Moskitiery - skuteczna ochrona przed owadami

Jesteś tutaj:

Moskitiery - skuteczna ochrona przed owadami

3/5 (1 ocen)
Lato to okres wzmożonej aktywności owadów. Ich specyfika sprawia, że postrzegamy je w kategoriach uporczywych szkodników, których niestety nie da się wyeliminować z letniego krajobrazu. Gdybyśmy jednak podjęli odpowiednie kroki, istnieje możliwość znaczącego ograniczenia ich ekspansji na nasze domy i pomieszczenia, w których przebywamy. Któż z nas nie chciałby raz na zawsze pozbyć się odgłosów latającego komara podczas prób zasypiania, lub widoku nagromadzonych pod żyrandolem ciem? Kto nie chciałby zapomnieć o natrętnych muchach, obsiadających wszystko co nadaje się do zjedzenia? Dostępne na rynku środki owadobójcze nie zawsze są skuteczne, poza tym są one przesycone chemią, która może wpływać na zdrowie osób postronnych. Tradycyjne lepy porozwieszane po całym wnętrzu wyglądają nieestetycznie i są niehigieniczne, a bieganie z łapką za każdym owadem, który przekroczy próg naszego domu sprawi, że nie będziemy mieć w zasadzie czasu na nic innego. W takim przypadku z pomocą przychodzą nam moskitiery. Te zakładane w oknach i drzwiach specjalne siatki, które swą wdzięczną nazwę zawdzięczają komarom będą wybawieniem podczas upalnych dni, gdy otwarcie okna jest koniecznością, a przeklęte owady czają się za każdym rogiem. Próby pozbycia się ich za pomocą barier mechanicznych w postaci siatek były podejmowane już w czasach prehistorycznych, dlatego obecność na rynku tego typu produktów nie powinna nikogo dziwić. Ich prawidłowe użytkowanie jest w stanie zapewnić nam stuprocentową ochronę przed inwazją oraz radość z pięknej pogody bez konieczności kiszenia się w zamkniętym na cztery spusty pomieszczeniu. 
 

Rodzaje moskitier

 
W zależności od rodzaju pomieszczenia jakie chcemy chronić, możemy wyróżnić moskitiery zakładane na okno, oraz na drzwi. Jeśli dany pokój posiada wyjście bezpośrednio na zewnątrz budynku, warto zainwestować w moskitierę drzwiową. Jest to szczególnie polecane w przypadku posiadania balkonu, gdyż wtedy istnieje możliwość otworzenia go na oścież z założoną siatką, bez ryzyka wtargnięcia niechcianych gości. Poszczególne siatki różnią się od siebie sposobem zamykania oraz montażu. Dostępne są m.in. moskitiery przymocowywane za pomocą samoprzylepnego rzepu, który skutecznie utrzymuje materiał. Montaż takiego produktu nie jest skomplikowany, a w razie odklejenia na framugach nie powinny pozostać żadne ślady. Daje to również możliwość odczepienia w dowolnym momencie. Analogicznym rozwiązaniem są moskitiery, które przymocowujemy za pomocą taśmy klejącej, te jednak muszą już pozostać w wybranym przez nas miejscu na stałe. Wyróżniamy również siatki wyposażone w magnesy na brzegach, które pozwolą w razie potrzeby na łatwe wejście do środka poprzez rozpięcie zasłony. Te sposoby bywają jednak krytykowane za słabą wytrzymałość. Zdecydowanie trwalszym rozwiązaniem są moskitiery ramkowe, czyli tzw. ramki z naciągniętą siatką, które wstawia się w okno lub montuje z zewnętrznej strony, a w przypadku drzwi dodatkowo montuje się zawiasy, aby móc bezproblemowo się przemieszczać. Najlepszym pomysłem będą jednak siatki rolowane – działające na zasadzie rolety osłony, które możemy w dowolnej chwili zwinąć lub rozwinąć. Obecność zwierząt w domu również nie przekreśla szansy na posiadanie skutecznej bariery przeciwko owadom – na rynku dostępne są moskitiery wykonane z wysokiej jakości materiałów odpornych na urazy mechaniczne, jednak są one odpowiednio droższe. Rodzaj materiału, z jakiego wyprodukowano siatkę może być bardzo różny. Przeglądając dostępne oferty natkniemy się m.in. na moskitiery wykonane z polietylenu, bawełny, nylonu czy poliestru. Również wybór koloru nie powinien stanowić problemu, do najpopularniejszych w tej dziedzinie należą oczywiście biały oraz czarny. Rozmiar osłony zależy od jej przeznaczenia i różni się u poszczególnych producentów. Decydując się na zakup siatki do samodzielnego montażu musimy liczyć się z tym, że może nie pasować do naszego okna, w szczególności jeśli jest ono w nietypowym kształcie lub rozmiarze. Aby uniknąć tego typu problemu, najlepszym rozwiązaniem będą moskitiery wykonywane na zamówienie. 
 

Osłonki na jedzenie

 
Osobnym tematem są tzw. moskitiery na żywność, czyli osłonki, które odpowiednio ustawione chronią zawartość naszych talerzy przed kontaktem z owadami. Zazwyczaj występują w formie składanej, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca i można je łatwo zabrać ze sobą. Rozłożoną osłonkę nakładamy na talerz, tworząc tym samym barierę wszelkiej maści owadom, jednocześnie cały czas monitorując potrawę, ze względu na przezroczysty materiał, z którego uzyskano moskitierę. Takie zabezpieczenie możemy zdjąć w dowolnej chwili i ustawić w innym miejscu. Produkty tego typu są bardzo tanie, a sprawdzają się szczególnie podczas letniego grillowania, pikników czy innej formy aktywności na zewnątrz, gdy ryzyko kontaktu z owadami jest wysokie. 
 

Podsumowanie

 
Owadów uprzykrzających nam życie podczas letnich miesięcy nie możemy wyeliminować w pełni, istnieje natomiast szansa na odgrodzenie się od nich. W sprzedaży znajdziemy liczne rodzaje osłon i moskitier różniących się od siebie rozmiarem, kolorem, sposobem montowania i materiałem z którego zostały wykonane. Aby wybrać odpowiedni model warto uprzednio dokonać indywidualnej oceny miejsca, w którym planujemy montaż. Analiza sytuacji pozwoli na dobór najlepszej opcji, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się piękną pogodą bez obawy o niechciane inwazje owadów, a letnie miesiące przestaną się nam kojarzyć z nieprzespanymi nocami i śladami po ukąszeniu. 

Koniecznie zobacz