Podłoga na legarach - prosta elegancja

Jesteś tutaj:

Podłoga na legarach - prosta elegancja

3,4/5 (255 ocen)

Na legarach mocuje się podłogę z desek. Jest to sprawdzona i skuteczna metoda. Legary są również wykonywane z drewna i stanowią rodzaj stelażu utrzymującego i amortyzującego całą podłogę. Układanie i montowanie podłogi na legarach nie jest trudne, należy jednak przestrzegać kilku ważnych zasad. A ponieważ moda na podłogi z drewnianych desek wróciła i to nie tylko do domów jednorodzinnych na wsi, warto przyjrzeć się, co na tę wzmożoną popularność wpływa.


Typy podłogi na legarach


Dzieli się ją według podłoża, na jakim jest kładziona. I tak mamy podłogi w domach, w których podkładem jest tak zwana ślepa podłoga wykonywana ze sklejki, tarcicy, płyty OSB i mocowana do legarów. Wykańcza się ją drewniana posadzką przyklejaną lub przybijaną gwoździami. Drugim typem są podłogi w domach budowanych w systemie kanadyjskim, w których legar jest elementem ich konstrukcji. Do jego dolnej krawędzi zazwyczaj przytwierdzony jest sufit z płyty gipsowej. Pomiędzy legarami powstaje wolna przestrzeń, która jest zazwyczaj wypełniona izolacją. Ta przestrzeń przykryta jest płytą OSB lub sklejką i dopiero na niej mocowana jest podłoga. Legary układa się również na  stropach żelbetowych bezpośrednio na podkładzie wyrównującym. Bywa też, choć rzadziej, że legary kładzie się bezpośrednio na gruncie (wypoziomowanych słupkach betonowych). Jednak te legary muszą być większe (10-12 cm) oraz dodatkową konstrukcję z listewek, na której kiedyś kładziono tarcicę, a obecnie stosuje się specjalne siatki. Ich zadaniem jest izolacja termiczna i przeciwwilgociowa.

Budowa legarów


Legary powstają z drewna z drzew iglastych, z bali, krawędziaków lub łat. Ich wymiary to najczęściej 35x55x2500 mm, 40x70x2400 mm, 42x70x2450 mm. Dobierając legary na podłogę, należy pamiętać, że ich wysokość powinna być 1-2 cm większa od izolacji, a długość około 4 cm mniejsza od odległości pomiędzy ścianami.


Odległości pomiędzy poszczególnymi legarami zależy od rodzaju materiału izolacyjnego oraz od grubości deski, jaka będzie do niej mocowana. Przed ułożeniem, legary musza zostać zabezpieczone ze wszystkich stron specjalnym środkiem grzybobójczym, a od strony szlichty izolacją akustyczną (paskami filcu) i przeciwwilgociową (paskami gumy). W przypadku podłoża betonowego, trzeba pamiętać, by legary były od niego odizolowane paskami papy lub folii izolacyjnej.

Montaż podłogi na legarach

Montaż podłogi na legarach

Jak powstaje podłoga na legarach?


Podłoga na legarach powstaje z drewnianych desek, które są mocowane do nich poprzecznie za pomocą gwoździ. Układa się je pojedynczo i nie łączy się ich ze sobą w rzędzie. Jeśli podłoga powstaje w dużym pomieszczeniu, deski należy docinać tak, by ich długość była trzy razy mniejsza od wymiaru podłogi. Chodzi bowiem o to, by łączenia desek występowały w połowie deski z sąsiedniego rzędu. Spoiny pokrywane są listwą łączeniową.

Deski na podłogę trzeba dobierać tak, by miały wąskie słoje równoległe do krawędzi. To sprawia, że są trwalsze i odporniejsze na wilgoć i zanieczyszczenia. Deski  mają też specjalnie profilowane złącza, wręgowe proste lub na piór i wpust, co pozwala na stworzenie wytrzymałej i trwałej podłogi bez żadnych szczelin. Grubość desek uzależniona jest od rozstawienia legarów. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz