Zastanawiasz się nad zakupem płyt OSB? Przeczytaj!

Jesteś tutaj:

Zastanawiasz się nad zakupem płyt OSB? Przeczytaj!

3,5/5 (109 ocen)

Typ płyty OSB oraz jej wielkość zasadniczo wpływają na kształtowanie poziomu cenowego. Warto pamiętać, że koszt uzależniony jest także od ilości kupowanych m2. Ile właściwie kosztują płyty OSB?


Przenoszenie obciążeń i przeznaczenie


Jednym z podstawowych czynników determinujących podział płyt OSB jest oczywiście zakres zastosowań. Zasadniczo wyróżnia się cztery rodzaje płyt OSB. Jedynie płyta OSB-1 nie przenosi obciążeń. Trzy pozostałe są znacznie bardziej wytrzymałe i mogą być stosowane w nieco innych warunkach – poczynając od suchych, a kończąc na wilgotnych. W związku z tym zwiększony zakres zastosowań przyczyni się do wzrostu i samej ceny. Najtańsze w przeglądzie cenowym okazują się zatem płyty typu OSB-1.


Wymiary


Drugim czynnikiem mającym znaczenie podczas zakupu są oczywiście wymiary. W przypadku inwestycji w ten sam format płyty danego rodzaju należy uwzględnić grubość. W celu przypomnienia płyty OSB mogą mieć od 8 do 25 mm grubości. Chociaż dzięki możliwościom produkcyjnym dostępne są również płyty o grubości 40 mm. Typowy format płyt OSB zasadniczo sprowadza się do wymiarów 125 cm x 250 cm. Indywidualne zamówienie płyt OSB i zrezygnowanie ze standardowych wymiarów znacznie podwyższa cenę asortymentu drewnopochodnego.


Obróbka krawędzi


Z montażowego punktu widzenia niezbędne okazuje się zwrócenie uwagi na krawędzie płyt OSB. Producenci oferują nie tylko płyty o krawędziach prostych, wymuszających konieczność zachowania szczelin dylatacyjnych. Szerokość przerw powinna wynosić około 2 mm. Nieco inaczej wygląda to w przypadku płyt OSB typu PW – frezowane krawędzie znacznie skracają czas montażu, ponieważ nie jest już wymagane pozostawienie szczelin. Płyty OSB z krawędziami frezowanymi są jednak droższe od płyt OSB z krawędziami prostymi (w odniesieniu do tego samego formatu).


Zestawienie przykładowych cen płyt OSB


Poniższe zestawienie cenowe odnosi się do umiarkowanych warunków stosowania – zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.

Grubość (mm)

Format

(mm)

Krawędzie

Orientacyjna cena za 1 szt.

(zł)

12

675 x 2500

pióro wpust 4 strony

16 zł

25

675 x 2500

pióro wpust 4 strony

30 zł

6

1250 x 2500

proste

30 zł

18

675 x 2500

pióro wpust 4 strony

60 zł

18

1250 x 2500

proste

60 zł

25

1250 x 2500

proste

100 zł

 
Trzeba równocześnie pamiętać, że producenci przyjmują zazwyczaj zamówienia w odniesieniu do pełnej formy paletowej.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz