Wybieramy praktyczną i efektowną furtkę ogrodzeniową

Jesteś tutaj:

Wybieramy praktyczną i efektowną furtkę ogrodzeniową

3,6/5 (11 ocen)

Furtki mogą prowadzić na teren posesji, do ogrodu, czasem na tereny należące do budynków użyteczności publicznej i instytucji. Są integralną i niezwykle ważną częścią ogrodzenia, witają i żegnają domowników oraz ich wszystkich gości. Dlatego powinny być nie tylko praktyczne, funkcjonalne, ale także atrakcyjne pod względem wyglądu. Umiejętnie dobrana do stylu ogrodzenia i budynku, będzie estetyczną wizytówką właścicieli.


Od czego zacząć?


Furtki ogrodzeniowe kupuje się albo z całym ogrodzeniem, albo zupełnie osobno, niekoniecznie do nowego ogrodzenia. W każdym przypadku należy zadbać przede wszystkim o to, by wyglądem pasowała i do ogrodzenia, i do otoczenia. Trzeba też dobrze zaplanować jej położenie. Często jest to z góry zdeterminowane przez lokalizację podjazdu lub wydeptaną ścieżkę wchodzenia i wychodzenia na posesję czy do ogrodu. Wytyczając położenie furtki i bramy wjazdowej można natknąć się na problem ze zbyt małą ilością miejsca między na przykład ulicą a bramą albo kiedy ulica jest bardzo wąska i nie da się bezpiecznie i wygodnie wjechać za ogrodzenie. W takich przypadkach rozwiązaniem jest ulokowanie furtki i bramy wjazdowej nie na linii ogrodzenia, ale cofając ją trochę w głąb posesji czy działki przez co podjazd znacznie się powiększy, co daje wygodniejsze pole manewru zwłaszcza dla samochodów.

Inną ważną rzeczą jest wybór takiej furtki, która będzie na tyle stabilna, wysoka i mocna, że wraz z ogrodzeniem i ewentualnym systemem automatycznego otwierania i zamykania, a także systemem antywłamaniowym, będzie stanowiła odpowiednie zabezpieczenie terenu i zabudowań. W związku z tym musi być wyposażona w odpowiednio skuteczny zamek lub inne zamknięcie.

Producenci oferują bramki o bardzo różnych parametrach, jeśli chodzi o wysokość i szerokość. Należy jednak mieć świadomość, że minimalną szerokością dla furtek jest 0,9 m. Ponadto według norm prawnych zarówno bramy, jak i furtki muszą otwierać się do wewnątrz posesji. Nie mogą również mieć żadnych progów, aby nie utrudniać poruszania się osób na wózkach inwalidzkich.


Jak widać, właściwy dobór furtki nie jest rzeczą bagatelną. Najlepszym rozwiązaniem jest dobre rozplanowanie i zaprojektowanie ogrodzenia i wejść na posesję jeszcze na etapie planowania. Dopiero właściwe umieszczenie bramy i furtki oraz odpowiedni ich wybór dają gwarancję funkcjonalności, bezpieczeństwa i atrakcyjnego wyglądu.

Furtka ogrodzeniowa

Furtka ogrodzeniowa

Rodzaje furtek ogrodzeniowych


Typy furtek można podzielić według kilku właściwości. Najczęściej jednak robi się to w zależności od materiału, z jakie zostały wyprodukowane lub według ich wyglądu. I tak zasadniczo furtki dzielą się na: czytaj dalej...

Koniecznie zobacz