Malowanie paneli podłogowych i ściennych

Jesteś tutaj:

Malowanie paneli podłogowych i ściennych

3,3/5 (734 ocen)

Poszukiwanie sposobu odnowienia podłóg czy ścian skłania bardzo często do zastanowienia się nad panelami – zarówno podłogowymi jak i ściennymi. I chociaż dzisiaj większość z nas kupuje nowe panele to z pewnością znajdą się i tacy, którzy je malują.


Kolor paneli


W miarę upływu czasu panele tracą swój pierwotny wygląd na skutek użytkowania. Z kolorem jest podobnie jak z materiałem, gdyż jak wiadomo panele panelom nie równe. I tutaj często to właśnie trwałość materiału decyduje o konieczności podjęcia kroków, które będą zapobiegały dalszemu niszczeniu paneli.


Panele podłogowe


Panele podłogowe dostępne są jako panele drewniane lub drewnopodobne, czyli laminowane. Pokrywanie farbą drewnianych paneli podłogowych wiąże się z zainwestowaniem w farbę, która należycie spełni powierzoną jej rolę. Podłogi drewniane, które były wcześniej olejowane czy woskowane trzeba wcześniej przygotować. W takim przypadku samo nałożenie farby nie jest wystarczające. Panele podłogowe muszą być przede wszystkim czyste. Ponadto trzeba  podłogę wyszlifować, a na drewno nałożyć podkład.

Samo nakładanie farby nie jest oczywiście skomplikowane. Do malowania wykorzystuje się pędzel lub wałek. Malowanie paneli podłogowych drewnianych powinno odbywać się w pomieszczeniu nienarażonym na promienie słoneczne. Z tego względu ważne jest także wcześniejsze przygotowanie pomieszczenia tak, aby nasłonecznienie nie wpłynęło niekorzystnie na cały proces malarski.


Malowanie specjalną farbą do podłóg drewnianych powinno rozpocząć się od krawędzi, czyli miejsc gdzie podłoga znajduje się przy ścianie. Równocześnie miejsca te powinny znajdować się w jak największej odległości od drzwi. Farbę należy nakładać systematycznie. Producenci specjalnych farb do tego typu zadań określają to działanie mianem „mokre do mokrego”, co w praktyce jest jak najbardziej zrozumiałe.

Oprócz tego istotny jest także sam kierunek. Kierunek malowania musi być zgodny z usłojeniem drewnianych paneli. Czas schnięcia takiej farby wynosi około 3 godzin. Dzięki czemu bardzo szybko można odnowić podłogę drewnianą, a zarazem uzyskać pożądany efekt.

A co z malowaniem paneli laminowanych? Po prostu tego rodzaju paneli po prostu się nie maluje. Jedynym działaniem jest zatem ich wymiana.


Panele ścienne


Panele ścienne można pomalować. Podobnie jak w przypadku podłogi tak i tutaj trzeba wybrać odpowiednią farbę. Są to zazwyczaj farby, którymi maluje się np. drzwi. Dostosowanie farby do materiału jest zatem czynnością podstawową!

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz