Zastanawiasz się nad zakupem płyt OSB? Przeczytaj!

Jesteś tutaj:

Zastanawiasz się nad zakupem płyt OSB? Przeczytaj!

3,4/5 (98 ocen)

Typ płyty OSB oraz jej wielkość zasadniczo wpływają na kształtowanie poziomu cenowego. Warto pamiętać, że koszt uzależniony jest także od ilości kupowanych m2. Ile właściwie kosztują płyty OSB?


Przenoszenie obciążeń i przeznaczenie


Jednym z podstawowych czynników determinujących podział płyt OSB jest oczywiście zakres zastosowań. Zasadniczo wyróżnia się cztery rodzaje płyt OSB. Jedynie płyta OSB-1 nie przenosi obciążeń. Trzy pozostałe są znacznie bardziej wytrzymałe i mogą być stosowane w nieco innych warunkach – poczynając od suchych, a kończąc na wilgotnych. W związku z tym zwiększony zakres zastosowań przyczyni się do wzrostu i samej ceny. Najtańsze w przeglądzie cenowym okazują się zatem płyty typu OSB-1.


Wymiary


Drugim czynnikiem mającym znaczenie podczas zakupu są oczywiście wymiary. W przypadku inwestycji w ten sam format płyty danego rodzaju należy uwzględnić grubość. W celu przypomnienia płyty OSB mogą mieć od 8 do 25 mm grubości. Chociaż dzięki możliwościom produkcyjnym dostępne są również płyty o grubości 40 mm. Typowy format płyt OSB zasadniczo sprowadza się do wymiarów 125 cm x 250 cm. Indywidualne zamówienie płyt OSB i zrezygnowanie ze standardowych wymiarów znacznie podwyższa cenę asortymentu drewnopochodnego.


Obróbka krawędzi


Z montażowego punktu widzenia niezbędne okazuje się zwrócenie uwagi na krawędzie płyt OSB. Producenci oferują nie tylko płyty o krawędziach prostych, wymuszających konieczność zachowania szczelin dylatacyjnych. Szerokość przerw powinna wynosić około 2 mm. Nieco inaczej wygląda to w przypadku płyt OSB typu PW – frezowane krawędzie znacznie skracają czas montażu, ponieważ nie jest już wymagane pozostawienie szczelin. Płyty OSB z krawędziami frezowanymi są jednak droższe od płyt OSB z krawędziami prostymi (w odniesieniu do tego samego formatu).


Zestawienie przykładowych cen płyt OSB


Poniższe zestawienie cenowe odnosi się do umiarkowanych warunków stosowania – zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.

Grubość (mm)

Format

(mm)

Krawędzie

Orientacyjna cena za 1 szt.

(zł)

12

675 x 2500

pióro wpust 4 strony

16 zł

25

675 x 2500

pióro wpust 4 strony

30 zł

6

1250 x 2500

proste

30 zł

18

675 x 2500

pióro wpust 4 strony

60 zł

18

1250 x 2500

proste

60 zł

25

1250 x 2500

proste

100 zł

 
Trzeba równocześnie pamiętać, że producenci przyjmują zazwyczaj zamówienia w odniesieniu do pełnej formy paletowej.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz