Budowa szklarni przydomowej - kilka ważnych wskazówek

Jesteś tutaj:

Budowa szklarni przydomowej - kilka ważnych wskazówek

3,5/5 (688 ocen)

Znajdująca się w otoczeniu domowego zacisza szklarnia to marzenie niejednego ogrodnika. Chęć jej wybudowania bez wcześniejszego zapoznania się z dostępnością różnego rodzaju materiałów i sposobami wznoszenia przynosi zazwyczaj nietrwałe rezultaty. Co należy wiedzieć o budowie szklarni, aby można było cieszyć się nią przez lata?


Zalety szklarni przydomowej


Zazwyczaj do budowy przydomowej szklarni skłania szereg korzyści, które można dzięki niej osiągnąć. Przede wszystkim szklarnia przydomowa pozwala na ekologiczne uprawianie roślin, co przekłada się bezpośrednio na odczuwalną jakość spożywanych warzyw.

Szklarnia jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku uprawy roślin egzotycznych. Ich uprawa w umiarkowanym klimacie jest znacznie ograniczona, niekiedy niemożliwa, a przydomowa szklarnia zapewnia takie warunki, które przyczyniają się do wzrostu tego rodzaju roślin.

Korzyści niesione przez przydomowe szklarnie są odczuwalne zarówno pod względem praktycznym, ale i estetycznym. Podstawą takie wzrostu jest oczywiście prawidłowe zbudowanie szklarni.


Prawo


Przed budową szklarni przydomowej należy z pewnością zapoznać się z formalnościami, które trzeba załatwić przed przystąpieniem do robót budowlanych. Zgodnie z art. 29 obowiązującego Prawa budowlanego przydomowe szklarnie, których powierzchni zabudowy nie przekracza 25 m2,  nie wymagają uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Konieczne natomiast okazuje się 30 dni przed rozpoczęciem robót budowlanych zgłoszenie zakresu planowanych prac w odpowiednim organie administracyjnym.

Szklarnia ogrodowa

Szklarnia ogrodowa


Wybór miejsca


Zaplanowanie właściwego usytuowania szklarni to pierwszy krok do sukcesu. Szklarnia powinna znajdować się co najmniej 1 m od granicy działki. Ponadto istotna z praktycznego punktu widzenia okazuje się także lokalizacja uwzględniająca nasłonecznienie. Najbardziej korzystne będzie zatem usytuowanie zgodne z kierunkami północ-południe. Wybór zacienionego miejsca nie przyniesie zakładanych na wstępie rezultatów. Nie należy także lokalizować szklarni w bliskim otoczeniu wód oraz w miejscach narażonych na intensywne podmywanie wodą.


Fundamenty


W zależności od długości czasu użytkowania szklarni można zdecydować się na budowę szklarni z fundamentami. Takie działanie pozwoli na długoletnie korzystanie ze szklarni. Jednak jeżeli szklarnia ma być jedynie konstrukcją tymczasową to budowa fundamentów okazuje się oczywiście niekonieczna.

Najczęściej fundamentami są  słupy współpracujące z płytami. Stabilną pracę konstrukcji szklarni zapewnia także wykonanie kilkunastocentymetrowej wylewki betonowej.

Szklarnia

Szklarnia


Podłoże


Troska o prawidłowy wzrost roślin w szklarni powinna uwzględniać troskę o podłoże. Zaleca się kupno podłoża spełniającego wymogi, które stawia planowana uprawa roślin.

Na rynku dostępnych jest szereg różnego rodzaju mat, zapewniających doskonały rozwój strefy korzeniowej uprawianych w szklarni warzyw. System uprawy należy dostosować do gabarytów szklarni i ilości roślin, która będzie przypadała na 1 m2.

Maty zróżnicowane są pod względem trwania uprawy:

  • maty do uprawy rocznej
  • maty do uprawy dwuletniej
  • maty do uprawy wieloletniej
  • < czytaj dalej...

Koniecznie zobacz