Budowa drewutni ogrodowej - najważniejsze zagadnienia

Jesteś tutaj:

Budowa drewutni ogrodowej - najważniejsze zagadnienia

3,1/5 (108 ocen)

Zadaniem drewutni ogrodowej jest zapewnienie możliwości składowania drewna, które będzie potem wykorzystane jako opał. Czy drewutnię ogrodową można wybudować samemu? Jak się do tego zabrać?


Czynniki uwzględnione podczas budowy


Przechowywanie drewna przeznaczonego na opał powinno zważać na czynniki mogące negatywnie wpłynąć na późniejsze spalanie drewna. Trzeba zatem w taki sposób zbudować drewutnię ogrodową, aby zagrożenia dla opału nie stanowiły warunki atmosferyczne. W głównej mierze należy uwzględnić śnieg i deszcz.

Drewutnia ogrodowa powinna także dawać możliwość wysuszenia drewna. W związku z tym niezbędna w praktyce okazuje się troska o prawidłową wentylację.


Konstrukcja


Powiązana

Zdarza się, że dopiero budowane domy już na etapie projektowania uwzględniają miejsce i charakter drewutni ogrodowej. Bardzo często spotyka się takie koncepcje, kiedy drewutnia ogrodowa nie stanowi odrębnej konstrukcji. Wykorzystuje się bowiem ścianę garażu czy projektowanego budynku gospodarczego, do których bezpośrednio będzie przylegało miejsce składowania drewna. Zazwyczaj przylegające do ścian drewutnie lokalizuje się w obrębie tarasu – tak, aby korzystanie z nich było jak najbardziej komfortowe (uwzględnienie najmniejszych odległości pomiędzy kominkiem w salonie, a drewutnią).

Zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności planowania dodatkowej konstrukcji i miejsca jej usytuowania. Poza tym na tego rodzaje konstrukcję można zdecydować się także po wybudowaniu domu. Producenci oferują tzw. dobudówki.

Wolnostojąca

Nieco inaczej rozwiązania projektowe wyglądają w przypadku drewutni wolnostojących. Przede wszystkim tego rodzaju drewutnie okazują się tańsze i można kupić je w marketach z wyposażeniem ogrodowym już jako gotowe konstrukcje.

Zestawienie przykładowych cen drewutni ogrodowych
 

Rodzaj drewutni

Cena

Drewutnia w postaci wiaty na drewno kominkowe, zaimpregnowana, narożna

300 zł

Drewutnia ze składzikiem  o łącznej pow. 3 m2, zaimpregnowana, dach pokryty papą

2500 zł

Drewutnia ze składzikiem  o łącznej pow. 3 m2, zaimpregnowana, dach pokryty gontem

3000 zł

 

Wolnostojąca konstrukcja drewutni nie wymaga wykonania dodatkowych fundamentów. Ponadto wolnostojące drewutnie dostępne są w postaci różnych modułów: podstawowych bądź narożnych. Równocześnie wolnostojąca konstrukcja pozwala na efektowne zaprezentowanie drewna, dzięki czemu przydomowe otoczenie zyska zupełnie nowego charakteru. Wolnostojące, gotowe konstrukcje drewutni to także doskonałe rozwiązanie tymczasowe.

Drewutnia ogrodowa

Drewutnia ogrodowa


Materiał


Podstawowym materiałem wykorzystywanym do budowy drewutni ogrodowej jest oczywiście drewno. Oprócz niego niekiedy wykorzystuje się także blachę, ale z pewnością pierwszy pomysł na drewutnię ogrodową jest znacznie bardziej popularny.

Do budowy drewutni można zastosować zarówno bale jak i krawędziaki, deski. Najchętniej konstrukcję wznosi się z drewna sosnowego. Niezbędna jest oczywiście impregnacja materiału drewnianego. W wyniku zaimpregnowania różnymi preparatami drewno nie zawsze wygląda tak samo. Stąd drewutnie mogą różnić się pomiędzy sobą kolorem.

Drewutnia połączona z budynkiem

Drewutnia połączona z budynkiem


Samodzielna budowa


Czy drewutnię ogrodową wykonana samodzielnie może dobrze spełniać swoje funkcje? Oczywiście, że tak! Takie działanie na częściowe ograniczenie nakładów finansowych, a równocześnie dopasowanie drewutni do indywidualnych potrzeb. Ponadto proste konstrukcje drewutni ogrodowych nie przysparzają większych problemów z  wykonawstwem, dlatego też samodzielne budowanie staje się coraz bardziej powszechne. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz