Jak skutecznie pozbyć się os i szerszeni? Odpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Jak skutecznie pozbyć się os i szerszeni? Odpowiadamy!

3,2/5 (188 ocen)

Latem najbardziej uciążliwymi owadami wydają się być komary, choć konsekwencje ich ukąszeń trudno porównać ze skutkami użądlenia osy czy szerszenia, których ukąszenia są dużo bardziej bolesne, a dla osób uczulonych mogą okazać się nawet śmiertelnie niebezpieczne.

Mimo to os i szerszeni nie należy jednak demonizować, bo chociaż istotnie mogą być dla nas groźne, atakują ludzi rzadko, a ich jad zwykle nie jest zabójczy dla zdrowego człowieka (z wyjątkiem nielicznych gatunków egzotycznych oraz ataku wielu owadów jednocześnie). Do ataku najczęściej dochodzi wtedy, gdy owady czują się zagrożone lub bronią gniazda, w innym przypadku raczej unikają ludzi. Należy również pamiętać, że szerszenie odżywiają się głównie muchówkami, wśród których znajduje się najwięcej szkodników upraw warzywnych i sadowniczych, a więc w pewnym stopniu można je nawet uznać za owady pożyteczne.


Przyczyny użądleń


Osy i szerszenie to owady żądlące, zaliczane do osowatych (Vespidae). Pierwsze z nich odżywiają się głównie słodkimi sokami owoców, nektarem kwiatów, a czasem innymi owadami, drugie są bardziej mięsożerne i gustują przede wszystkim w owadach, uzupełniając dietę sokami niektórych drzew i krzewów (np. lilaków) oraz słodkimi, dojrzałymi owocami. W przeciwieństwie do pszczół, szerszenie i osy mogą żądlić wielokrotnie, gdyż po ukąszeniu nie giną. Rozłoszczone mogą zaatakować, a nawet gonić potencjalnego wroga, jednak pozostawione w spokoju, raczej omijają człowieka. Bardziej natrętne od szerszeni są osy, które uwielbiają słodycz i kiedy wyczują słodkie pokarmy (np. ciasta, owoce, soki), będą próbowały na różne sposoby się do nich dostać.

Najbardziej niebezpieczne są wtedy, gdy przez przypadek zostaną połknięte wraz z sokiem lub kompotem, bo w odruchu obronnym żądlą, powodując obrzęk gardła lub krtani. W takim przypadku może dojść do uduszenia, dlatego niezwłocznie należy udać się do lekarza. Osy są kłopotliwe również w sadzie, bo kiedy zjadają leżące na ziemi owoce, możemy przez nieuwagę na nie nadepnąć, prowokując w ten sposób do ukąszenia. Owady mogą być jednak uciążliwe także z innych powodów. Podczas żerowania potrafią zajadać zdrowe, dojrzewające na drzewie owoce, całkowicie je niszcząc (osy i szerszenie) lub pożerać pożyteczne owady np. pszczoły (szerszenie), czasami też uszkadzają korę drzew (szerszenie), pozyskując z niej materiał do budowy gniazda.

Szerszeń

Szerszeń


Profilaktyka


Z powodu uciążliwości, trudno zaakceptować osy i szerszenie w swoim najbliższym otoczeniu, dlatego warto próbować różnych sposobów na ograniczenie ich liczebności. Zanim jednak rozpoczniemy z nimi walkę chemiczną (bezpieczną również dla nas i dla środowiska), najpierw skorzystajmy z mniej agresywnych środków.

Aby owady nie przedostały się do mieszkania, na okres letni zabezpieczmy okna i drzwi gęstymi moskitierami. Jest to szczególnie ważne w przypadku os, które doskonale wyczuwają słodkie pokarmy i z dużą determinacją próbują dostać się do naszych kuchni i pokojów, w których stoją owoce, ciasta lub szklanki po słodkich napojach. Słodkich, owocowych deserów lub soków, starajmy się też nie spożywać na wolnym powietrzu, gdyż możemy niechcący połknąć owada, który dostał się do naszego jedzenia. Jeśli wybieramy się do sadu po owoce, zawsze zakładajmy pełne obuwie, które ochroni nasze stopy przed ukąszeniami. Przebywając w ogrodzie, starajmy się też nie unikać używania zbyt intensywnych perfum, gdyż niektóre zapachy mogą rozdrażnić te owady i sprowokować je do ataku.

W mieszkaniu można też ustawić pułapkę, wykonaną własnoręcznie (np. z plastikowej butelki, wypełnionej słodkim sokiem owocowym z dodatkiem detergentu, zakończona lejkowatym wlotem, przez który owad może wejść, ale już nie może się wydostać) lub zakupioną w sklepie. Na uwagę zasługują głównie osołapki lub inne pułapki przeznaczone do stosowania na zewnątrz. Zwykle wypełnione są substancją wabiącą i lepkim płynem, w którym topią się zwabione owady. Takie pułapki umieszcza się na trasie lotu owadów od gniazda do mieszkania lub altany. Niektóre z pułapek są nietoksyczne dla ludzi i środowiska, a część z nich działa tylko na wybrany gatunek (np. na osy) i nie przyciąga innych owadów (np. pszczół).

Gniazdo os

Gniazdo os


Metody chemiczne


Kiedy jednak profilaktyka i metody naturalne nie wystarczają, a owady stają sie coraz bardziej dokuczliwe, pozostaje sięgnąć po preparaty chemiczne. Na rynku dostępnych jest cały szereg środków przeciwko osom i szerszeniom (Raid osy i szerszenie, ABC na osy, Arox Preparat na osy i szerszenie, Muchozol turbo na osy i szerszenie, Expel - spray na osy i szerszenie), ale należy pamiętać, że zwykle są one również toksyczne dla człowieka. Z tego względu należy korzystać z nich bardzo ostrożnie i unikać stosowania w miejscach przechowywania żywności, w sypialniach oraz w pokojach dziecinnych.

Gniazdo szerszeni

Gniazdo szerszeni

Tutaj możesz kupić skuteczne środki na osy i szerszenie.

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz