Zastosowanie papy dachowej

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Dachówka płaska Orea 9 Dachy

    Dachówka płaska Orea 9

    Dachówka ceramiczna Orea 9 na gotowej połaci tworzy wrażenie gładkiego, niemal pozbawionego faktury dachu. Minimalistyczna forma w połączeniu z klasycznymi barwami, w jakich dostępna jest ta dachówka sprawiają, że stanowi ona doskonałe zwieńczenie zarówno domów nowoczesnych, jak i tych o bardziej tradycyjnej architekturze.

    Czytaj dalej+

Zastosowanie papy dachowej

3,5/5 (38 ocen)

Papa od dziesiątek lat służy jako skuteczne i tanie pokrycie dachów. Kiedyś wykorzystywana była znacznie szerzej, ale i dziś sprawdza się doskonale na wielu dachach. Producenci wprowadzają na rynek coraz to doskonalsze jej wersje, co przekłada się na niesłabnące zainteresowanie klientów. Nowoczesne papy wzbogacone zostały o ważne parametry, które wpływają na ich wysoką jakość przy atrakcyjnie niskiej cenie.


Właściwości papy


Zalet, jakie są cenione w tym materiale, jest wiele. Do najczęściej wymienianych zalicza się jej lekkość, prostotę w układaniu, elastyczność oraz to, że można ją wykorzystywać na dachach o bardzo różnych kształtach. Dodatkowo papa może być stosowana pod każdego rodzaju materiał pokryciowy albo jako samodzielne pokrycie tymczasowe. Nadaje się na tworzenie wielowarstwowych powłok.

Docenia się jej trwałość sięgającą nawet 40 lat oraz dużą odporność na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Jest wygodna podczas robót dekarskich. Łatwo się ją przycina i łączy. Jest materiałem plastycznym (giętkim). Można wybierać papę pośród wielu kolorów.

Na budowę papy składa się kilka warstw. Na dole znajduje się warstwa folii z tworzywa sztucznego (czasem również posypka mineralna lub talk), wyżej jest masa powłokowa, czyli asfalt, następnie warstwa osnowy nośnej, masa powłokowa (ponownie asfalt), a warstwę wierzchnią stanowi posypka mineralna.

Układanie papy dachowej

Układanie papy dachowej

Rodzaje pap


Papy dzieli się na kilka typów, najczęściej według jej docelowego miejsca ułożenia i funkcji, jakie spełnia. Mamy więc:

- Papy wierzchniego krycia – wykorzystywane jako wierzchnie warstwy w pokryciach wielowarstwowych albo jako jednowarstwowe pokrycie dachowe. Wyposażone są w dobrej jakości osnowy i wykończonie gruboziarnistą posypką mineralną.

- Papy podkładowe – stanowią podkład pod różnego typu pokrycia dachowe. Służą również jako izolacja przeciwwilgociowa i wodoszczelna. Wykorzystuje się je także do odnawiania starych pokryć dachowych w układach wielowarstwowych.

- Papy izolacyjne – stosowane jako spodnie warstwy bitumicznych pokryć dachowych oraz wielowarstwowych izolacji wodnych.

- Papy wentylacyjne –  konieczne, jeśli wymagana jest wentylacja podłoża w pokryciu dachu. W tym celu są perforowane, a na całej powierzchni mają otwory o średnicy blisko 40 mm.


Inny podział papy dotyczy technologii jej układania:

- Papy klejone lepikiem – klei się je na gorąco lepikiem asfaltowym, który nakłada się na suche podłoże. Jest to sposób, jaki wykorzystuje się przy papach oksydowanych na osnowie z tektury i modyfikowanych na osnowie z welonu. Niestety trudności może sprawiać podgrzewanie lepiku, który grozi zapaleniem się.

- Papy samoprzylepne – na spodzie mają warstwę zawierającą klejące substancje bitumiczne. Dlatego proces ich układania i klejenia jest znacznie uproszczony. Samoprzylepnymi papami najczęściej są te modyfikowane na osnowie z włókniny poliestrowej.

- Papy termozgrzewalne – mocuje się je rozgrzanym powietrzem generowanym z palnika lub agregatów nadmuchujących. Nagrzane powietrze topi częściowo warstwę asfaltu na spodzie papy i na zakładzie i tak nadtopiony asfalt łączy papę z podłożem. Ten rodzaj pap jest obecnie chyba najpopularniejszy i najwygodniejszy w mocowaniu. Dobrze położone papy termozgrzewalne mogą z powodzeniem spełniać swoją rolą nawet ponad 30 lat.

- Papy mocowane mechanicznie – mocowane są na dwa sposoby, tradycyjnie młotkiem i gwoździami do papy (papiakami) lub za pomocą specjalnych urządzeń mocujących. Do tego typu montażu wykorzystuje się najczęściej papy modyfikowane, których osnowę stanowi tkanina szklana lub włóknina poliestrowa. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz