Jakie drzwi wewnętrzne kupić?

Jesteś tutaj:

Jakie drzwi wewnętrzne kupić?

4,1/5 (15 ocen)

Wyboru drzwi wewnętrznych dokonujemy zarówno podczas budowania domu jak i remontu mieszkania. Szukamy optymalnych rozwiązań. Jednak nie jest to sprawa prosta ze względu na szeroki zakres ofert w tej branży. Poniżej przedstawiamy kryteria, które stanowią o właściwym wyborze.

Przed podjęciem decyzji o kupnie drzwi należy zapoznać się z podstawowymi jego elementami. Odpowiednie ich rozróżnianie  ułatwi przestrzenne zrozumienie poniższych wskazówek.

• Ościeżnica (futryna) – rama, która znajduje się wewnątrz otworu drzwiowego.

• Skrzydło drzwiowe – element ruchomy, który otwieramy lub zamykamy.

• Okucia (zawiasy) – wyrób, dzięki któremu skrzydło drzwiowe połączone jest z ościeżnicą.


Odpowiednie zwymiarowanie


Rozmiary drzwi wewnętrznych mogą być różne w zależności od przeznaczenia i preferencji inwestora. Przykładowo w projekcie architektonicznym uwzględniane są inne wymiary drzwi wewnętrznych wejściowych, których funkcją jest oddzielenie mieszkania od klatki schodowej oraz drzwi wewnątrzlokatowych, które oddzielają poszczególne pomieszczenia w mieszkaniu.

Wymiary drzwi powinny być tak dobrane, aby zapewniały zgodność konstrukcyjną z:

• zaprojektowanym wymiarem światła otworu ościeży (wymiary ościeża powinny być większe o 2÷3 cm od wymiarów ościeżnicy drzwi),

• grubością ściany (oscieżnice stałe dla murów o grubości 6÷10 cm i regulowane dla murów o grubości 7,5÷28 cm),

• miejscem zamontowania zawiasów ościeży (montaż ze strony prawej bądź lewej zawiasów zależy od kierunku otwierania drzwi).

Drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne

Kierunki i sposoby otwierania skrzydeł drzwiowych


Kierunek otwierania powinien zostać tak dobrany, aby zapewnić łatwe i wygodne przemieszczanie się. Takiego rodzaju funkcjonalność zapewnia również odpowiedni wybór samego sposobu.


Typowe drzwi wewnętrzne:

• uchylne jednoskrzydłowe (standardowe szerokości 60÷100cm, najczęściej stosowane),

• uchylne dwuskrzydłowe (szerokość 120, 140 i 160 cm, popularne jako przegroda pomiędzy kuchnią, a jadalnią),

• składane (skrzydła stanowią pionowe panele połączone zawiasami, zmniejszają szerokość otworu),

• harmonijkowe (podobne do składanych, ale prowadnica przykręcona jest do nadproża),

• rozsuwane (wymagają montażu odpowiedniego układu prowadnicowego, który jest wyposażony w łożyska umożliwiające przesuw; na cenę tego typu przegrody składa się zarówno skrzydło jak i sam mechanizm).

Drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne

Połączenie funkcjonalności i estetyki


Drzwi jako że stanowią pionową przegrodę płaską muszą zapewniać szczelność, dźwiękochronność oraz ciepłochronność. Jest to związane z komfortem przebywania w  mieszkaniu lub pomieszczeniu. Kolejną kwestią jest własne odczucie estetyki wnętrza. Dawniej panowało przekonanie o współgraniu stolarki drzwiowej ze stolarką okienną i podłogową. Jednak w chwili obecnej, ze względu na różne trendy w aranżacjach wnętrz, tego typu przekonanie podlega już dyskusji. Należałoby się również wcześniej zastanowić nad samym wyglądem skrzydeł drzwiowych i materiałem konstrukcyjnym, z którego powinny być wykonane.

Drewno

Najbardziej znanym i preferowanym materiałem jest drewno. Dlaczego? Ponieważ charakteryzuje się odpowiednio dużą wytrzymałością oraz trwałością przy odpowiedniej konserwacji. Ponadto drewno jako tworzywo jest ekologiczne, a dzięki możliwości eksponowania jego struktury naturalne. Tradycyjne drzwi wykonywane są z drewna litego i klejonego. Jednak w przypadku drewna litego pojawia się problem wypaczania i skrzypienia, dlatego zazwyczaj poleca się drewno klejone warstwowo z zastosowaniem odpowiedniego typu laminatu. Drzwi gładkie charakteryzują się dużą sztywnością, ale w celu uatrakcyjnienia wnętrza preferowane są drzwi frezowane, ażurowe lub tłoczone. Najczęściej wykonywane są z drewna sosnowego, dębowego czy bukowego. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz