Jak samemu zrobić praktyczne łóżko? Cenne wskazówki

Jesteś tutaj:

Jak samemu zrobić praktyczne łóżko? Cenne wskazówki

3,4/5 (750 ocen)

Samodzielnie wykonane meble cieszą się coraz większą popularnością. Zachętą jest przede wszystkim stosunkowo niski koszt oraz możliwość uzyskania oryginalnego wyposażenia domu. Jednym z przykładów jest własnoręczna budowa łóżka. Jak sprawić, aby dotychczas leżący na podłodze materac, zyskał zupełnie nową ramę lub podest?


Łóżko z desek


Jedną z najbardziej typowych form samodzielnie zbudowanego łóżka jest oczywiście zbicie go z drewna. W tym celu niezbędne okazują się drewniane słupki. Można wykorzystać słupki sosnowe. W zależności od konstrukcji łóżka drewniane słupki mogą mieć taką samą lub różną wysokość. Zazwyczaj pierwsze rozwiązanie proponowane jest dla łóżek pojedynczych. Łóżka sypialniane to połączenie dwóch wysokości słupków – wyższe w okolicach głowy (wysokość około 70 cm) i niższe przy nogach (wysokość około 40 cm).

Rama łóżka nie jest jedynie inwestycją w słupki. Trzeba pomyśleć także o bocznych deskach. Przeważnie decyzja pada na deski o szerokości około 20 cm i grubości 2 cm. Poza ramą niezastąpiony jest oczywiście stelaż, czyli połączenie listew i pasów tapicerskich. Bardzo często wykorzystuje się stelaże ze starych łóżek.

Chcąc zaadaptować niezagospodarowaną przestrzeń można także pomyśleć o własnoręcznie wykonanym łóżku we wnęce.

Przydatne będą kantówki, które należy zamontować do ścian, a następnie nałożyć płytę OSB, tworzącą podest.

Dodatkowo ciekawym pomysłem jest również zbicie szuflady, która będzie znajdowała się pod łóżkiem. Pozwoli ona na przechowywanie pościeli lub innych tekstyliów  czy przedmiotów. Najprostsze w wykonawstwie okazują się szuflady z płyt MDF.

Warto zastanowić się także nad montażem kółek, dzięki którym korzystanie z szuflad będzie wygodne, a równocześnie praktyczne (brak zarysowań na nowej podłodze).


Co będzie potrzebne oprócz materiałów drewnianych?

  • wiertarka
  • wkrętarka
  • pilarka tarczowa
  • szpachelka
  • gwoździe
  • wkręty do drewna
  • śruby
  • kątowniki
  • klej

Samodzielne wykonywanie łóżka

Samodzielne wykonywanie łóżka


Łóżko z palet


Zamiast inwestować w powyższe elementy drewniane można śmiało wykorzystać dostępne na rynku palety.  Ich podstawową zaletą jest oczywiście niska cena. Szlifierka lub gruby papier ścierny pozwolą wydobyć urok ze starych, zniszczonych już palet – więc nie zawsze trzeba kupować nowe. Tak przygotowane palety należy zabezpieczyć przed czynnikami niszczącymi. Przydatne będą oczywiście bejce lub specjalne farby do drewna. Impregnacja pozwoli na zachowanie walorów estetycznych i wytrzymałościowych.

Jakie palety? To jedno z najczęściej pojawiających się pytań podczas zakupu. Powszechnie do zrobienia łóżka wykorzystuje się palety o wymiarach 120 x 80 cm – zazwyczaj kilka palet łączy się w systemy (np. 3), uzyskując jeden podest pod materac. Takie rozwiązanie jest najprostsze, a łóżko wykonuje się najszybciej. Podobnie jak w przypadku łóżka z kantówek tak i tutaj przydatne będą proste łączniki do drewna i wkrętarka.

Za nową paletę przemysłową o wymiarach 120 x 80 cm trzeba będzie zapłacić około 20 zł, natomiast za używaną prawie o połowę mniej. Palety o innych wymiarach (120 x 100 cm, 60 x 80 cm) mogą stanowić doskonałe uzupełnienie wyposażenia sypialni w postaci nietypowych stolików nocnych. Dodatkowo można uzupełnić wnętrze toaletką lub półką wykonaną z palety. Trzeba podkreślić, że coraz częściej spotyka się projektantów mebli z palet. Ekologiczne, a równocześnie ciekawe meble przyciągają w ostatnim czasie coraz szersze grono zwolenników.


Łóżko z podestem betonowym


Projektanci wnętrz chętnie wykorzystują różne tworzywa, nie ograniczając się wyłącznie do drewna jako podstawowego materiału budulcowego. Przykładem jest tutaj chociażby wykonanie łóżka z podestem betonowym. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz