Domowe sposoby na muchy. Skuteczne zwalczanie much w domu

Jesteś tutaj:

Domowe sposoby na muchy. Skuteczne zwalczanie much w domu

3,4/5 (341 ocen)

Muchy to jedne z najbardziej irytujących owadów na świecie. Występują niemal pod każdą szerokością geograficzną, uprzykrzając życie zarówno nam jak i zwierzętom. Nie wszystkie są szkodnikami, ale ze względu na swoje zwyczaje, wiele z nich może stanowić dla nas poważne zagrożenie epidemiologiczne. Poniżej prezentujemy najskuteczniejsze sposoby zwalczania much w domu.


Najbardziej pospolite gatunki


W Polsce najczęściej spotykanymi muchami są między innymi: mucha plujka (Calliphora vomitoria), plujka rudogłowa (Calliphora erythrocephala), mucha domowa (Musca domestica), zgniłówka pokojowa (Fannia canicularis), bolimuszka kleparka (Stomoxys calcitrans). Ich aktywność największa jest w okresie wiosenno-letnim, gdyż muchy uwielbiają ciepło. W zależności od gatunku, owady odżywiają się odpadkami, gnijącymi owocami, zepsutym mięsem, tłuszczem zwierzęcym, resztkami organicznymi, a nawet krwią, potem i odchodami. Na miejsce złożenia jaj, nierzadko wybierają odchody lub gnijące mięso, dlatego na swoich ciałach przenoszą niezwykle liczne mikroorganizmy, z których część jest przyczyną występujących u ludzi i zwierząt chorób np.: salmonellozy, duru brzusznego, gruźlicy czy dyzenterii. Wprawdzie w naszym klimacie muchy nie przenoszą aż tak groźnych zarazków jak gatunki egzotyczne, ale także mogą być przyczyną wielu kłopotów zdrowotnych. Poza tym ich brzęczenie bywa naprawdę irytujące, a zwyczaj siadania na oknach czy żyrandolach kończy się pozostawianiem przez owady mnóstwa nieestetycznych śladów w postaci ciemnych plamek odchodów. Dlatego też warto poznać sposoby, które pomogą pozbyć się much z naszego najbliższego otoczenia.


Moskitiery


Jedną z podstawowych metod zabezpieczających nasze mieszkania przed inwazją much jest stosowanie moskitier. Specjalne, montowane na oknach gęste siatki, stanowią dla much barierę nie do przebycia, dlatego warto z nich korzystać szczególnie w tych pomieszczeniach, w których przechowujemy i przygotowujemy żywność (kuchnie, spiżarnie). Moskitiery dobrze jest również zakładać na drzwi balkonowe lub tarasowe, które latem często bywają otwarte. W sprzedaży dostępne są liczne systemy przeznaczone specjalnie do montowania na drzwiach (np. kurtyny z plastikowych pasów lub sznurków, moskitiery rozpięte na ramach lub przeznaczone do mocowania na ramie drzwi za pomocą taśm), ale w ostateczności można wykorzystać również zwykłą, domową firankę.


Pułapki


Liczebność much w pomieszczeniach ograniczą także wszelkiego rodzaju lepy i pułapki. Do niedawna były dostępne jedynie w postaci mało estetycznych, taśmowych lepów, przeznaczonych do podwieszania pod sufitem, obecnie możliwe są także do nabycia w formie dyskretnych, przeźroczystych lub wzorzystych taśm, naklejanych na szybę lub drzwi. Pułapkę na muchy można wykonać również we własnym zakresie. W tym celu należy przygotować słoik lub butelkę, wypełnić je do połowy lepkim sokiem owocowym lub wodą z sokiem, a następnie zamknąć otwór pokrywką, w której wcześniej zostały wykonane niewielkie otwory. Owady zwabione zapachem wejdą do pojemnika, po czym nie będą mogły się z niego wydostać i utopią się w słodkim płynie.


Aromaty


Warto pamiętać, że muchy nie lubią także pewnych zapachów. Owady będą trzymały się z daleka od aromatu lawendy, cytryny, tymianku czy mięty, dlatego należy poszukać w sklepach jednego z olejków aromatycznych o takim zapachu (np. lemongrasowy, cytronellowy, miętowy, geraniowy, tymiankowy, lawendowy, rozmarynowy), a następnie skropić nim gąbkę umieszczoną w pobliżu okna lub za pomocą kominka do aromaterapii, rozprowadzić zapach po całym pomieszczeniu.

Tutaj znajdziej szeroką ofertę sprawdzonych środków na muchy.

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz