Adaptacja i wykończenie poddasza

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Renesansowa Alegra 9 – lekkość i harmonia Dachy

    Renesansowa Alegra 9 – lekkość i harmonia

    Jedna z największych dachówek ceramicznych Alegra 9, swoją płaską powierzchnię ma zakończoną falą, charakterystyczną dla modeli renesansowych. Jej duży format (szer. 310 mm i dł. 477 mm) i klasyczny kształt sprawiają, że gotowa połać dachowa zyskuje wygląd lekkiej i harmonijnej całości ale ma również wyjątkowo niską masę.

    Czytaj dalej+

Adaptacja i wykończenie poddasza

3,2/5 (34 ocen)

W chwili obecnej bardzo popularne stało się przekształcanie starych strychów w poddasza użytkowe, czyli miejsca przeznaczone do stałego pobytu ludzi. Wynika  to zarówno ze wzrostu cen nieruchomości jak i atrakcyjności tego typu wnętrza. Od czego należy zacząć modernizację?


Ocena stanu technicznego


Jak wiadomo poddasze użytkowe musi spełniać znacznie więcej wymogów niż poddasze nieużytkowe – strych. Niezbędne zatem będzie dokonanie oceny stanu technicznego nośności konstrukcji oraz możliwości zmiany ocieplenia.

Adaptacja poddasza musi zapewnić średnią wysokość użytkową wynoszącą 2,2 m, przy czym powierzchnie przeznaczone do suchej zabudowy powinny przenikać się na krawędziach prostych, równoległych. Najmniej komplikacji z przystosowaniem poddasza, biorąc pod uwagę kształty dachów, jest oczywiście w przypadku dachu dwuspadowego.


Dach


Ocieplenie

Kwestia izolacji cieplnej jest kwestią kluczową podczas modernizacji poddasza. Najczęściej ocieplenie wykonuje się z wełny mineralnej w postaci mat, które układa się pomiędzy krokwiami. Grubość tego typu izolacji wynosi zazwyczaj 20-25 cm. Nie należy przycinać sprężystych mat zgodnie z rozstawem krokwi, ucina się je z zapasem 2 cm. Takie rozwiązanie zapewni prawidłowy montaż izolacyjnego materiału.

Właściwą ochronę przed zawilgoceniem ocieplenia i konstrukcji zapewnia paroizolacja (paroizolacyjna folia). Prawidłowe jej ułożenie i uszczelnienie zakładów oraz styków wyeliminuje rozwój grzybów i wilgoci.


Kolejnym etapem jest ułożenie suchych tynków, czyli płyt gipsowo-kartonowych. Połączenie płyt wykonuje się za pomocą siatki lub masy, która zawiera zbrojące włókna. Dla pomieszczeń mokrych płyty muszą być impregnowane. Impregnację wykonuje się za pomocą folii w płynie lub wodoszczelnej zaprawy. Zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych na poddaszu wynika również z ich odporności ogniowej – materiał niepalny.

Poddasze użytkowe

Poddasze użytkowe

Okna

Prace związane z adaptacją poddasza to również montaż okien połaciowych. Montowane są one w ułożonym już pokryciu dachowym. W związku z tym wprowadza się drewniane łaty, poprzeczki czy nakładki. Jedną z najważniejszych kwestii w tym etapie jest precyzyjne połączenie paro przepuszczalnej folii z okienną ramą.
Okno na poddaszu powinno znajdować się na określonej wysokości od podłogi - co najmniej 85 cm. Zaleca się, aby okno było zamontowane na wysokości wzroku, a dostęp do klamek był swobodny.


Podłogi


Najczęściej modernizowana przez nas kondygnacja wykonana  jest na stropach żelbetowych lub stalowych (dwuteowe belki). Przeprowadzenie ekspertyzy budowlanej umożliwia określenie nośności stropu oraz zaplanowanie przyszłych „podłogowych prac”, które przeprowadza się po usunięciu podłogi na strychu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz