Okna drewniane czy plastikowe?

Jesteś tutaj:

Okna drewniane czy plastikowe?

4/5 (19 ocen)

Przed tytułowym dylematem stają osoby, które właśnie doszły do tego etapu budowy nowego domu lub te, które zdecydowały się na wymianę starych okien na nowsze modele.

Jeszcze kilka lat temu popularniejsze były okna plastikowe, ale obecnie coraz więcej ludzi zaczyna na powrót doceniać urok naturalnego drewna, które w połączeniu z nowoczesnymi technologiami pozwala producentom na tworzenie okien drewnianych o bardzo wysokich parametrach użytkowych i estetycznych.

Porównajmy więc oba typy.

Oto tabela, która zawiera zestawienie najważniejszych cech, jakie należy wziąć pod uwagę podczas wyboru okien.

 

Cechy

Okna drewniane

Okna plastikowe

Estetyka

Drewno od wieków jest cenione pod względem swoich walorów estetycznych. Jest miłe z wyglądu, jak i przyjemne, kiedy się je dotyka. Doskonale pasuje do innych elementów z drewna w domu. Takie okna chętnie wybierane są do stylowych starych rezydencji, dworków, domków, kamienic lub zabytków.

 

Obecne technologie pozwalają na produkcję naprawdę atrakcyjnych okien. Plastikowe mają ciekawe kształty, fakturę i kolorystykę. Najlepiej pasują do nowoczesnych budynków.

Konstrukcja

Budowa okien zarówno  drewnianych jak i plastikowych jest podobna, a czasem  wręcz identyczna. Mają te same okucia, te same szyby, podobne uszczelki. Różnią się jedynie materiałem zastosowanym do konstrukcji profili ramowych.

Tutaj profile ram i skrzydeł są mniej sztywne, co powoduje, że montaż musi być wykonywany bardziej starannie, a jego poprawność jest często czynnikiem decydującym o jakości funkcjonowania gotowych okien.  Natomiast sztywność ram i skrzydeł w zamontowanych oknach, zarówno drewnianych, jak i plastikowych, jest bardzo podobna.

Bezpieczeństwo

Pod tym względem dominują okna drewniane. Mają solidniejszą, bardziej sztywną konstrukcję, a ich większy ciężar powoduje, że są  trudniejsze do sforsowania czy choćby wyważenia, niż okna z PVC.

Odznaczają się również wysoką ognioodpornością, wyższą nawet niż u okien plastikowych.

Aby okna plastikowe były bezpieczne muszą być solidnie zamontowane (przymocowane do muru), mieć specjalne okucia odporne na wyważenie, a najlepiej powinny mieć zamontowany system antywłamaniowy.

Trwałość

Nowoczesna technologia produkcji, impregnacji i malowania drewna sprawia, że okna te są trwałe i długo zachowują walory estetyczne.

 

W tej dziedzinie okna plastikowe okazują się lepsze. Dzieje się tak, ponieważ nie podlegają one naturalnej biodegradacji i są odporne na szkodliwe działanie wielu czynników środowiskowych, atmosferycznych, owadów, pleśni  czy grzybów.

Szczelność

Nowoczesna, precyzyjna technologia produkcji oraz  stosowanie elastycznych uszczelek sprawia, że obydwa typy okien są dostatecznie szczelne.

Możliwe są także różne warianty izolacji akustycznej i termicznej dzięki wykorzystaniu odpowiednich pakietów szybowych. Okna, zarówno plastikowe jak i drewniane, można wyposażyć w szyby termoizolacyjne, dźwiękoszczelne, antywłamaniowe oraz refleksyjne i absorpcyjne (takie, które zapewniają dodatkową ochronę przed słońcem)

 

Ekologia

W  Polsce moda na energooszczędną stolarkę okienną panuje przynajmniej od kilku lat. W budowie ekologicznych domów okna drewniane pełnią rolę izolatora. Drewno bowiem z natury jest słabym przewodnikiem ciepła. Dlatego w przypadku wykorzystania go jako tworzywa do produkcji ram okiennych staje się ważną zaletą.

Wykorzystanie do produkcji okien  tworzywa pochodzącego z natury, łączy w sobie i ekologię, i ekonomię. Wynika z tego bardzo korzystny ekobilans, począwszy od ich produkcji, a skończywszy na utylizacji. Z ekologicznego punku widzenia okna drewniane stanowią najlepszy rozwiązanie dla każdego, kto  przykłada wagę do energooszczędności, a więc i ochrony środowiska.

Za ekologiczne uważane są również okna plastikowe. Tak uważają ci, którzy chcą chronić lasy. Według nich okna plastikowe produkowane są obecnie z soli i odpadów po rafinacji ropy naftowej oraz z odpadów produkcyjnych profili plastikowych i zużytych okien z PVC przeznaczonych do ponownego przerobu.

 

Konserwacja

Stan lakieru na drewnie należy systematycznie kontrolować,  przynajmniej dwa razy w roku. Dobrze jest zwrócić szczególną uwagę na zewnętrzne powierzchnie ram.

Czyszczenie polega na myciu polakierowanych ram najlepiej wodnym roztworem delikatnego środka do mycia naczyń.

Pielęgnacja po oczyszczeniu to naniesienie i rozsmarowanie miękką ściereczką z wełny, bawełny lub z papieru specjalnego mleczko, którego nadmiar należy usunąć.

Do mycia plastikowych profili okiennych najlepiej nadają się delikatne środki myjące i odtłuszczające, które zawierają również substancje zapobiegające korozji.

Eksploatacja

Wymagają pewnej uwagi. Należy uważać na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, które najlepiej od razu niwelować. Warto również co kilka lat położyć nową warstwę lakieru.

Bardzo gładka powierzchnia okien plastikowych powoduje, że są łatwe w eksploatacji. Beż większego trudu dają utrzymać się w czystości.  

W porównaniu z drewnianymi wymagają mniej uwagi, co dla wielu osób jest istotną zaletą.

Cena

Zazwyczaj standardowe okna plastikowe są o 10-15% tańsze od drewnianych. Przy porównywaniu konkretnych modeli należy jednak uwzględnić także rodzaj zamontowanych okuć, oszklenia czy innych dodatków.


 

Mamy nadzieję, że tabela ułatwi Państwu decyzję, co do wyboru pomiędzy oknami drewnianymi a plastikowymi.

Koniecznie zobacz