Drzwi szklane - kształtują przestrzeń

Jesteś tutaj:

Drzwi szklane - kształtują przestrzeń

3,6/5 (8 ocen)

Niewątpliwie szkło jest przejawem szyku i elegancji. Z tego też względu coraz chętniej kształtujemy przestrzeń wprowadzając elementy wykonane ze szkła. Popularne są zatem szklane schody, ściany czy drzwi. Szklane drzwi są tutaj niewątpliwym liderem, ponieważ znajdują zastosowanie  nie tylko w domowych wnętrzach, ale i w budynkach użyteczności publicznej.


Rodzaje konstrukcji


Drzwi wykonane ze szkła to szereg możliwości. Producenci tego typu przegród dostosowują swoje oferty do różnych wnętrz. W zależności od metrażu przestrzeni użytkowej spotykane są drzwi szklane jedno- i dwuskrzydłowe. Jednak mogą różnić się pomiędzy sobą konstrukcją. Typowe rozwiązania przedstawiamy w tabeli.

 

Tabela – konstrukcje drzwi szklanych
 

Rodzaj konstrukcji

Charakterystyka

Przymykowe

· Są otwierane w tradycyjny sposób.

· Montuje się je w futrynach lub jako drzwi bezościeżnicowe.

Wahadłowe

· Kąt otwierania wynosi 180°.

· Montuje się je z futryną lub do lica ściany.

· Przegroda stanowi ochronę przed wilgocią i hałasem.

· Wyposażone są w tzw. samozamykacz, który znajduje się w podłodze. Dzięki niemu drzwi same zamykają się.

· Popularne rozwiązanie w biurach i centrach handlowych.

Przesuwne

· Występują w dwóch wariantach, jako drzwi przesuwne z prowadzeniem górnym oraz jako drzwi przesuwne z prowadzeniem dolnym. Pierwsze są niczym ścianka działowa, a drugie spoczywają na podłodze.

· Wyposażone są w specjalne prowadnice.

· Typowe rozwiązanie dla małych przestrzeni.

Kasetowe

· Szczególny rodzaj drzwi przesuwnych.

· System jest oparty na bezpośrednim chowaniu skrzydeł drzwiowych w ścianie.

· Kasetę montuje się w ściankę.

· Znajdują zastosowanie jako przegroda salonu i jadalni.

 

Drzwi szklane w biurze

Drzwi szklane w biurze

Rodzaje szkła


Niezwykle istotną kwestią jest nie tylko wybór konstrukcji, ale i materiału, z którego będą wykonane drzwi. Wbrew pozorom szkła nie należy identyfikować jako jednego, typowego rozwiązania. W zależności od charakteru wnętrza i przeznaczenia pomieszczenia warto przeprowadzić klasyfikację stosowanego szkła. Dzięki temu w pełni będzie możliwe dostosowanie szklanych drzwi do funkcji, które będą musiały pełnić w przyszłości.

Przeźroczyste typu float

Jest to szkło, którego idealnie gładka powierzchnia zapewnia doskonałą widoczność. Produkcja polega na krzepnięciu szklanej masy pod wpływem temperatury na powierzchni roztopionego cynku. Kolor szkła jest zatem w błyszczącym odcieniu zieleni, chociaż nazywane jest popularnie szkłem białym. Pomimo tego istnieje możliwość zabarwienia szkła na konkretny kolor. Przeprowadza się tzw. barwienie szkła w masie, wykorzystując określone pierwiastki lub związki chemiczne.

Zazwyczaj pojedyncze szyby mają grubość 12 mm. Jednak dostępne są również rozwiązania 8 mm i 10 mm. Drzwi z „białymi szybami” typu float są chętnie stosowane w pomieszczeniach biurowych i usługowych.


Matowe

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy zależy nam na zapewnieniu intymności. W tym przypadku z pewnością nie skorzystamy ze szkła przeźroczystego. Dogodne będzie zatem zastosowanie przeszkleń matowych. W zależności od metody uzyskiwania szkła mamy do czynienia ze zróżnicowanymi efektami końcowymi. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz