Podłoga w salonie - podstawa elegancji

Jesteś tutaj:

Podłoga w salonie - podstawa elegancji

3,5/5 (15 ocen)

Salon jest tak ważnym miejscem w każdym domu i mieszkaniu, że chcemy, by urządzony był wyjątkowo. Zależy nam nie tylko na komforcie, ale dużą wagę przykładamy do jego estetyki. Często bowiem pełni funkcje reprezentacyjne i gościnne. Ale zanim zaczniemy cokolwiek aranżować w salonie, musimy zastanowić się nad wyborem odpowiedniej podłogi. W obecnych czasach nie jest to proste, gdyż oferta na rynku okazuje się niezwykle bogata.


Oferty podłóg do salonu


W naszym kraju najpopularniejszym materiałem, z jakiego wykonuje się podłogi w pokojach, a więc i w salonach, jest drewno. Część osób wybiera panele laminowane, różnego rodzaju wykładziny. Znacznie mniej klientów decyduje się na podłogę z kamienia naturalnego lub z płytek ceramicznych.

Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym materiałom na podłogi w salonie.

Podłoga z drewna – jest to materiał, któremu trudno się oprzeć. Cieszy wyglądem, jest miłe w dotyku, do tego dołącza się jego trwałość i wytrzymałość. Na rynku można wybierać pośród rodzimych gatunków drewna lub wielu odmian egzotycznych.

Producenci oferują drewno barwione, surowe, fabrycznie lakierowane, w postaci różnej wielkości i grubości desek, parkietu i mozaiki. Są elementy łączone za pomocą kleju lub dzięki instalacji bezolejowej. Oferta jest naprawdę imponująca, także pod względem ceny. Dlatego każdy ma szansę na wyszukanie podłogi, która będzie mu odpowiadała pod każdym względem.

Ceny:

- deska z drewna rodzimego – 40 – 200 zł/m²

- deska z drewna egzotycznego – 90 – 500 zł/m²

- parkiet z drewna rodzimego – 40 – 180 zł/m²

- parkiet z drewna egzotycznego – 80 – 300 zł/m²

Drewniana podłoga w salonie

Drewniana podłoga w salonie

Panele laminowane – jest to bardzo ciekawa propozycja. Tego typu panele dostępne są w bogatej gamie kolorów, wzorów i faktury. Niektóre imitują kamień naturalny, drewno, ceramikę lub inne atrakcyjne elementy. Są dość trwałe, gdyż przed zniszczeniem zabezpiecza je warstwa laminatu. Panele montuje się bezklejowo. Dobrze jest pod panelami ułożyć warstwę izolacji akustycznej, gdyż wydają one specyficzny odgłos, kiedy się po nich chodzi. Można też zakupić panele ze specjalną warstwą wyciszającą.

Cena:

70 – 200 zł/m²


Wykładziny dywanowe – jeszcze niedawno można było je spotkać w wielu pomieszczeniach, dziś są już mniej popularne, szkoda, bo bardzo zyskały na wyglądzie i właściwościach. Nowoczesne wykładziny produkowane są z włókien naturalnych, sztucznych lub z ich mieszanek. Naturalne się nie elektryzują, ale więcej kosztują. Sztuczne są odporne na ścieranie, zabrudzenia i wilgoć. Aby uzyskać optymalne parametry, producenci często łączą włókna naturalne ze sztucznymi. Wykładziny mają w sobie to „coś”, przytulność, komfort i urok. Jeżeli się je dobrze wkomponuje, to wniosą do salonu dużo domowego ciepła.

Cena:

8 – 160 zł/m²

Podłoga w salonie - wykładzina

Podłoga w salonie - wykładzina

Kamień naturalny – to jest wyzwanie dla odważnych, zamożnych i ceniących oryginalność. Takie podłogi kojarzą się nam bardziej z zabytkami typu zamek, pałac, rezydencja, a jednak nie brakuje ludzi, którzy wybierają je do własnych domów.

Decyduje o tym nie tylko zwykły prestiż, ale wyjątkowa trwałość, piękno i naturalność takiej podłogi. Kamieniem najczęściej wykorzystywanym do produkcji podłogi jest granit, marmur, trawertyn, rzadziej piaskowiec. Decydując się na taką podłogę, należy pamiętać o jej odpowiednim zabezpieczeniu przed ślizganiem się i o właściwej konserwacji. Najbardziej szkodliwe dla niej są piasek i woda. Dlatego bezwzględnie trzeba chronić ją przed ich działaniem. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz