Okna ze szprosami czy bez?

Jesteś tutaj:

Okna ze szprosami czy bez?

3,3/5 (179 ocen)

Dawniej większość okien miała szprosy, gdyż były one wzmocnieniem dla większych tafli szyb. Obecnie stały się one raczej elementem stricte dekoracyjnym i jedynie nawiązującym z wyglądu do tradycyjnych okien. Najczęściej spotyka się je w starych domach i kamienicach, ale – jak się okazuje – także wielu właścicieli nowych posesji decyduje się na takie stylizowane okna ze szprosami. Powodem są względy estetyczne, gdyż takie okna wprowadzają niepowtarzalną atmosferę, zarówno we wnętrzach, jak i od strony elewacji. W naszym artykule przedstawiamy zalety i wady okien ze szprosami. Ostateczny wybór jednak należy do Państwa.


Czym są „szprosy”?


Ich nazwa pochodzi z języka niemieckiego, w którym oznacza szczeblinę lub szczebel. Szprosy bowiem są niczym innym, jak wąskimi elementami dzielącymi powierzchnię szyby na kilka części. W pierwotnych wersjach miały ważne zadanie konstrukcyjne, a mianowicie podtrzymywanie szyb w ramie okna. Dziś w przeważającej mierze stały się jedynie ozdobą.

Produkowane są z różnych materiałów, w różnych wielkościach, kolorach i kształtach. Szprosy, jak się okazuje, mają swoich zwolenników, ale i zagorzałych, zdeklarowanych przeciwników.

Mają wpływ nie tylko na estetykę samego okna, ale również wnętrza danego pomieszczenia, jak i wyglądu elewacji budynku. Dlatego nie powinno się ich wybierać pochopnie i pod wpływem nieprzemyślanego impulsu. Umieszczenie ich w oknach wymaga odpowiedniego projektu i precyzji wykonania.

Okno ze szprosami

Okno ze szprosami

Rodzaje szprosów


Nowoczesne technologie produkcji pozwalają na tworzenie kilku wariantów szprosów. Obecnie spotyka się najczęściej cztery rodzaje:

- Szprosy konstrukcyjne – czyli takie, które najbardziej imitują te dawniejsze. Wybierane są do okien w budynkach zabytkowych, gdzie rzeczywiście mają za zadanie dzielenie i podtrzymywanie tafli szyb okiennych.

- Szprosy wewnątrzszybowe – umieszczane są na stałe wewnątrz szyb. Użytkownicy bardzo sobie je chwalą, gdyż są łatwe w utrzymani czystości, a poza tym tego typu szprosy mogą mieć bardzo różne kształty (wygięte w łuk, okrągłe), co nie jest możliwe w innych rodzajach.

- Szprosy wiedeńskie – te z kolei są chyba najprostszą wersją szprosów i dlatego  bardzo popularną. Łatwość ich montażu jest wręcz banalna, gdyż polega na przyklejeniu ich do szyby z obu jej stron.

- Szprosy zawieszane – zastosowano w nich jeszcze inne rozwiązanie. Są mocowane  na specjalnych okuciach. Producenci zapewniają, że jest to wygodny sposób, który umożliwia zdjęcie szprosów na przykład na czas mycia okien.


Z czego produkowane są szprosy?


Obecnie szprosy powstają właściwie z takich samych materiałów, jak ramy okienne, czyli z drewna, PVC, włókna szklanego i aluminium. Podobnie jest z ich kolorystyką. Wybór barw jest bardzo bogaty, ale należy ją zawsze dostosować do ramy danego okna oraz do koloru elewacji całego budynku. U nas w Polsce najczęściej spotyka się szprosy o kolorze złotym, a także w kolorach naturalnego drewna. Tylko od czasu do czasu, w nowoczesnych budynkach, można zobaczyć szprosy o mniej spotykanych kolorach.

Okna ze szprosami

Okna ze szprosami

Czy warto stosować szprosy?


Tu zdania są podzielone. Jedni nie są nimi zainteresowani, gdyż w domach, kamienicach czy blokach, w których mieszkają, nie da się wykorzystać szprosów, bo po prostu tam nie pasują. Inni, chociaż mają warunki na wykorzystanie szprosów, nie decydują się, bo albo im się nie podobają, albo nie chcą mieć większych problemów z eksploatacją okien.

Są również tacy, którym szprosy bardzo odpowiadają i jeśli tylko estetyka domu na to pozwala, z radością je montują na swoich oknach. Bywa też, że użycie szprosów okien jest narzucone przez konserwatora zabytków, którego zadaniem jest utrzymanie starodawnego wyglądu budynków na przykład na terenie starówek miejskich czy w odniesieniu do starych dworków, pałacyków itp. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz