Rodzaje zastosowania płyt OSB - przegląd

Jesteś tutaj:

Rodzaje zastosowania płyt OSB - przegląd

3/5 (113 ocen)

Podobnie jak samo drewno tak i materiały drewnopochodne charakteryzują się szerokim spektrum zastosowań. Naczelnymi przedstawicielami mogą być oczywiście płyty OSB. Poniżej opiszemy najpopularniejsze zastosowania płyt OSB.


Nie tylko budownictwo


Ograniczenie wykorzystania płyt OSB wyłącznie w zakresie materiałów budowlanych z pewnością nie jest popularne. W chwili obecnej płyta OSB staje się bohaterką wielu mieszkań czy też biur. Jest obecna nie tylko jako podłoga czy nowoczesna ścianka działowa. Bardzo często stanowi uzupełnienie wnętrza w postaci obudowy starych szafek czy biurek. Popularnym zabiegiem jest wykorzystanie płyt OSB do odnowienia mebli kuchennych. Drewnopochodne płyty mogą zastąpić zniszczone fronty. Zazwyczaj materiał pokrywa się lakierem, odkrywając naturalność w nowoczesnej aranżacji. Dzięki nieregularnej budowie wyróżnia się na tle typowych mebli, odmieniając dotychczasowe wnętrze.


Podłogi


Jako nośny materiał podłogowy zastosowanie znajdują przeważnie płyty OSB-3, których wytrzymałość pozwala na takie wykorzystanie.  Montaż wymaga prostopadłego ułożenia płyt w stosunku do legarów i zachowania odpowiedniej dylatacji.  Aby zamocowanie było trwałe powszechnie wykorzystuje się specjalne wkręty lub gwoździe (dłuższe od grubości płyty). Wymiar materiału drewnopochodnego należy dostosować do rozstawu legarów.

Warto podkreślić, że płyty OSB można wykorzystać również na zewnątrz – jako materiał pod płytki czy gres. Zastosowanie płyt w przypadku balkonów czy tarasów sprawdza się w praktyce, ale podobnie jak podłoga wewnętrzna, wymaga odpowiedniego podparcia.


Ściany


Płyta OSB w wielu domach czy zakładach produkcyjnych jest materiałem podwyższającym sztywność ściany. Doskonale uzupełnia ściany szkieletowe, dzięki czemu znajduje zastosowanie w  konstrukcjach wewnętrznych jak i tych narażonych na działanie warunków atmosferycznych, czyli zewnętrznych. Ściany z płyt OSB mogą być uzupełnione montażem podłużnym lub poprzecznym. Ułożenie płyt OSB wymaga zachowania szczelin dylatacyjnych. To również podstawowy wymóg w kolejnych typach zastosowań.


Dachy


Wykonanie sztywnego poszycia dachu również nie wyklucza z użytku płyt OSB. Wręcz przeciwnie – podobnie jak papa, deski czy płyty MDF – płyty są nieodzowną warstwą pod pokrycie bitumiczne czy blaszane.

Zaleca się, aby płyta OSB była wodoodporna, dzięki czemu podczas pierwszego deszczu nie zostaną utracone właściwości drewnopochodnego materiału. Należy przygotować podłoże, aby zapewniało solidny montaż.


Ogrodzenia


Ciekawą propozycją na zastosowanie płyt OSB jest także wykonanie z nich ogrodzeń. Do niewątpliwych zalet takiego rozwiązania należy możliwość zamieszczenia reklam na płaskich panelach, czego nie można przypisać innym ogrodzeniom tymczasowym.
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz