Jakie okna dachowe wybrać?

Jesteś tutaj:

Jakie okna dachowe wybrać?

3,5/5 (22 ocen)

Od lat dziewięćdziesiątych obserwujemy u nas stale wzrastająca popularność okien dachowych. Wynika to z tendencji do wykorzystywania na cele mieszkaniowe i funkcjonalne wszelkich poddaszy. Możliwości aranżacyjne są często nader atrakcyjne, więc właściciele domów, kamienic czy innych budynków z chęcią inwestują w swoje poddasza, by potem z dumą pokazywać atrakcyjne sypialnie, pokoiki dla dzieci czy młodzieży, pracownie czy pomieszczenia gospodarcze. Aby to wszystko było możliwe, nieodzowne jest zamontowanie odpowiednich okien dachowych. I tym właśnie elementom wyposażenia przyjrzymy się w niniejszym artykule.


Specyfika okien dachowych


Okna dachowe już z samego założenia nie mogą być typowe. Lokowane są w bardzo wymagających miejscach, często o zakrzywionych i pochylonych płaszczyznach. Muszą więc mieć szczególnie solidne ramy, mocne, ciepłe i bezpieczne szyby, a także praktyczne i wytrzymałe okucia.

Dużą uwagę należy poświęcić konstrukcji okien dachowych. Ich ościeżnice i ramy muszą być wykonane z najwyższej jakości materiałów, które przez wiele lat nie ulegną odkształceniu lub innemu uszkodzeniu. Dlatego jeśli chodzi materiały, to w grę wchodzą właściwie tylko drewno i twarde tworzywa sztuczne.

Okna drewniane produkuje się z wysokogatunkowego drewna, które powinno być odpowiednio zaimpregnowane ciśnieniowo lub próżniowo. Jest to potrzebne, aby uchronić okno przed szkodliwym wpływem pleśni, grzybów, szkodników, a także czynników atmosferycznych. Ramy i ościeżnice są pokrywane (często kilkakrotnie) lakierem poliuretanowym lub akrylowym.

 

Okna dachowe z ramami wykonanymi z profili z twardego PVC. Najczęściej są to profile trójkomorowe lub pięciokomorowe wzmacniane stalowym rdzeniem znacznie usztywniającym ramę okna. Od zewnątrz ramy i ościeżnice zabezpieczane są blachami osłonowymi (oblachowanie). Chronią one przed niekorzystnym działaniem wiatru, deszczu, gradu, śniegu, promieni UV, a także przed szkodliwą chemią zawartą w powietrzu i kwaśnymi deszczami.

Okna dachowe

Okna dachowe

Rodzaje okien dachowych


Ze względu na dużą różnorodność miejsc, w jakich montowane są okna dachowe, na rynku mamy spory wybór pomiędzy ich rodzajami. Zobaczmy, czym charakteryzują się poszczególne z nich.

Okna obrotowe – ich oś obrotu skrzydła umiejscowiona jest w połowie wysokości ościeżnicy. Ze względu na swoją prostotę konstrukcji, także ich cena nie jest wygórowana. Niedogodnością jest jednak to, że kiedy są otwarte, część skrzydła wystaje pod sufitem i łatwo się w nie uderzyć.

Okna uchylno-obrotowe – charakteryzują się tym, że mają dwie osie obrotu. Jedną na górnej krawędzi, gdzie można je uchylić pod kątem nie większym od  30°, a drugą w połowie ramy, która pozwala na obrót o 180°, co przydaje się na przykład podczas mycia.

Okna wysokoosiowe – w tych oś obrotu umieszczona jest na 3/4 wysokości ościeżnicy. Kiedy są otwarte, górna część skrzydła mieści się w grubości połaci dachowej. Ze względu na bardziej skomplikowany mechanizm otwierania wymagający stosowania siłowników wspomagających unoszenie okien, są to droższe modele.

Okna kolankowe – w ich skład wchodzą dwa okna, jedno dachowe, a drugie typowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu do pomieszczenia dostaje się więcej światła. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz