- 1/4
- Następne
Ogrodzenie własnej posesji wcale nie musi być skomplikowane w wykonaniu i czasochłonne. Warto zatem skorzystać z rozwiązań systemowych i uniwersalnych. Przykładem są tutaj gotowe płoty, czyli ogrodzenia panelowe.
Dlaczego wybieramy ogrodzenia panelowe?
Ogrodzenia panelowe to szereg zalet. Chodzi tutaj przede wszystkim o wymienioną powyżej łatwość montażu i oszczędność czasu. Nie można jednak zapomnieć o pozostałych plusach tego rozwiązania.
Ogrodzenie panelowe można zamówić chociażby przez Internet, nie wychodząc z domu. Ogrodzenie systemowe zamawiane w ten sposób przychodzi do domu w paczkach zgodnie z zamówieniem klienta, czyli podaną wcześniej charakterystyką. Podaje się typ ogrodzenia, wymiary oraz kolorystykę. Należy pamiętać o grodzeniu działki zgodnie z planem zagospodarowania terenu.
Nie oznacza to oczywiście, że ogrodzenia panelowe są osiągalne wyłącznie drogą internetową. Są one również powszechnym rozwiązaniem dostępnym na rynku.
W zależności od producenta, zastosowanych materiałów oraz technologii montażu charakteryzują się zróżnicowaną trwałością, sztywnością i stopniem zabezpieczenia posesji.
Warto zatem przyjrzeć się bliżej oferowanym systemom.
Metalowe
Ogrodzenia systemowe wykonywane są wykonane ze stali. Są one bardzo często stosowane. Chodzi tutaj nie tylko o domy jednorodzinne, ale także o parki, ogrody, a nawet elektrownie czy więzienia.
Wynika to przede wszystkim z dużej wytrzymałości stali, która jest pokryta powłoką antykorozyjną. Może to być ocynkowanie ogniowe lub lakierowanie proszkowe. Często również stosuje się ocynk wraz z powłoką poliestrową. Dzięki takiemu połączeniu stal jest znacznie bardziej odporna na czynniki atmosferyczne.
Ogrodzenia proste
Panele mogą mieć różną wysokości w zależności od rodzaju grodzonej posesji, natomiast szerokość wynosi zazwyczaj 2,5 m. Panele składają się z drutów poziomych: 2 x 6 mm (2 x 8 mm) i pionowych: 5 mm (6 mm). Układy oczek są zatem prostokątne, a ich standardowe wymiary wynoszą 200 x 50 mm.
Panele, które stanowią główny element ogrodzenia, z pewnością nie zapewnią dostatecznej stateczności całej konstrukcji. W związku z tym mocowane są do przedniej strony słupka, wykonanego z kształtowników stalowych. W zależności od producenta słupki mogą mieć zróżnicowane przekroje i wymiary. Łącznikami są tutaj specjalne złączki i / lub śruby. Słupki najczęściej betonuje się w gruncie. Istnieje jednak również możliwość zakończenia słupka stalową stopą, którą przykręca się bezpośrednio do twardego podłoża.
Ogrodzenia przetłaczane
Różnica w porównaniu z ogrodzeniami prostymi polega tutaj na zastosowaniu prętów, które są wzdłużnie przetłoczone. W związku z tym ogrodzenie jest sztywne, a jego wypełnienie znacznie bardziej stabilne. Ponadto przetłoczenia w znacznym stopniu przyczyniają się do uatrakcyjnienia wyglądu płotu. Liczba przetłoczeń w danym panelu wynika bezpośrednio z jego wysokości. Im większa będzie wysokość panela, tym większa liczba przetłoczeń. Panele przetłaczane mogą występować w następującym zakresie wysokości: 1020-2230 mm.
Montaż
Systemy ogrodzeniowe są wyposażone w akcesoria montażowe. Chodzi tutaj przede wszystkim o tzw. obejmy. Służą one do bezpośredniego połączenia paneli ze słupami. W zależności od miejsca ich występowania wyróżnić można obejmy końcowe, przelotowe oraz narożne. Zastosowanie będzie zależało zatem od usytuowania, rodzaju słupka – skrajny czy pośredni. czytaj dalej...