Garaż dwustanowiskowy - coraz częściej niezbędny

Jesteś tutaj:

Garaż dwustanowiskowy - coraz częściej niezbędny

3,2/5 (47 ocen)

Przy domach jednorodzinnych coraz częściej budujemy garaż nie tylko na jedno auto, ale na dwa. Jeśli dobrze zaplanujemy i zaprojektujemy, to wcale nie zajmie on dużo więcej miejsca. Dachy garaży połączonych z domami można wykorzystać na piękne tarasy i w ten sposób nie stracimy na wolnej przestrzeni. Tak więc zastanawiając się nad budową domu lub dobudowaniem do niego garażu, warto wziąć pod uwagę postawienie takiego, w którym schronią się dwa samochody.


Umiejscowienie garażu


Optymalnym sposobem na wkomponowanie w bryłę domu jest wzięcie go pod uwagę już podczas projektowania budynku. Wówczas architekt może w najkorzystniejszy sposób, zarówno dla bryły domu jak i jego otoczenia, znaleźć miejsce na taki duży garaż. Często jednak jest tak, że dwustanowiskowy garaż jest dobudowywany do posesji. Wtedy jego lokalizacja uzależniona jest od kilku czynników, ilości miejsca i ukształtowania terenu, od architektury i wielkości domu, od odległości do działek sąsiadów lub ulicy, zasad miejscowego planu zagospodarowania, wreszcie od gustu i zamożności właścicieli.

Nie ulega wątpliwości, że najwygodniej jest korzystać z garażu, kiedy połączymy go z domem. Wjeżdżamy wówczas do środka, zamykamy bramę i wchodzimy do domu, a kiedy wyjeżdżamy, po prostu wchodzimy z korytarza, otwieramy bramę i wyjeżdżamy. Jeśli dodatkowo brama jest otwierana i zamykana automatycznie, nie narażamy się na ewentualne opady deszczu, śniegu czy zimno na dworze. Ponadto zawsze szybciej i bez problemu przeniesiemy zakupy z bagażnika lub dzieci z fotelikiem nie narażając tych ostatnich na niepotrzebny czasem kontakt z brzydką pogodą.

Bywa jednak czasem, że jedynym rozwiązaniem jest wybudowanie garażu dwustanowiskowego wolnostojącego. W zależności od wielkości i kształtu działki będzie on bliżej budynku lub linii ogrodzenia w okolicach bramy wjazdowej. W pierwszym przypadku zawsze można go połączyć jakąś formą zadaszenia z domem i ten sposób również suchą nogą pokonywać drogę do garażu i z garażu.

Dom z garażem dwustanowiskowym

Dom z garażem dwustanowiskowym

Wielkość garażu


Z jednej strony pragniemy, by w nim jak najwięcej miejsca, ale z drugiej nie chcemy, by zabrał zbyt dużo cennego miejsca na posesji. Skazani więc jesteśmy na racjonalny kompromis. W jego wnętrzu muszą zmieścić dwa auta, pomiędzy którymi powinniśmy się swobodnie poruszać, a także pozostawić trochę miejsca na sprzęt. Odpowiednie zaplecze sprawdza się szczególnie w garażach połączonych bezpośrednio z domami.


Minimalne miejsce na stanowisko samochodu jest określone przez przepisy i wynosi 2,3x5 m. W przypadku podwójnego trzeba to pomnożyć przez dwa i jeszcze dołożyć przestrzeń na akcesoria i swobodne poruszanie się nawet wtedy, gdy oba samochody znajdują się wewnątrz. 1,2 – 1,5 m między samochodem a ścianami powinno wystarczyć na swobodne przejechanie wózkiem dziecięcym i jeszcze zostanie na jakieś regały, umywalkę czy roboczy stolik. Specjaliści twierdzą, że garaż o szerokości 7,6 m spełnia wymienione wcześniej warunki.

Garaż dwustanowiskowy z oddzielnymi drzwiami

Garaż dwustanowiskowy z oddzielnymi drzwiami 

Wybór bramy


Do tego typu garażów montuje się dwie osobne bramy lub jedną podwójną. Przyjrzyjmy się zaletom i wadom obu rozwiązań.

- Dwie bramy – ich atutem jest szybsze i lżejsze otwieranie od bramy podwójnej, co ma duże znaczenie w przypadku ręcznej obsługi. W przypadku ewentualnej awarii jednej z nich zawsze mamy możliwość korzystania z drugiej bramy. Poza tym, otwierając jedną bramę, wnętrze garażu nie jest w całości widoczne, co dla wielu ma ogromne znaczenie, bo nie widać wszystkiego, co w nim aktualnie się znajduje, a jesienią i zimą wpada do środka mniej chłodnego powietrza. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz