Drewniane ozdoby ogrodowe. Co warto wybrać?

Jesteś tutaj:

Drewniane ozdoby ogrodowe. Co warto wybrać?

3,6/5 (63 ocen)

Ogród pozbawiony detali ozdobnych nie zwycięża w rywalizacji z ogrodem, którego aranżację podkreślają nietypowe błyskotki. Pomimo znajdujących się w przydomowym parku drzew to właśnie drewno staje się jednym z podstawowych surowców do produkcji elementów dekoracyjnych.


Czym się kierować w momencie wyboru?


Chcąc umieścić w swoim ogrodzie przedmioty akcentującego jego styl powinno zważać się na kilka podstawowych czynników. Jednym z nich jest umiar, ponieważ nagromadzenie drewnianych dekoracji (szczególnie na niewielkich powierzchniach) z pewnością nie będzie przejawem wyczucia dobrego smaku. W przypadku małych ogrodowych działek warto pomyśleć o jednej drewnianej błyskotce, która podkreśli charakter ogrodu.

Większe ogrody pozwalają na inwestycję nie tylko w jeden element dekoracyjny. Z tego względu w takich naturalnych odsłonach spotyka się kilka detali, znacząco oddziaływujących na wyobraźnię (zarówno dzieci jak i dorosłych). Trzeba pamiętać, że zakup ozdób powinien uwzględniać formę odpowiadającą danemu stylowi aranżacyjnemu. Zatem nie zawsze to, co pasuje do szlacheckiego dworku dobrze prezentuje się w nowoczesnym, minimalistycznym ogrodzie.

Wóz drewniany w ogrodzie

Wóz drewniany w ogrodzie


Przewaga drewna nad innymi materiałami


Ozdoby ogrodowe nie muszą być wyłącznie wykonywane z drewna. Oprócz niego wykorzystuje się także:

- kamień,
- ceramikę,
- beton,
- rattan,
- tworzywa sztuczne.

Jednak sentyment do drewna nadal pozostaje. Zaletami drewnianych ozdób ogrodowych są przede wszystkim:

- naturalne komponowanie się z otoczeniem,
- możliwość dopasowania ozdoby do charakteru ogrodu,
- możliwość uzupełniania detali ozdobnych o kolejne elementy,
- brak przeszkód w samodzielnym wykonawstwie.

Doniczka w formie taczki

Doniczka w formie taczki


Doniczki, kwietniki


Jako jeden z podstawowych akcentów ozdabiających nawet najmniejszy ogród można uznać drewniane doniczki. Ich konstrukcje niekiedy wręcz przysłaniają urok znajdujących się w nich roślin. Bardzo często prosty kształt donic wykonanych z kantówki zostaje wyeliminowany chociażby na korzyść form wielokątnych.

Poza typowymi rozwiązaniami w ogrodach spotkać można także drewniane wózki czy taczki, dzięki którym wyeksponowanie kwiatów nie sprawia najmniejszej trudności. Powszechne są również drewniane koła, których prosty kształt pozwala na zrealizowanie ciekawych pomysłów aranżacyjnych.

Drewniany wózek pełniący funkcję donicy

Drewniany wózek pełniący funkcję donicy


Studnie, młyny wodne, mostki


Pozytywne skojarzenie drewnianych elementów z otoczeniem wody przyczynia się do ustawiania w ogrodzie drewnianych studni czy mostków. Jeżeli jednak nie satysfakcjonują nas tego rodzaju ozdoby to godnym ich zastępcą będzie młyn wodny. Nie jest on bowiem nieruchomym elementem, ale dzięki swojej budowie podkreśla rolę wody w aranżacji ogrodu.

Chociaż niewielki, drewniany mostek doskonale prezentuje się jako uzupełnienie oczka wodnego to można śmiało pomyśleć także o jego wykorzystaniu w nieco innych odsłonach. Powszechnie drewniane konstrukcje mogą urozmaicić również przestrzeń w ogrodzie przeznaczoną do zabawy. Warto zwrócić uwagę na stabilność konstrukcji mostu, a następnie czerpać korzyści z jej estetycznego wyglądu i urozmaiconej możliwości zastosowań.

Drewniany karmnik dla ptaków

Drewniany karmnik dla ptaków


Karmniki, budki lęgowe


Dekorując ogród warto pomyśleć także o ptakach. Drewniany karmnik może być zatem zarówno ozdobą jak i ciekawym dozownikiem jedzenia dla ptaków. Jego prezentacja w ogrodzie uzależniona jest w dużej mierze od typu konstrukcji. Wolnostojące, wykonane z liściastego drewna karmniki są w ogrodach uwydatnione, natomiast konstrukcje zawieszone na ścianie domu czy na gałęzi drzewa stanowią (być może niedostrzegalny na pierwszy rzut oka) bardzo wartościowy akcent. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz