Optymalne wymiary budy dla psa - właściwy dobór

Jesteś tutaj:

Optymalne wymiary budy dla psa - właściwy dobór

3,2/5 (494 ocen)

Bez względu na to, czy kupujemy gotową budę dla psa, czy też decydujemy się na samodzielne wykonanie, powinniśmy szczególnie zadbać o jej wielkość. Dlaczego? Poniżej wyjaśniamy dlaczego tak ważne są prawidłowe wymiary budy dla psa. 


Wygodne mieszkanie czworonoga


Jednym z podstawowych aspektów właściwie zaprojektowanej budy jest zapewnienie wygodnego legowiska naszemu psu. Zatem wielkość budy z pewnością należy odnieść do rasy psa, a w szczególności do jego wysokości w kłębie. Istotna jest także długość na jaką wyciąga się pies – długość budy powinna mu to umożliwić. Dopasowanie budy do wielkości czworonoga jest ważne także ze względu na zapewnienie ciepła wewnątrz. Zbyt wyziębiona buda z pewnością nie spełni planowanego zadania.

Przykładowo: najmniejsze konstrukcje przeznaczone są dla jamników, większe natomiast dla labradorów czy bernardynów (ich wysokość w kłębie przekracza 75 cm).


Podstawowe wymiary budy dla psa


Długość i szerokość

Kluczem podczas wymiarowania przekroju budy, tj. jej długości i szerokości, jest niewątpliwie długość i szerokość psa będącego w kłębie. Przeważnie należy każdy z wymiarów zwiększyć o około 20 cm, dzięki czemu zapewnimy wygodę naszemu psu. Taka buda nie będzie ograniczała ruchów psa.

Wysokość

W przypadku planowania wysokości budy również nie wolno pomijać samego domownika, czyli psa. Odniesieniem powinna być tutaj wysokość siedzącego czworonoga. Ze względów praktycznych zaleca się (podobnie jak w przypadku długości i szerokości) doliczyć około 20 cm zapasu. Zbyt niska buda nie umożliwia psu swobodnego spoczynku czy obracania się, natomiast za wysoka staje się przyczyną zbytniego wychłodzenia.

Otwór

Szerokość otworu wejściowego należy zwiększyć o kilka centymetrów od szerokości psa, natomiast wysokość powinna być równa wysokości czworonoga w kłębie.

Grubość ocieplenia

System ocieplenia budy dla psa to nie tylko wybór samego materiału, ale także uwzględnienie jego trwałości. Najlepiej zatem zdecydować się na materiały izolacyjne o podwyższonej trwałości. Przeważnie ocieplenie zewnętrznych mieszkań czworonogów stanowią płyty styropianowe. W standardowych rozwiązaniach wykorzystuje się najczęściej te o grubości 2 cm. Nie oznacza to jednak, że nie można skorzystać z płyt o grubości 4 cm. Ponadto ocieplenie nie musi obejmować wyłącznie ścian  i dachu budy – lepiej kiedy jest bardziej rozbudowane i zapewnia również docieplenie podłogi.

Podest

Dodatkowe wyposażenie budy w postaci podestu jest jak najbardziej wskazane. Stanowi wygodne legowisko wyłącznie wtedy, gdy (podobnie jak sama buda) jest dopasowane do gabarytów czworonoga. Przeważnie producenci wprowadzają do swoich ofert trzy grupy wielkości – podesty małe, średnie i duże.
 

Koniecznie zobacz