Jak zrobić karmnik dla ptaków? Podpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Jak zrobić karmnik dla ptaków? Podpowiadamy!

3,5/5 (217 ocen)

Dokarmianie ptaków zimą w dużej mierze wpływa na ich przetrwanie. Właściwie dobrane menu i forma podania pokarmu pozwalają na pomoc ptakom w trudnym dla nich okresie. Czy zatem zrobienie karmnika będzie sporym wyzwaniem?


Karmik plastikowy


Jedną z najprostszych metod budowy karmnika jest oczywiście wykorzystanie plastikowych butelek. Materiały budulcowe nie są zatem kosztowne, a wykonanie karmnika jest proste i nie zajmuje dużo czasu.

Wielkość karmników dla ptaków zasadniczo uzależniona jest od pojemności butelek. Stąd spotyka się większe i mniejsze plastikowe karmniki. Zaleca się, aby plastik, z którego zostały wykonane  butelki, nie był bardzo miękki. Dzięki temu karmnik stanie się nie tylko bardziej wytrzymały, ale i stabilny.

Pomysł nr 1

Najmniej trudności wiąże się z wykonaniem karmnika w formie plastikowej butelki z poprzecznie włożonymi w nią drewnianymi łyżkami. Przeważnie zastosowanie znajdują  tutaj plastikowe butelki po wodzie mineralnej lub mleku.
Wystarczy na dole, u podstawy butelki (na wysokości około 5 cm) wyciąć na przeciwległych ściankach dwa otwory. To właśnie przez nie należy przełożyć drewnianą łyżkę. Podobne otwory trzeba zrobić nieco wyżej – tak, aby łyżki w widoku z góry krzyżowały się ze sobą.

Ostatnim etapem jest przymocowanie do zakrętki wkrętu, aby karmnik mógł zawisnąć na drzewie. Do wkrętu należy zamocować sznurek. Tak przygotowany karmnik można uzupełnić chociażby  mieszanką prosa senegalskiego. Wróble czy mazurki będą wtedy najbardziej zadowolone.

Karmnik z butelki plastikowej

Karmnik z butelki plastikowej

Pomysł nr 2

Innym sposobem na wykonanie plastikowego karmnika będzie wykorzystanie dwóch plastikowych butelek tej samej wielkości. Należy odciąć od nich denka i skleić je  ze sobą. Z czterech stron trzeba równo rozmieścić drewniane patyczki, które pozwolą postawić karmnik pionowo. Tak powstałą konstrukcję przykleja się do podstawy. Jako podstawę wykorzystać można wykonaną z tworzywa podstawkę pod doniczkę. Aby konstrukcja była stabilna do podstawki mocuje się obciążenie.

Wystarczy już tylko wsypać nasiona zbóż czy płatki owsiane i ptaki przylecą do stołówki. Wykonany w ten sposób karmnik można postawić na balkonie lub w ogrodzie w miejscu niedostępnym dla kotów.

Karmniki dostępne w sklepach

Karmniki dostępne w sklepach

Pomysł nr 3

Duże plastikowe butelki można wykorzystać inaczej. Każdą z trzech butelek przecina się – od jednej ucina się dno, a od dwóch pozostałych szyjki. W jednym dnie wycięty zostaje otwór dla ptaków, natomiast do drugiego dna zaczepiany jest sznurek, dzięki któremu karmnik będzie można zamocować karmnik. Część butelki ze sznurkiem łączy się z butelką pozbawioną dna – tak, aby szyjka znajdowała się na dole. Połączenie plastikowego dna wyposażonego w otwór dla ptaków z szyjką butelki może zapewnić wykonanie w każdej z nich otworów i przełożenie drewnianego patyczka.

Każdy z pomysłów na plastikowy karmik to doskonała propozycja zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Warto o karmniku dla ptaków pomyśleć jeszcze przed nadejściem mrozów i śniegu.

Drewniany karmnik dla ptaków

Drewniany karmnik dla ptaków


Karmnik drewniany


Powyższe karmniki nie są konstrukcjami przeznaczonymi na użytkowanie przez lata. Bardzo często już w połowie zimy ulegają zniszczeniu. Oprócz tego ich wygląd nie zachwyca i nie stanowi ozdoby zimą. Jednak niewątpliwie prawdą jest, że znajdujące się w otoczeniu plastikowego karmnika ptaki pozwalają odkryć piękno zimowego dnia.

czytaj dalej...

Koniecznie zobacz