Budowa drewnianej altany ogrodowej krok po kroku

Jesteś tutaj:

Budowa drewnianej altany ogrodowej krok po kroku

3,1/5 (75 ocen)

Z pewnością altana nie jest równa altanie. Nie można zatem określić jednego sposobu budowy altany. Warto jednak prześledzić postępowanie administracyjne i proces wznoszenia nieskomplikowanej altany ogrodowej z podziałem na poszczególne etapy. Jak budować?


Projekt


Altana ogrodowa wymaga mniej lub bardziej złożonego projektu uwzględniającego nie tylko materiały, przewidywalne obciążenia, ale także lokalizację. Bardzo często popełnianym błędem jest zaliczanie ogrodowych altan do obiektów małej architektury, nie wymagających wcześniejszych działań administracyjnych. W zależności od rodzaju konstrukcji obiektu wymagane jest pozwolenie na budowę lub (zazwyczaj) wcześniejsze zgłoszenie robót budowlanych.

Zgodnie z zapisami Prawa budowlanego w przypadku altan, które wznoszone są w prywatnych ogrodach lub ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy nie przekraczającej 35 m2 oraz odpowiedniej wysokości (do 5 m dla dachów stromych, do 4 m dla dachów płaskich), nie wymagane jest pozwolenia na budowę. Konieczne jest jednak zgłoszenie robót budowlanych w organie administracyjnym. W przypadku budowy altan o innych parametrach należy uzyskać pozwolenie na budowę.

Drewniana altana ogrodowa

Drewniana altana ogrodowa


Lokalizacja i podłoże


Niewątpliwie do jednego z pierwszych kroków budowy należy ustalenie położenia planowanej altany, a następnie odpowiednie przygotowanie podłoża. W zależności od wyboru konstrukcji można zdecydować się na wykonanie słupków betonowych lub całej płyty betonowej, kiedy konstrukcja altany jest ciężka. O ciężarze mówi się najczęściej w przypadku altan z cegły czy altan, których pokrycie dachu stanowią dachówki ceramiczne.

Grubość płyty betonowej powinna być dostosowana do przewidywalnych obciążeń. Najczęściej wynosi ona około 20 cm. Tego rodzaju altany są najbardziej powszechnym rozwiązaniem w przypadku ogródków działkowych. Indywidualne posesje znacznie częściej skłaniają inwestorów do budowy altan typu lekkiego, których drewniana konstrukcja podkreśla wypoczynkowy charakter obiektu.

Altana z dachem zielonym

Altana z dachem zielonym


Drewniane elementy


W przydomowych ogrodach bardzo często spotyka się altany o niepełnych, ażurowych ścianach. Dlaczego? Przede wszystkim pozwala to na nieodłączny kontakt z naturą nawet podczas deszczu. Sprzęty znajdują się w pomieszczeniach gospodarczych, dzięki czemu drewniana altana nabiera typowo rekreacyjnego charakteru.

Podstawą do budowy altany jest oczywiście szkielet. W skład konstrukcji wchodzą  słupy i wieniec. Budowa altany jest możliwa dzięki zastosowaniu złącz ciesielskich i śrub. Drewniana konstrukcja dachu zbijana jest przeważnie na ziemi, co powoduje późniejsze mocowanie już gotowej konstrukcji dachowej.  Budowa altany ogrodowej jest zatem podzielona na kilka etapów, rozpoczynając od podłoża i podstawy altany, a kończąc na gotowej konstrukcji dachu.

Altana w ogrodzie

Altana w ogrodzie


Rozwiązanie ścian


Dopiero w tak przygotowanym szkielecie możliwe jest zamontowanie ażurowych ścian. Drewniane kratownice podobnie jak konstrukcja dachu są wcześniej przygotowywane, co znacznie ułatwia ich montaż. Najlepiej, aby udział w pracach brało kilka osób, ponieważ bardzo często poszczególne elementy mają nie małe rozpiętości, a ich ciężar znacznie utrudnia przenoszenie przez jedną osobę.

Co można wykorzystać, aby altana stała się nieco bardziej zamknięta dla wzroku wścibskich sąsiadów? Przydatne okazują się oczywiście rolety. Pozwalają one osłonić wnętrze altany zarówno przed sąsiadami, słońcem jak i wiatrem. Obecnie do jednych z najbardziej popularnych rolet należą tzw. plecionki technorattanowe. Są one łatwe w utrzymaniu czystości, a pomimo syntetycznych materiałów do złudzenia przypominają plecionki bambusowe. Rozmiary rolet można w pełni dopasować do rozmiarów ścian altany, dzięki czemu nie powstają szczeliny. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz