Jak prawidłowo własnoręcznie zrobić stół? Najważniejsze kwestie

Jesteś tutaj:

Jak prawidłowo własnoręcznie zrobić stół? Najważniejsze kwestie

3,2/5 (449 ocen)

Stół to mebel, przy którym spotykają się członkowie rodziny i goście. Z pewnością w ostatnim czasie znacznie częściej sprzedawane są tradycyjne stoły z krzesłami niż popularne do niedawna ławy. Cena niekiedy przekracza budżet domowników, dlatego szukają oni sposobów na własnoręczne wykonanie. Pytanie: jak zrobić stół? Poniżej postaramy sie odpowiedzieć na to pytanie.


Planowanie


Samodzielnie zrobione, oryginalne stoły mogą powstać z odmiennych materiałów. Ponadto ich wielkość najlepiej dopasować do późniejszego przeznaczenia. Nie warto robić zbyt dużych stołów, zabierających sporo wolnej przestrzeni.

Niezbędną czynnością okazuje się wcześniejsze zaplanowanie położenia i wielkości stołu. Trzeba pomyśleć również o charakterze urządzanego wnętrza, aby stół mógł stać się chlubą pomieszczenia, a nie jego szpecącym dodatkiem.
Planowaniem należy zainteresować się zarówno w przypadku pomieszczeń takich jak kuchnia czy salon, ale również wtedy, kiedy wykonujemy stół do ogrodu. Wybraną wstępną koncepcję potwierdza się późniejszym projektem.


Prosty i drewniany


Nie każdy materiał można poddać obróbce przeprowadzanej w przydomowym warsztacie. Zatem nie każdy stół będzie można wykonać samodzielnie. Z pewnością takiego stwierdzenia nie odnosi się do stołów drewnianych. Są one bowiem jednymi z najczęściej wybieranych i wykonywanych. Nie wymagają skorzystania ze skomplikowanych narzędzi, a ich zrobienie sprowadza się do zastosowania wskazówek wymienianych przez doświadczonych stolarzy.

Z pewnością najmniej problemów dostarczy wykonanie prostego stołu z drewnianych desek. Jego podstawowymi częściami składowymi będą oczywiście nogi oraz drewniany blat.

Nogi

Nogi będą przenosiły obciążenia. Muszą zatem być mocne i wytrzymałe. W tym celu można wykorzystać nogi z poprzedniego stołu (jeżeli ich stan na to pozwala). Alternatywą jest również zastąpienie ich gotowymi nogami metalowymi (zakupionymi w markecie budowlanym). Jednak z pewnością większość wybierze nogi wykonane z drewnianych belek. Wielkość belek powinna odpowiadać wielkości stołu. W praktyce oznacza to, że im większy stół tym zazwyczaj większych belek będzie wymagał.

Dla niewielkiego mebla kuchennego przeznaczonego dla czterech lub sześciu osób sprawdzą się belki o grubości 6 cm. W przypadku stołów ogrodowych chętnie wykorzystuje się drewniane bale, których średnica nie przekracza 20 cm. Wysokość elementów podtrzymujących powinna odpowiadać przewidywalnej wysokości projektowanego stołu. W przypadku stołów jadalnianych wysokość od poziomu podłogi powinna wynosić około 75 cm. Jednak decydując się na wykonawstwo stołu barowego trzeba pomyśleć o znacznie wyższych nogach (sprawdzą się tutaj belki drewniane bądź stalowe nogi o wysokości 90 cm). czytaj dalej...

Koniecznie zobacz