Cyklinowanie parkietu - stara podłoga z drewna jak nowa

Jesteś tutaj:

Cyklinowanie parkietu - stara podłoga z drewna jak nowa

3,1/5 (75 ocen)

Parkiet jest u nas wciąż modny i popularny. Jednak jest to jeden z tych typów podłogi, który wymaga sporo zachodu. Nie wystarczy dbać o niego na co dzień, ale co kilka lat konieczna jest odnowa w postaci cyklinowania. Na szczęście nie jest to trudne przedsięwzięcie, niemniej wymaga pewnego wysiłku i uwagi. W naszym artykule znajdą Państwo wskazówki, jak się zabrać do tego wyzwania i co zrobić, by podłoga po cyklinowaniu była, niczym nowa.


Cyklinowanie – co to takiego?


Najkrócej rzecz ujmując to cyklinowanie jest procesem szlifowania wierzchniej warstwy podłogi. Zostaje zdarta i wygładzona cienka powłoka, którą następnie należy oczyścić i ponownie zabezpieczyć farbą lub lakierem. Do cyklinowania wykorzystuje się specjalną maszynę, popularnie nazywaną „cykliniarką”. Jest to proces, który wymaga staranności i minimum doświadczenia w obsłudze tego typu urządzeń. Cyklinować można parkiety oraz innego typu podłogi drewniane. Warunkiem zasadniczym jest to, że poszczególne elementy (klepki, panele czy deski) nie mogą być obluzowane. Aby wycyklinować podłogę, można wynająć firmę, które się tym zajmuje, wypożyczyć urządzenie i samemu wykonać zadanie, albo kupić cykliniarkę i samodzielnie lub z pomocą fachowców odnowić podłogę.


Ceny:


- wynajęcie firmy cykliniarskiej – 25 – 30 zł/m²

- wypożyczenie cykliniarki – 80 – 100 zł/24h

- zakup cykliniarki – 3.600 – 18.000 zł


Przed cyklinowaniem


Zanim podejmiemy decyzję o cyklinowaniu, trzeba się zastanowić i ocenić, jak duże są zniszczenia parkietu, a w związku z tym, jak intensywnego odnowienia potrzebuje dana podłoga. Jeżeli parkiet po prostu nosi zwykłe oznaki używania, czyli „ścieżki” chodzenia w najbardziej eksploatowanych miejscach, ślady po rozlaniu napojów lub inne tego typu zabrudzenia, prawdopodobnie wystarczy jednorazowe cyklinowanie. Jednak, jeśli okaże się, że parkiet jest bardziej zniszczony, to warto będzie wykonać dwukrotne, albo nawet kilkukrotne cyklinowanie, aż dotrze się do powierzchni, na której nie będzie widać śladów poprzedniego używania.


Przed pracami związanymi z cyklinowaniem, należy dane wnętrze odpowiednio przygotować. Wynieść z niego wszelkie meble i przedmioty, w tym firanki, zasłony, żaluzje i rolety. Trzeba będzie również usunąć listwy przypodłogowe. Przed bezpośrednim podjęciem cyklinowania, konieczne jest także dokładne oczyszczenie i odkurzenie podłogi.

Cyklinowanie parkietu


Cyklinowanie


Do cyklinowania parkietów najczęściej wykorzystuje się cykliniarki taśmowe. Na pierwszy rzut zakłada się papiery o granulacji 36, by potem stopniowo dojść do granulacji 120. Maszynę należy ustawić pod właściwym kontem, a podczas jej pracy odpowiednio ją prowadzić. Cyklinując często trzeba będzie uzupełniać pojawiające się ubytki w drewnie. Zazwyczaj wypełnia się je metodą szpachlowania za pomocą specjalistycznej masy. Powstała substancja miesza się z pyłem, jaki powstaje podczas cyklinowania, więc ostatecznie miejsc łatania nie będzie widać. Szpachlowanie wykonuje się podczas przedostatniego cyklinowania. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz