Bramy drewniane - nowoczesność nawiązująca do tradycji

Jesteś tutaj:

Bramy drewniane - nowoczesność nawiązująca do tradycji

3,4/5 (71 ocen)

Drewniane bramy pojawiły się już w zamierzchłej przeszłości i przez wieki doskonale spełniały swoją rolę. Także i dziś spotykane są jako bramy wjazdowe na prywatne, państwowe i firmowe posesje. Świetnie sprawdzają się również jako bramy garażowe. Cenimy je za swoisty urok, trwałość i elegancję.


Zalety bram drewnianych


O tym, że bramy wykonywane z drewna mają wiele atutów nie ma co dyskutować. Sporo, oczywiście, zależy od gatunku drewna oraz technologii jego przetwarzania, a także od projektu danej bramy. Jednak jeśli wyprodukowana jest prawidłowo, doskonale spełnia swoje funkcje. A oto najważniejsze zalety bram z drewna:

- ponadczasowowe,

- doskonale wkomponowują się w każdy krajobraz i otoczenie,

- odpowiednio konserwowane są trwałe i wytrzymałe,

- prawidłowo zabezpieczone są odporne na wilgoć i czynniki atmosferyczne,

- mają piękny, naturalny wygląd,

- z łatwością można je odmienić poprzez zmianę koloru,

- pasują do ogrodzeń drewnianych, murowanych lub z kamienia.

Tradycyjna brama drewniana

Tradycyjna brama drewniana

Rodzaje bram drewnianych


Podział na typy bram dotyczy przede wszystkim sposobu ich otwierania. Dlatego wyróżnia się trzy zasadnicze rodzaje bram:

- Bramy uchylne (rozwierane) – są mocowane na zawiasach przytwierdzonych do ogrodzeniowych słupów. Skrzydło lub skrzydła muszą otwierać się do wewnątrz posesji. Pojedyncze skrzydło nie powinno być szersze niż 3 metry. Większe i tym samym cięższe skrzydła wymagają znacznie mocniejszych zawiasów i słupów, na których są zawieszone. Ten rodzaj bramy zabiera sporo miejsca koniecznego na rozwieranie skrzydła (skrzydeł).


- Bramy przesuwne na szynie – jest to nowoczesne i wygodne rozwiązanie, w którym skrzydło (lub skrzydła) poruszają się na specjalnych rolkach po zamontowanej w podłożu szynie. Ich zaletą jest fakt, że nie zabierają tak cennego miejsca na otwieranie, gdyż skrzydło przesuwa się wzdłuż ogrodzenia. Należy jednak uważać na czystość szyn, w których mogą co jakiś czas zbierać się zanieczyszczenia w postaci ziemi, liści, zwiędłych roślin. Trzeba je usuwać, by nie zakłócały pracy mechanizmu otwierania bramy.

- Bramy przesuwne samonośne – od poprzednich różnią się tym, że skrzydła przedłużone są o tzw. przeciwwagę, a one same nie przesuwają się na szynach, nie dotykają podłoża. Jest to droższy wariant bram przesuwnych.
Decydując się na bramę przesuwną należy pamiętać o odpowiedniej wielkości ogrodzenia tak, by skrzydła miały gdzie się schować.

Uchylna brama drewniana

Uchylna brama drewniana

Napędy do bram


Wśród bram uchylnych spotyka się te otwierane tradycyjnie, a więc ręcznie, jak również takie rozwierane automatycznie, za pomocą  stosownego mechanizmu. W przypadku bram przesuwnych, zdecydowana większość otwierana jest dzięki specjalnym napędom bardzo często uruchamianym zdalnie. Dzięki czemu wjeżdżając i wyjeżdżając z posesji nie trzeba wysiadać z samochodu, a otwierając gościom wychodzić na zewnątrz domu.

W przypadku bram uchylnych zautomatyzowanych, napędy najczęściej wbudowane są w ogrodzenie. Natomiast w bramach przesuwnych umieszcza się je w specjalnej obudowie przymocowanej do fundamentów ogrodzenia. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz