Budowa szklarni przydomowej - kilka ważnych wskazówek

Jesteś tutaj:

Budowa szklarni przydomowej - kilka ważnych wskazówek

3,5/5 (688 ocen)

Konstrukcja nośna


Szkielet nośny przydomowej szklarni przenosi obciążenia. W związku z tym ma on wraz z pokryciem wpływ na trwałość szklarni pod wpływem działania sił nacisku.

W Polsce konstrukcję nośną przydomowej szklarni najczęściej wykonuje się ze stali lub aluminium. Są to rozwiązania najbardziej trwałe i wytrzymałe. Nieco lżejszą, a równocześnie tańszą propozycją są tworzywa sztuczne, dzięki którym budowa przydomowej szklarni sprawia najmniej trudności. Niekiedy spotyka się także dębowe, zaimpregnowane konstrukcje, ale ich wznoszenie ogranicza się do niewielkiej kubatury szklarni. Warto jednak przyznać, że drewniany szkielet najlepiej komponuje się z otoczeniem ogrodu.

Szklarnie ogrodowe - konstrukcje

Szklarnie ogrodowe - konstrukcje


Pokrycie


Najbardziej powszechnym materiałem wykorzystywanym do wykonania pokrycie jest oczywiście folia oraz szkło. Najlepiej sprawdza się szkło polistyrenowe. Na przestrzeni lat zastąpiło ono tradycyjne szkło mineralne, które pod wpływem uderzenia pękało i było stosunkowo ciężkie. Szkło polistyrenowe jest uważane za tzw. szkło bezpieczne. Zatem nie pojawia się już strach, kiedy w pobliżu przydomowej szklarni znajdują się dzieci.

Innymi rozwiązaniami są oczywiście płyty poliwęglanowe oraz szkło akrylowe. Płyty z poliwęglanu oraz szkło akrylowe charakteryzują się elastycznością oraz wytrzymałością.

Szklarnia przydomowa

Szklarnia przydomowa


Wyposażenie szklarni przydomowej


Szklarnia stawia także wymogi, co do swojego wnętrza. Chcąc uprawiać warzywa niezbędne okazuje się wyposażenie szklarni w ogrzewanie i nawadnianie. Dzięki temu działaniu całoroczna uprawa nie będzie stanowiła tutaj większego problemu.

W zakresie nawadniania popularne są tzw. nawadniacze kropelkowe. Tego rodzaju system nawadniania jest oceniany jako precyzyjny, a równocześnie ograniczający koszty w czasie podlewania. Jest zatem doskonałą propozycją dla przydomowych szklarni. W zależności od wybranego systemu istnieje możliwość zastosowania typowych kapilar lub tzw. emiterów z kompensacją ciśnienia.

Poza instalacjami niezbędne okazuje się także wyposażenie szklarni w półki czy w stoły.

Budowa szklarni powinna zważać na każdy podejmowany krok – począwszy od zaplanowania gabarytów szklarni, wybór miejsca jej usytuowania, a kończąc na wyborze materiałów konstrukcyjnych i pokryciowych. Stąd nieco mniej trudności może pojawić się w przypadku kupna gotowej szklarni…
 

mgr inż. Zuzanna Buszta


Koniecznie zobacz