Gonty dachowe - lekkie pokrycie dachu

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Co to są membrany dachowe Koramic? Dachy

    Co to są membrany dachowe Koramic?

    Membrany dachowe Koramic to najlepsza ochrona dachu pokrytego dachówkami ceramicznymi. Dzięki bardzo wysokiej paroprzepuszczalności połączonej z doskonałą wodoszczelnością zapewniają znakomitą ochronę przed deszczem i śniegiem dla izolacji termicznej dachu, umożliwiając jednocześnie wentylację i odprowadzenie nadmiaru wilgoci z warstwy izolacji.

    Czytaj dalej+

Gonty dachowe - lekkie pokrycie dachu

3,3/5 (35 ocen)

Gonty dachowe, bez względu na rodzaj, są bardzo atrakcyjnym, funkcjonalnym i dekoracyjnym pokryciem. Stosuje się je od wieków i wciąż nie brakuje chętnych, którzy wybierają je na dach własnego domu. Są bowiem bardzo praktycznym i pełnym uroku pokryciem. Odpowiednio konserwowane pełnią swoją funkcje przez długie lata, a jeśli kilka z nich ulegnie zniszczeniu, bardzo łatwo jest naprawić szkodę, bo wystarczy po prostu je wymienić na nowe bez konieczności zmiany całego pokrycia dachu.


Gonty bitumiczne


Te gonty nazywa się również dachówką bitumiczną. W swojej budowie podobne są do papy, ale pod względem wyglądu są znacznie atrakcyjniejsze.  Produkowane są jako prostokątne pasy o grubości 5 mm, szerokości 32-34 cm i długości 1 m. Mają ozdobne nacięcia i różne wzory. Do dzięki tym nacięciom oraz wykończeniu powierzchni mineralną posypką, która ma różne kolory, na dachu świetnie imitują drewniane gonty, dachówkę karpiówkę, a nawet łupek naturalny.

Pokrycie z gontów bitumicznych należy do lekkich. Z powodzeniem stosuje się je w nowych domach o lżejszej konstrukcji, a także do renowacji starych, często delikatnych budynków. Taką dachówką można kryć dachy o różnym kącie nachylenia połaci. Fakt, iż są bardzo elastyczne, umożliwia wykańczanie nimi nawet bardzo nietypowych powierzchni, lukarn takich, jak „wole oko”, falistych okapów czy wieżyczek o misternym zadaszeniu.

Ważną zaletą gontów bitumicznych jest fakt, iż nie wymagają prawie żadnej konserwacji. Jeśli któryś ulegnie uszkodzeniu, wystarczy wymienić zniszczony pas na nowy. Pozostałe atuty tego rodzaju pokrycia to praktyczność, estetyka, łatwy i szybki montaż, lekkość i stosunkowo niska cena.

 

Gonty dachowe
Gonty dachowe

Gonty drewniane


Używane od wieków, kiedyś, na bogatych budynkach, niemal każdy był małym arcydziełem pięknie, ręcznie zdobionym. Dziś ich produkcja nie jest już taka unikatowa, ale za to mają znacznie lepsze właściwości, zwłaszcza pod względem ochrony przed deszczem, śniegiem i promieniowaniem słonecznym. Powstają z drewna sosnowego, świerkowego lub jodłowego. Bywają cięte i łupane. Gonty cięte wyposażone są w pióro i wpust, co znacznie wpływa na większą ich szczelność. Na specjalne zamówienie można kupić gonty z dekoracyjnym wykończeniem dolnych krawędzi. Wykorzystuje się je zazwyczaj do wykańczania kalenic, okapu lukarn czy szczytów dachu.


Gonty z drewna można kłaść na dachach o minimalnym nachyleniu 14-18°, ale znacznie lepiej funkcjonują na bardziej stromych więźbach. Dachy o mniejszym spadku powinny być pokrywane trzema warstwami gontów, a jeśli ich kąt nachylenia połaci wynosi więcej niż 38°, można położyć dwie warstwy. Przy zakupie gontów drewnianych należy zwrócić uwagę na to, czy nie noszą śladów pleśni lub grzybów oraz czy nie mają zbyt dużo sęków.
  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz