Malowanie ścian - przybliżony cennik

Jesteś tutaj:

Malowanie ścian - przybliżony cennik

3,3/5 (129 ocen)

Pomalowanie wnętrza to nie problem. Niestety decyzję o malowaniu często hamują koszty. W tym artykule postaramy się przybliżyć co ile kosztuje oraz jak malować, żeby się nie wykosztować.


Usługa nie wszędzie taka sama


Malowanie wnętrz jest jedną z podstawowych usług oferowanych przez firmy remontowe. Trzeba jednak wiedzieć, że przedziały cenowe nie wszędzie są takie same. I wbrew pozorom nie tylko rodzaj powierzchni wpływa na  coraz częściej pojawiające się zróżnicowanie cenowe.

Są bowiem inne czynniki, które również przyczyniają się do kształtowania ceny malowania wnętrz. W praktyce wymienia się bardzo często:

- region kraju,
- jednostka osadnicza (miasto, wieś),
- konkurencyjność.


Dodatki


Ponadto przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji należałoby zainteresować się dodatkowymi opłatami. Każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, że każda czynność kosztuje.

Koszty zatem mogą ulec podwyższeniu jeśli zdecydujemy się na przygotowanie pomieszczenia do malowania jak i późniejszego jego posprzątania. Przed wyborem ekipy fachowców trzeba dokładnie prześledzić jaki zakres, który wchodzi w skład oferty. To właśnie przyczynia się do tego, że obecnie pomalowanie wnętrza może wiązać się z rozmaitymi pracami dodatkowymi.

Malowanie ścian

Malowanie ścian

Wnętrza


Malowanie ścian i sufitów należy do grupy robót ogólnobudowlanych, których stosunkowo proste wykonanie nie zawsze idzie w parze z niską ceną. Z tego też względu zamiast angażować firmę remontową podejmujemy ten krok sami i samodzielnie malujemy ściany i sufity.

Warto wiedzieć, że cena pomalowania wnętrza może być zmienna w zależności od:

- powierzchni ścian oraz stopnia ich przygotowania do malowania (czystości,
  ubytków itp.),
- sposobu malowania ścian (malowanie tradycyjne lub malowanie natryskowe),
- liczby warstw (malowanie jednowarstwowe lub malowanie dwuwarstwowe).


Cenniki


Nie bez znaczenia jest fakt, że w firmach remontowych pojawiają się cenniki. Dzięki nim można w pełni zapoznać się z ofertą i porównać ceny z cennika z cenami jednostkowymi, które przyczyniają się do tworzenia kosztorysów budowlanych. Poniżej przedstawiamy przykładowe zestawienie cenowe tylko niektórych robót.


Tabela zestawieniowa

Malowanie

Orientacyjna cena

Dwukrotne malowanie tynków wewnętrznych gładkich farbą klejową

2,49 zł/m2

Dwukrotne malowanie tynków wewnętrznych gładkich farbą wapienną

2,52 zł/m2

Malowanie farbą emulsyjną dwukrotnie podłoży gipsowych

4,11 zł/m2

Malowanie farbą emulsyjną trzykrotnie podłoży gipsowych

5,53 zł/m2

Obecnie znaczące jest również to na jaką liczbę kolorów się zdecydujemy.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz