Zamki do drzwi zewnętrznych

Jesteś tutaj:

Zamki do drzwi zewnętrznych

3,5/5 (35 ocen)

Drzwi zewnętrzne powinny być gwarancją bezpiecznego domu. Właściwa ochrona wpływa na poczucie spokoju i na komfort użytkowy. Warto zatem zadbać o brak możliwości lub całkowite utrudnienie drogi dla niechcianych gości, którzy pragną nas odwiedzić.


Zamki


Jednym z elementów precyzyjnej, zewnętrznej ochrony naszego domu jest zamek w drzwiach. Może on całkowicie utrudnić wejście włamywaczom lub wydłużyć w czasie drogę ich „grzesznej wędrówki”. Dlatego też powinno się wybierać takie zamki, które będą w jak największym stopniu gwarantowały poczucie bezpieczeństwa we własnym domu. Nie ma przecież nic gorszego niż ciągły niepokój i strach.

Zamki do drzwi zewnętrznych powinny wyróżniać się odpowiednimi, dostosowanymi do panujących warunków i możliwego zagrożenia parametrami użytkowymi. Wybór rodzaju zamka będzie zatem musiał być zgodny ze stopniem zagrożenia włamaniem. Zagadnienie panującego zagrożenia wpływa bowiem na klasę zamka, którą powinien się on charakteryzować.

W skład zamków do drzwi zewnętrznych można wymienić dwa podstawowe typy. Pierwszym z nich jest zamek główny, natomiast drugim zamek dodatkowy – stanowiący pomocnicze zabezpieczenie. Coraz częściej ze względów bezpieczeństwa decydujemy się na zakup nie samych zamków, ale drzwi antywłamaniowych, które zawierają w kompletach okucia oraz zamki. Dzięki temu znacznie lepiej staramy się ochronić nasz dobytek.

Zamek do drzwi zewnętrznych

Zamek do drzwi zewnętrznych

Standardowe rodzaje zamków


Wpuszczane

Podstawowym typem zamków stosowanych w przypadku drzwi zewnętrznych oraz wewnętrznych są zamki wpuszczane. Skąd nazwa? Wzięła się ona od sposobu zamontowania zamka w drzwiach. Jest on bowiem bezpośrednio wmontowany w skrzydło drzwiowe.

Zamki wpuszczane wyposażone są zazwyczaj w tzw. wkładkę bębenkową. Dzięki niej możliwe jest odciągnięcie zapadki kluczem. Tego typu zamki pracują płynnie i dlatego nie stanowią wyłącznie rozwiązania dla drzwi zewnętrznych. Cieszą się pozytywnymi opiniami.

Ponadto w zależności od konstrukcji zamki wpuszczane występują zazwyczaj w dwóch wersjach. Wersja zamka podklamkowego wiąże się z jego bezpośrednim umiejscowieniem pod klamką, natomiast wersja zamka wielopunktowego wynika ze sposobu ochrony.

W związku z tym, że szukamy stale ochrony, rynek tego typu asortymentu domowego wyposażenia jest bardzo dobrze rozwinięty. Pojawiają się zatem zamki wpuszczane, urozmaicone pod względem wymiarowym, co uzależnione jest przede wszystkim od producenta i jego oferty.


Nawierzchniowe

Nieco innym typem zamka montowanego w drzwiach zewnętrznych jest zamek nawierzchniowy. Różni się on dość znacząco od zamka wpuszczanego. Chodzi tutaj przede wszystkim o zakres ról, które poszczególne zamki powinny spełniać. Zamek wpuszczany jest zamkiem głównym, natomiast zamek nawierzchniowy ma zapewniać dodatkową, a nie podstawową ochronę. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz