonu, decydujemy się ponadto na dodatkowe zabezpieczenie. Przecież nie zawsze mamy do czynienia ze świeżo wykonaną betonową warstwą. Bardzo często podłoże jest już wcześniej podniszczone. Zaleca się zatem wykorzystać preparaty gruntujące pod farbę. Występują one jako wodne emulsje akrylowe, które stosuje się na różnego rodzaju podłoże mineralne. Preparaty przepuszczają parę wodną, są pozbawione koloru, a ich okres wysychania trwa około godziny.

Nowością na rynku z farbami do betonu są preparaty, które stanowią zabezpieczenie przed graffiti. Niestety często zdarza się, że w ten sposób niszczone są prywatne ogrodzenia czy elewacje. Preparat jest niczym innym jak lakierem poliuretanowym, który nakłada się na farbę chroniącą beton. Bezbarwne zabezpieczenie schnie podobnie jak preparat gruntujący. W związku z tym z pewnością warto w niego zainwestować.

Beton pomalowany na pomarańczowo


Malowanie


Choć wydawać się to może już nudne: trzeba rozpocząć pracę od wcześniejszego przygotowania podłoża. Z pewnością nie można tego etapu pominąć. Powierzchnia sucha i bez zanieczyszczeń jest podstawą podjęcia dalszych działań. W przypadku wylania świeżej posadzki betonowej należy odczekać około 4 tygodni w celu zapewnienia prawidłowego dojrzewania mieszanki betonowej. Jeżeli decydujemy się na nałożenie preparatów gruntujących, nakłada się je przed malowaniem farbą do betonu (lakier zabezpieczający jak wspomniano wcześniej po pomalowaniu farbą!). Podczas malowania farbę nakładamy wałkiem, pędzlem lub natryskiem pneumatycznym. Czas wysychania i utwardzania zawsze jest podawany przez producenta na opakowaniu.

Jeżeli zależy nam na nienagannym wyglądzie posadzki, fasady czy chodnika betonowego powinniśmy z pewnością zainwestować w farby ochronne. Dzięki nim betonowe elementy nie będą odstraszały, ponieważ będą odporne na niszczące działanie deszczu, wiatru i obciążeń statycznych czy dynamicznych. Jest to zatem kolejny krok w stronę PIĘKNEGO BETONU.


Koniecznie zobacz