Jak i czym malować ściany?

Jesteś tutaj:

Jak i czym malować ściany?

3,6/5 (37 ocen)

Do malowania ścian potrzebne są oczywiście odpowiednie farby oraz zestaw narzędzi. Jeśli chodzi o pierwszą sprawę, to na rynku mamy duży wybór farb o różnych właściwościach i kolorystyce. Zanim dokonamy wyboru tej właściwej do naszego wnętrza, dobrze jest rozeznać, jaki rodzaj farb będzie optymalny w tym przypadku. Musimy podjąć decyzję nie tylko co do koloru, ale również co do właściwości farby. Poniżej znajdziecie Państwo kilka wskazówek zarówno na ten temat farb, jak i niezbędnych narzędzi.


Jaką farbę wybrać?


Najczęściej używanym typem farby jest emulsyjna. Pewnie dlatego, że daje się łatwo rozprowadzić, jest dość trwała, przepuszcza parę wodną i szybko schnie. Farby emulsyjne dzielą się ze względu na rodzaj spoiwa, a w związku z tym mają różne właściwości i zastosowanie.

- akrylowe – ich nazwa pochodzi od spoiwa w nich użytego (akrylu). Są farbami, które dobrze kryją, tworzą gładką powłokę paroodporną, która można zmywać.

- winylowe – w nich spoiwem jest polichlorek lub polioctan winylu. Te farby również słabo przepuszczają parę wodną. Dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach o wyższej wilgotności (łazienki, kuchnie, pralnie). Daje się z łatwością umyć.  

- lateksowe – za spoiwo tych farb służy kauczuk. Tworzą one gładką, trwałą, częściowo elastyczną powłokę. Świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach szczególnie narażonych na zabrudzenia i mechaniczne uszkodzenia (korytarze, pokoje dziecięce). Można ją zmywać, a nawet szorować.

 

Farby
Farba

Jakimi narzędziami malować?

 

Żeby dobrze pomalować ściany, trzeba zaopatrzyć się w kilka niezbędnych narzędzi, a także w takie przedmioty, które ułatwią pracę i posprzątanie po zakończeniu. Zaliczamy do nich:

- pędzel mały – konieczny do malowania trudno dostępnych miejsc np. okolic okien, drzwi, nadproży itp.,

- pędzel duży - nim maluje się duże powierzchnie, a także rogi i kąty,

- pędzel zakrzywiony - służy do malowania takich powierzchni, jak te za kaloryferami czy rurami,

Rada: Nowe pędzle najlepiej najpierw jest wykorzystać do nawilżenia ścian przed ich oczyszczeniem. Dzięki temu pozbędziemy się z nich źle przymocowanych włosów, które mogłyby podczas malowania pozostać z farbą na ścianie.

- folia ochronna – jest przydatna do zabezpieczenia przed zniszczeniem i zabrudzeniem podłóg, mebli i innych sprzętów,

- papierowe taśmy samoprzylepnie – nakleja się je na framugi okien i drzwi.

czytaj dalej...

Koniecznie zobacz