Bramy przesuwne - szynowe i samonośne

Jesteś tutaj:

Bramy przesuwne - szynowe i samonośne

3,4/5 (37 ocen)

Bramy wjazdowe są niezwykle ważnym elementem ogrodzenia. Stanowią jego dominantę. To one są najbardziej widoczne i najczęściej używane. Dlatego ich wybór i montaż jest niezwykle istotny tak ze względów funkcjonalnych, bezpieczeństwa, jak i estetycznych. Obecnie coraz chętniej decydujemy się na bramy przesuwne, które oszczędzają dużo miejsca i są bardzo praktyczne w codziennym z nich korzystaniu. Świetnie sprawdzają się na prywatnych posesjach, jak i w obiektach użyteczności publicznej, instytucjach, wjazdach na tereny przemysłowe czy na innego rodzaju place.


Rodzaje bram przesuwnych


Jeśli chodzi o bramy wjazdowe, to wśród nich najpopularniejsze okazują się bramy przesuwne. Do wyboru mamy dwa typy, szynowe i samonośne.

- Szynowe – ich szerokość jest zbliżona do szerokości całego wjazdu. Przesuwają się na specjalnych rolkach po szynie zamocowanej w podłożu. Ich minusem jest fakt, iż na szynach mogą zbierać się zanieczyszczenia, błoto, liście, piasek. Z tego powodu wymagają regularnego oczyszczania.

- Samonośne – tu skrzydło jest znacznie szersze i cięższe, gdyż wymaga tego zachowanie odpowiedniej przeciwwagi. Umieszcza się je nad wjazdem. Nie wymagają żadnego podparcia. Ich konstrukcja jest solidniejsza i mniej zawodna od szynowych. Najlepiej funkcjonują, kiedy są połączone z systemem automatycznego sterowania. Są droższe od wersji szynowych.


Jak są zbudowane?


Bramy przesuwne w przeważającej mierze zbudowane są z elementów stalowych, czasem także aluminiowych, które są lżejszym i droższym wariantem. Najmniej spotykane są bramy żeliwne.

Najczęściej bramy przesuwne mają jedno skrzydło, ale zdarzają się również wersje dwuskrzydłowe. Otwierają się wzdłuż ogrodzenia, więc nie potrzebna jest odpowiednia ilość miejsca (1,5 – 3 m) wewnątrz posesji tuż za bramą.


Bramy przesuwne najlepiej jest zamawiać indywidualnie, gdyż wtedy zostaną odpowiednio dostosowane wysokością, szerokością i rodzajem wypełnienia do zastosowanego ogrodzenia. Wypełnieniem zazwyczaj jest element ogrodzeniowy identyczny lub zbliżony stylem do estetyki całego ogrodzenia.

W skład kompletnej bramy przesuwnej szynowej wchodzi skrzydło (skrzydła), wózki jezdne, słupy, dojazdowy i prowadzący, a także zamek. W przypadku bramy samonośnej jest podobnie z tą różnica, że nie ma tu szyn.

Szynowa brama przeswuna do rezydencji

Szynowa brama przesuwna do rezydencji

Zalety bram przesuwnych


Te nowoczesne bramy posiadają wiele właściwości, które znacznie ułatwiają życie użytkowników. Do najważniejszych atutów bram przesuwnych zalicza się:

- wygodę i komfort użytkowania,

- wymagają znacznie mniej miejsca od tradycyjnych bram uchylnych,

- są solidne i bezpieczne,

- funkcjonalne,

- bogactwo wzorów,

- możliwość zamontowania pełnej automatyki oraz systemu antywłamaniowego.

 

Zobacz także: Automatyczne bramy przesuwne


Bramy z napędem


Kiedy już ktoś decyduje się na wybór bramy przesuwnej, chętnie dokupuje do niej funkcjonalne rozwiązanie, jakim jest napęd. Taka automatyka otwierania jest niezwykle praktyczna. Pozwala na wjazd i wyjazd z posesji bez konieczności wychodzenia z samochodu. Łatwiej jest również otworzyć bramę pojawiającym się gościom. Można to wykonywać z domu, co jest szczególnie przydatne podczas brzydkiej aury na dworze.

W taki automatyczny napęd da się wyposażyć każdy rodzaj bramy, tak szynowe, jak i samonośne, jednoskrzydłowe i dwuskrzydłowe. Dobiera się go biorąc pod uwagę parametry konkretnej bramy, a więc jej wielkość, sposób otwierania, ciężar i częstotliwość wykorzystywania.

Napędy automatyczne w bramach wjazdowych powoli stają się standardem. Jeśli kogoś stać na bramę przesuwną, to dokupienie do niej mechanizmu, który pozwoli na zdalne jej otwieranie i zamykanie, nie jest już większym problemem.

Brama przesuwna

Brama przesuwna

Dodatkowe automatyczne gadżety


Dla wielu sama podstawowa funkcja otwierania bramy to za mało. Dokąd tylko na rynku pojawiły się różnego rodzaju udogodnienia. Oto kilka z popularnych dodatków: czytaj dalej...

Koniecznie zobacz