Skrzydłowe bramy wjazdowe

Jesteś tutaj:

Skrzydłowe bramy wjazdowe

3,4/5 (16 ocen)

Zapewnienie bezpiecznego wjazdu na posesję jest podstawą prawidłowego funkcjonowania bram wjazdowych. Drugim istotnym  kryterium jest estetyczny wygląd. Tradycyjnym  rozwiązaniem są bramy wyposażone w skrzydła. Czy nadal znajdują swoich zwolenników?

Należy już na samym wstępie zaznaczyć, że bramy skrzydłowe cieszą się sporym zainteresowaniem, podobnie jak bramy przesuwne. Zatem pomimo tego, że nie są stosunkowo nowym rozwiązaniem znajdują w nas swoich odbiorców, którzy decydują się na montaż bramy ze skrzydłami.


Ile skrzydeł?


Sytuacja w przypadku skrzydłowych bram wjazdowych wygląda podobnie jak w przypadku montowanych w naszych domach drzwi jedno- lub dwuskrzydłowych. W związku z tym skrzydła bramy są zawieszona na zawiasach, które są bezpośrednio wmontowane w słupki naszego ogrodzenia. W domach tą rolę pełnią futryny.

W zależności od możliwości przestrzennych możemy zdecydować się na bramę z jednym lub dwoma skrzydłami, które otwiera się do wewnętrznej strony naszej posesji. Jeżeli dysponujemy stosunkowo małymi powierzchniami, a podjazdy są długie powinniśmy zainwestować w bramę z jednym skrzydłem. Dlaczego? Wynika to bezpośrednio z zapewnienia komfortu i swobody wjazdu. Jeżeli natomiast nie musimy liczyć się z powierzchnią, ponieważ dojazdy są szerokie, a natężenie panującego wokół ruchu stosunkowo małe z pewnością wartym uwagi rozwiązaniem są bramy dwuskrzydłowe.

Zatem ilość skrzydeł powinna być dostosowana do panujących warunków, a nie do własnego odbioru wizualnego, który nie odnosi się bezpośrednio do warunków zagospodarowania terenu.

Brama skrzydłowa


Materiały


Brama wjazdowa oprócz zapewnienia bezpiecznego wjazdu powinna stanowić element reprezentujący naszą posesję. W związku z tym materiały, które wykorzystuje się przy produkcji bram nie powinny ulegać zniszczeniu na skutek działania czynników atmosferycznych czy innych, negatywnie wpływających na ich parametry techniczne i wygląd.

 

Zobacz także: Bramy przesuwne - szynowe i samonośne

 

Dlatego też skrzydła bram wjazdowych wykonuje się najczęściej ze stali. Są one zabezpieczone przed korozją i mogą być dodatkowo malowane proszkowo. Bramy wykonuje się zatem z elementów kutych lub walcowanych. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie prętów pełnych. Ich przekroje mogą być różne, np.: 12 mm × 12 mm,
14 mm × 14 mm, 16 mm × 16 mm.

Ponadto należy dodać, że oprócz stali korzysta się także z innych materiałów. Atrakcyjne wydają się wypełnienia drewniane lub z tworzyw sztucznych. Oczywiście muszą być one wcześniej zabezpieczone.


Wymiary


Standardowe szerokości wrót bramy wynoszą 2,0 m lub 4,0 m. Natomiast typowa wysokość wynosi 1,5 m. Jednak ze względu na różne projekty bram wysokości mogą zmieniać się na długości i wynosić nawet ponad 1,9 m w punktach najwyższych.
Zakres wysokości w przypadku furtek wygląda podobnie jak w przypadku wrót. Natomiast szerokości furtek wynoszą standardowo 1,0 m.

Automatyczna brama wjazdowa

Automatyczna brama wjazdowa

Osprzęt


Wygoda w użytkowaniu naszej skrzydłowej bramy wjazdowej wiąże się bezpośrednio z doborem osprzętu. Warto w związku z tym zdecydować się na znane marki i wysoką jakość tego typu elementów. W zakres osprzętu wchodzą m.in. zawiasy. Najlepiej wybrać zawiasy śrubowe, które umożliwiają dokładne ustawienie bramy. Dzięki nim regulacja jest możliwa w dwóch płaszczyznach. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz