Meble szklane - powiew nowoczesnej elegancji

Jesteś tutaj:

Meble szklane - powiew nowoczesnej elegancji

3,7/5 (6 ocen)

Meble ze szkła już wieki temu były znane i cenione za swoją wyjątkową elegancję. Jednak dopiero w naszych czasach jego produkcja pozwala na tworzenie nie tylko pięknego szkła, ale także wyjątkowo mocnego i bezpiecznego. Nowoczesne produkty szklane, a więc także i meble, wnoszą do każdego wnętrza nową jakość i estetykę. Producenci poszerzają swoją ofertę o coraz to nowsze i atrakcyjniejsze modele. Jednak materiał ten ma to do siebie, że nie można w jednym pomieszczeniu ulokować samych szklanych mebli, bo czulibyśmy się w nim niczym w komnacie u Królowej Śniegu :) Szkło należy umiejętnie zestawiać z innymi materiałami, dopiero wówczas staje się widoczny cały jego urok.


Właściwości szkła


Zanim przyjrzymy się meblom ze szkła, warto dowiedzieć się tego, jakie parametry ma ten materiał produkowany w obecnych czasach. Wiele osób bowiem wciąż kojarzy sobie go z kruchością i niebezpieczeństwa skaleczenia się. Czy tak jest istocie?

Do produkcji elementów wyposażenia mieszkań wykorzystuje się kilka gatunków szkła: szkło hartowane, szkło laminowane, szkło lodowe, szkło trawione, szkło piaskowane i szkło ornamentowe.

- Szkło hartowane – nazywane jest często „szkłem bezpiecznym”, gdyż proces jego powstawania gwarantuje dużą wytrzymałość na naprężenia, wysokie i niskie temperatury. Ma ono wytrzymałość 120N/mm2 na zginanie i 700-900 N/mm2 na ściskanie. Jego przeciętna grubość to 8-10mm, a niekiedy nawet 12 mm. Stosowane jest do budowy ścianek ze szkła, kabin prysznicowych, witryn i elementów mebli.

- Szkło laminowane – to z kolei nazywane jest szkłem „ bezpiecznym wielowarstwowym”. Charakterystyczne dla niego jest to, że pomiędzy warstwami szkła umieszczana jest specjalna folia, do której przyklejone są poszczególne warstwy. Jeśli więc nawet dojdzie do skruszenia się szkła, nie rozpryskuje się ono po całej przestrzeni i nie rani nikogo, tylko trzyma się na warstwie wspomnianej folii. Folie wewnątrz szkła mogą mieć różną fakturę i kolory, co daje dodatkowe walory estetyczne. Szkło laminowane wykorzystuje się jako elementy balustrad, witryn sklepowych, daszków, schodów, podestów, blatów, półek itp.


- Szkło lodowe – powstaje dzięki technologii łączenia szkła laminowanego ze szkłem hartowanym. Od góry i od dołu umieszcza się szkło laminowane, a w środku szkło hartowane. Całość spojona jest żywicą. W odpowiednim momencie jest ono uderzane i powstają charakterystyczne, dekoracyjne spękania (podobne do popękanej tafli lodu). Może mieć rożne kolory, dzięki zabarwieniu żywicy. Stosowane jest do produkcji blatów stołów, barów i innych elementów dekoracyjnych.

Szklany stolik

Szklany stolik

- Szkło trawione – jest to szkło matowe, które powstaje poprzez  obróbkę kwasem (wytrawianie) jednej ze stron szkła bezbarwnego. Z takiego materiału powstają między innymi drzwi, kabiny prysznicowe, parawany, panele ścienne, ścianki szklane i meble.

- Szkło piaskowane – podczas produkcji poddawane jest działaniu silnego strumienia cząsteczek elektrokorundu w wyniku czego tworzy się charakterystyczna, matowa i szorstka powierzchnia. Jeśli zasłoni się folią część powierzchni, można na niej tworzyć różne wzory. Ze szkła piaskowanego powstają drzwi, kabiny prysznicowe, witryny, tablice reklamowe, meble itp.

- Szkło ornamentowe – powstaje w wyniku walcowania szkła bezbarwnego. Każde takie szkło na jednej stronie ma odciśnięty wzór (kwiaty, kształty geometryczne itp.). Wykorzystywane jest do budowy ścianek szklanych, drzwi, kabin prysznicowych, elementów balustrad, mebli.

Stół ze szklanym blatem

Stół ze szklanym blatem

Meble ze szkła


Moda na szklane meble na stałe wkracza do naszych wnętrz. Nic dziwnego, gdyż ten materiał jest niezwykle estetyczny, atrakcyjny, trwały, funkcjonalny i łatwy do utrzymania w czystości. A jeśli do tego dołączyć wspomnianą cechę, niezwykle cenioną w dzisiejszym świecie, czyli bezpieczeństwo, to nie sposób zbagatelizować takie propozycje. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz