Podkłady kolejowe w ogrodzie - czy to dobry pomysł?

Jesteś tutaj:

Podkłady kolejowe w ogrodzie - czy to dobry pomysł?

3,5/5 (202 ocen)

Nietypowe pomysły w ogrodzie pozwalają na stworzenie ciekawych aranżacji. Z pewnością do nieszablonowych rozwiązań nie należy już wykorzystanie podkładów kolejowych. Dlaczego warto pomyśleć o podkładach kolejowych w ogrodzie?


Drewniane belki…


Podkłady kolejowe to nic innego jak poprzeczne drewniane belki widniejące na kolejowych torach. Belki różnią się pomiędzy sobą. Wynika to z kształtu przekroju poprzecznego – stąd podkłady dostępne są jako belkowe lub obłe.

Podkłady kolejowe są tak skonstruowane, aby mogły przenosić obciążenia. W związku z tym wykorzystanie drewnianego materiału wymusza konieczność jego wcześniejszej impregnacji. W tym celu zazwyczaj stosuje się tzw. olej kreozotowy. Warto wiedzieć, że olej kreozotowy jest szkodliwy dla zdrowia – zastosowanie dopiero co impregnowanych podkładów drewnianych w ogrodzie jest niedopuszczalne. Z tego względu w ogrodach wykorzystuje się już zużyty w pierwotnym przeznaczeniu asortyment. Należy jednak pamiętać, że i z takich podkładów mogą powstawać szkodliwe dla zdrowia opary.  Z tych powodów zużytych drewnianych belek nie powinno się ustawiać w bezpośrednim narażeniu na działanie promieniowania słonecznego.

Znacznie lepszą dla zdrowia propozycją są podkłady, których przeznaczenie sprowadza się wyłącznie do zastosowania w ogrodzie. Dzięki temu do impregnacji drewna nie wykorzystuje się szkodliwych dla zdrowia substancji. Korzystniej zatem pomyśleć o tym rozwiązaniu…


Betonowe


Na rynku materiałów ogrodowych oprócz podkładów drewnianych dostępne są także podkłady betonowe. Stanowią one doskonały zamiennik dla belek drewnianych. Wiernie imitują drewno, dzięki czemu do złudzenia przypominają typowe podkłady drewniane. Betonowy podkład jest zbliżony do drewnianych elementów nie tylko pod względem koloru, ale i samej faktury.

Co skłania do zakupu betonowego asortymentu? Przede wszystkim względy zdrowotne – brak szkodliwych oparów.

Ścieżka z podkładów kolejowych

Ścieżka z podkładów kolejowych


Zastosowanie


Ścieżki

Wykonanie nawierzchni ścieżek z podkładów kolejowych to jedno z najczęściej wymienianych zastosowań. Nie można odmówić mu uroku, ponieważ podkłady zgrabnie wkomponowują się w każdy ogród i pozwalają na wydobycie nowego charakteru ogrodu.
Aranżując przestrzeń w ogrodzie z wykorzystaniem podkładów kolejowych drewnianych (które ponownie znajdują zastosowanie) należy umieścić je w miejscach niezbyt często uczęszczanych. Niewskazane jest także wykonanie tego rodzaju ścieżek prowadzących do piaskownic i placów zabaw. Takie ograniczenie z pewnością nie pojawia się w przypadku nawierzchni z podkładów betonowych.

W zależności od gabarytów belek można uzyskać nieco odmienne efekty wizualne. Grubość drewnianych belek jest zazwyczaj niewielka i wynosi około 5 cm. Deski mają długość nie przekraczającą 1 m (przeważnie 50 cm lub 75 cm). Maksymalna szerokość wynosi około 40 cm.

Wykonanie odpowiedniego utwardzenia ścieżki wymusza konieczność wcześniejszego przygotowania podłoża. Prace zaleca się rozpocząć od ułożenia  podsypki piaskowej, a następnie wyrównania warstwy.

Bardzo często oprócz nawierzchni ścieżek podkłady kolejowe to warstwa ścieralna niewielkich schodków umożliwiających pokonywanie różnic wysokości terenu oraz nawierzchnia tarasów.

Oprawy rabat

Tworzenie obramowań rabat to kolejny przykład zastosowania podkładów kolejowych w ogrodzie. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się podkłady drewniane o przeznaczeniu ogrodowym. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz