Podłoga w garażu - wytrzymałość przede wszystkim

Jesteś tutaj:

Podłoga w garażu - wytrzymałość przede wszystkim

3,3/5 (160 ocen)

Podłoga w garażu jest dużym wyzwaniem. Już podczas budowy należy mieć na względzie jej odpowiednie umocnienie i utwardzenie. Eksploatacja posadzki w tym miejscu nie polega jedynie na wjazdach i wyjazdach samochodów, ale również na nieustannym zanieczyszczeniu ziemią, piaskiem, kamykami, śniegiem z solą oraz innymi czynnikami. W garażu wielu właścicieli często przeprowadza drobne naprawy i czyści swoje pojazdy, a podłoga musi to wszystko wytrzymać.


Przed podjęciem decyzji


Mając w planie położenie solidnej podłogi w garażu, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych rzeczy. Między innymi to, na jakim podłożu ma powstać, jakie będą jej rozmiary, ile i jak ciężkich aut będzie na niej stało i po niej jeździło, jak często będą tam wjeżdżały i wyjeżdżały. Istotne jest również, czy w garażu znajdą się również inne sprzęty, meble i wyposażanie oraz czy będą w nim wykonywane takie czynności, jak niewielkie naprawy, mycie samochodów itp. Nie bez znaczenia jest także budżet, jaki jest przeznaczony na powstanie garażowej posadzki.

Po rozważeniu powyższych uwarunkowań, można przejść do poszukiwania rodzaju posadzki, która będzie spełniała wszystkie oczekiwania. Na rynku jest duży wybór i każdy ma szansę znaleźć typ podłogi, który będzie mu najbardziej odpowiadał.


Posadzka betonowa


Powstaje najczęściej ze zbrojonej wylewki betonowej o grubości mieszczącej się miedzy 5-15 cm. Może być zarówno podłożem pod posadzkę właściwą, jak i samodzielnie pełnić rolę podłogi. Jeśli wybierany jest ten drugi wariant, należy ją odpowiednio wykończyć. Trzeba przede wszystkim zadbać o odpowiednią gładkość, a także stosowny spadek powierzchni (2-3%) w kierunku kratki spustowej lub korytka odprowadzającego wodę. Dobrze wykonana i właściwie wykończona podłoga z betonu, ze oczywistych względów, nie będzie atrakcyjną pod względem prezencji, ale pod kątem użytkowym okazuje się jak najbardziej funkcjonalna.

Taką posadzkę z surowego betonu można trochę podretuszować. Na przykład, aby zmniejszyć jej chłonność i ułatwić czyszczenie, warto posadzkę zaimpregnować. Na rynku są dostępne skuteczne preparaty (akrylowo-silikonowe i epoksydowe) impregnujące do betonu i kostki betonowej. Nanosi się je bezpośrednio na beton. Dobrze jest położyć nie jedną, ale przynajmniej dwie warstwy w odstępie doby, a potem powtarzać impregnację co 3, 4 lata.


Także pomalowanie podłogi betonowej zmniejsza jej nasiąkliwość i ułatwia pielęgnację. Poprawia również jej walory estetyczne. Najpierw jednak należy jej powierzchnię odpowiednio wyrównać,  oczyścić, odkurzyć i osuszyć. Do malowania betonowej posadzki wykorzystuje się specjalne farby (uretanowo-alkidowe, akrylowe lub epoksydowe). Nanosi się je kilkakrotnie na zagruntowane podłoże. Wykonujemy tę czynność również w odstępach dobowych. Pamiętajmy, że pomalować trzeba nie tylko samą podłogę, ale również około 10-20 cm ścian ponad nią.

Na betonowej posadzce często stosuje się również specjalny system posadzkowy, który maskuje mankamenty, nierówności i zabrudzenia. Wykonuje się go w taki sposób, że na warstwę niewyschniętej farby podkładowej wysypuje się różnokolorowe płatki, a na koniec całość pokrywa się bezbarwnym lakierem.

Podłoga w garażu

Podłoga w garażu

Wylewka z cementu


W garażach, w których wygląd posadzki nie ma większego znaczenia, z powodzeniem stosuje się wylewki z masy cementowej. Należy jedynie zachować odpowiednie parametry takiej podłogi, a więc wysoką odporność na ściskanie, ścieranie i małą nasiąkliwość. Nabywając cement, trzeba dobrze upewnić się co do tego, czy nadaje się na wykorzystanie w charakterze posadzki. Po wykonaniu wylewki i jej wyschnięciu, dobrze jest ją zaimpregnować albo pomalować przynajmniej dwiema warstwami odpowiedniej farby. Takie zabezpieczenie ułatwia konserwację posadzki oraz jej czyszczenie.


Posadzka z gotowej mieszanki


Jeszcze prostszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest uzyskanie podkładu i podłogi z gotowej mieszanki. Powstają one w fabrykach według specjalnych wytycznych i mają ściśle określone właściwości. Charakteryzują się wysoką wytrzymałością na ściskanie i ścieranie, niską nasiąkliwością, stosunkowo niewielkim kurczeniem się oraz skróconym czasem dojrzewania.
Zwłaszcza ta ostatnia cecha jest niezwykle ceniona przez ekipy fachowców i inwestorów. Pozwala bowiem na uzyskanie w pełni gotowej posadzki w znacznie krótszym czasie. Dla przykładu niektóre z wspomnianych mieszanek są tak szybkie w zastyganiu, że z kolejnymi etapami robót można wkroczyć już po upływie 3 - 4 godzin.


Podłoga z masy żywicznej


Posadzki żywiczne tworzą bardzo trwałe i funkcjonalne powierzchnie. Powstają w przeważającej mierze z żywicy (epoksydowej, poliuretanowej lub winyloestrowej). Do wyboru jest kilka kolorów. Niektóre posadzki mają antypoślizgowe walory. Są takie, które nanosi się warstwa po warstwie, a inne po prostu wylewa na podłoże tak, by same się po nim rozpłynęły. Większość mas żywicznych jest bardzo elastyczna i wytrzymała, a na wyglądzie zyskują zwłaszcza wtedy, gdy na końcową warstwę wysypuje się piasek kwarcowy lub dekoracyjne płatki. Posadzki z masy żywicznej dają się również łatwo utrzymać w czystości. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz